Katalog

Katarzyna Kudlek, 2012-05-10
Warszawa

Edukacja europejska, Projekty edukacyjne

Mapa Przemian po raz trzeci: Uczniowie wytropią najciekawsze projekty finansowane ze środków UE

- n +

Podróżując po kraju, regionie czy nawet najbliższej okolicy widzimy, że Polska zmienia się na naszych oczach. Ale gdyby śledzić tylko doniesienia medialne, można popaść w pesymizm. Ciągle słyszymy, że „wszystko” w Polsce idzie w złym kierunku, że marnujemy środki unijne, że nie potrafimy wykorzystać szansy na rozwój. To nie jest prawda! Uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych, którzy włączą się w realizację projektu „Interaktywna Mapa Przemian”, udowodnią, że nasz kraj i pięknieje i rozwija się!

Fundacja Think! zaprasza gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski do wzięcia udziału w trzeciej edycji projektu „Interaktywna mapa przemian” (www.mapaprzemian.pl). Do tej pory (2010-2011) uczniowie z całej Polski opisali, sfilmowali i sfotografowali setki inwestycji i projektów dofinansowanych ze środków unijnych – pokazali, jak zmienia się nasz kraj. Również i w tym roku wyruszą w Polskę uzbrojeni w kamerę, aparaty i dyktafony, aby dokumentować przemiany, jakie dokonały się w ich okolicy, regionie czy kraju.

Z pewnością to dobry pomysł na zorganizowanie w szkole projektu motywującego uczniów do wyjścia poza mury szkoły – powiedziała Katarzyno Breczko z Gimnazjum w Jasionówce. – Młodzi ludzie chętnie pokazują, w nowoczesnej formie, iż to za sprawą Unii możemy realizować tak wielkie marzenia
i budować wspólną Europę.

Pakiet dla nauczyciela

W tym roku organizatorzy przygotowują z myślą o nauczycielach bezpłatny i multimedialny zestaw narzędzi dydaktycznych, pomocny w uatrakcyjnieniu zajęć szkolnych, zobrazowaniu skali zmian w Polsce i zainspirowaniu uczniów do wzięcia udziału w projekcie. Otrzymają go nauczyciele, którzy zgłoszą szkołę do projektu poprzez wypełnienie ankiety (http://moje-ankiety.pl/respond-23244.html). W skład pakietu wejdą m.in.:
- oprogramowanie na tablice interaktywne lub komputery zawierające 10 multimedialnych lekcji wraz z ćwiczeniami,
- 15 scenariuszy lekcji na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej,
- 5 webquestów,
- e-podręcznik dla ucznia „Fundusze dla Bystrzaków” (także w wersji na smartfony z systemami iOS i Android),
- oraz quiz / gra internetowa „Podróże przez Fundusze”.

Dzień Funduszy Europejskich

Do udziału w projekcie można przystąpić już! Organizatorzy zachęcają nauczycieli do zorganizowania w szkole w okresie od 9 maja do 26 czerwca wydarzenia pod hasłem Dzień Funduszy Europejskich. W tym celu przygotowany został scenariusz organizacji takiego wydarzenia oraz narzędzia multimedialne: fotocast, prezentacja multimedialna oraz mapy myśli. Można je pobrać ze strony projektu www.mapaprzemian.pl. Nauczyciele, którzy wyślą do 7 lipca 2012 r. sprawozdanie z realizacji Dnia Funduszy Europejskich, wezmą udział w konkursie na jego najciekawszą realizację – pula nagród wynosi 4500 złotych.

Konkursy dla uczniów

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody w konkursach przewidzianych w tej edycji projektu: na najciekawszy artykuł oraz na multimedialnego bloga o funduszach europejskich w działaniu. Aby wziąć udział w pierwszym z nich, należy napisać ciekawy tekst o wybranym projekcie sfinansowanym z Funduszy Europejskich – najlepsze prace opublikowane zostaną w popularnych mediach młodzieżowych (Cogito lub Victor). Drugi konkurs polega na prowadzeniu przez minimum 6 tygodni bloga o zmianach, jakie zaszły w naszym kraju, regionie lub najbliższej okolicy dzięki inwestycjom finansowanym ze środków unijnych. W ubiegłej edycji uczniowie przygotowali aż 148 blogów, które same wygenerowały wyniki oglądalności na poziomie większym niż 130 000 odwiedzin. W tym roku na najlepsze blogi czekają nagrody dla uczniów i opiekującego się nimi nauczyciela o łącznej wartości prawie 25 000 złotych. Regulaminy konkursów oraz szczegółowe zasady i opis projektu znajdują się na stronie www.mapaprzemian.pl.
Młodzi Polacy poczują się bardziej obywatelami Unii, jeśli dostrzegą wokół siebie wymierne korzyści płynące z naszej akcesji – mówi Dariusz Danilewicz, prezes Fundacji Think! – Chcemy zachęcać uczniów i nauczycieli do pokazywania pozytywnych przemian społeczno – gospodarczych oraz pogłębiania wiedzy na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. To taki element powszechnej edukacji obywatelskiej, której wszyscy chyba potrzebujemy.

Konkurs jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach „Konkursu dotacji na promocję Funduszy Europejskich” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Kontakt:
Fundacja Think!, tel. (22) 642 22 40, biuro@think.org.pl
Wyświetleń: 622


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.