![]() |
![]() |
Katalog Aneta Podlaska, 2012-05-07 Radom Matematyka, Scenariusze Punkty w układzie współrzędnychAneta Podlaska Scenariusz zajęć lekcyjnych z matematyki w klasie VI PUNKTY W UKŁADZIE WSPÓŁRZĘDNYCH Cele operacyjne: Uczeń: - zna pojęcie układu współrzędnych, - zna numery poszczególnych ćwiartek - potrafi narysować układ współrzędnych - potrafi odczytać współrzędne punktów - potrafi zaznaczyć w układzie punkty o danych współrzędnych - potrafi wskazać, do której ćwiartki układu należy punkt, gdy dane są jego współrzędne - potrafi wyznaczyć współrzędne czwartego wierzchołka czworokąta, mając trzy dane - potrafi narysować osie układu współrzędnych, mając zaznaczony punkt o danych współrzędnych - rozwija właściwą pracę w grupie, - wyrabia umiejętności stosowania zdobytych wiadomości w życiu codziennym Typ lekcji: ( jest to druga lekcja dotycząca tego tematu) –powtórzeniowa Metody: - sprawdzająca, - ćwiczeniowa, - pogadanka, - stoliki zadaniowe Formy pracy: - praca indywidualna zbiorowo- jednolita, - praca grupowa – jednolita (grupy 2,3-osobowe) - praca zbiorowa, - praca indywidualna – praca domowa Pomoce: - karty z zadaniami pracy w grupach, - podręcznik i zbiór zadań - nalepki motywacyjne GWO „Zachętki i motywce” (załącznik nr 5) Literatura: Zbiór zadań z arytmetyki z szkoły podstawowej – Małgorzata Świst, Barbara Zielińska Podręcznik - Matematyka z plusem – dla klasy szóstej. Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej. Zbiór zadań - Matematyka z plusem – dla klasy szóstej. Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Czynności wstępne. Sprawdzenie listy obecności Sprawdzenie pracy domowej (jakościowe) Zapoznanie uczniów z celami lekcji Przypomnienie wiadomości o układzie współrzędnych: - Co to jest układ współrzędnych? - Kto był twórcą układu współrzędnych? - W jaki sposób oznaczamy układ współrzędnych? Wskazany uczeń rysuje układ współrzędnych na tablicy, dokonuje oznaczeń - Czym charakteryzują się poszczególne ćwiartki układu? Uczniowie wskazują jakie znaki maja punkty w poszczególnych ćwiartkach Podanie i zapisanie tematu lekcji.: Punkty w układzie współrzędnych - ćwiczenia II. Lekcja właściwa Ćwiczenie - Uczniowie ćwiczenie wykonują w parach. Zadaniem jest rozszyfrowanie hasła ukrytego w jednej z ćwiartek układu współrzędnych. Dwie pierwsze pary otrzymują nalepki motywacyjne Rozwiązywanie zadań z podręcznika Zadanie 2 s. 194 – uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i na narysowanym układzie współrzędnych zaznaczają punkty Zadanie 3 s. 194 - uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i zapisują poprawne współrzędne a) przystanek autobusowy – (0,-3) b) wieża obserwacyjna – (4,-1) c) leśniczówka – (-4,3) d) wyspa na jeziorze – (4,2) e) obóz – (0,5; -0,5) (-0,5; 0,5) (-0,5; 0,5) (0,5; 0,5) Zadanie 6 s. 195 – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie w zeszycie. Trzy pierwsze osoby otrzymują nalepki. Wskazana osoba podaje odpowiedź i wyjaśnia rozwiązanie przy pomocy nauczyciela. III. Podsumowanie: Zadanie zaszyfrowane Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel rozdaje karty z układem współrzędnych. Zadaniem uczniów jest zaznaczenie punktów w układzie współrzędnych. Wykonana poprawnie praca jest nagradzana nalepkami. Po odgadnięciu hasła uczniowie odpowiadają z czym jest ono związane. Zaznacz punkty w podanej kolejności w układzie współrzędnych. *) (-7,-3) (-7,4) (-5,4) (-4,2) (-3,4) (-1,4) (-1,-3) (-2,5; -3) (-2,5; 2) (-4; -0,5) (-,5; 2) (-5,5; -3) **) (0,0) (0; 1,5) (2; 1,5) (2; 3,5) (3,5; 3,5) (3,5; 1,5) (5,5; 1,5) (5,5; 0) (3,5; 0) (3,5; -2) (2,-2) (2,0) Uczniowie odpowiadają na pytanie: „W jaki sposób możemy wykorzystać odczytywanie punktów w układzie współrzędnych w życiu codziennym? Nauczyciel, biorąc pod uwagę ilość nalepek, ocenia aktywnych na lekcji uczniów IV. Zadanie i omówienie pracy domowej Podręcznik: zadanie nr 7 s.195 (załącznik nr 2) – zadanie analogiczne do zadania nr.6 s.195 Zbiór zadań: zad. (załącznik nr 4) – zadanie analogiczne do zadania nr Zadanie dla chętnych – nauczyciel rozdaje zadanie dodatkowe V. Ewaluacja uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną Wyświetleń: 1795
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |