Konspekt lekcji matematyki
planowanej do przeprowadzenia w klasie IV liceum ogólnokształcącego w dniu 10 października 2002 roku
PRZEDMIOT: matematyka
DZIAŁ: analiza matematyczna
TEMAT: Lekcja powtórzeniowa z analizy matematycznej
KLASA: IV D, IV E
CZAS: 1 godzina lekcyjna
MIEJSCE ZAJĘĆ: pracownia matematyczna
DATA: październik 2002
CELE LEKCJI: <br>
1.
WIADOMOŚCI - uczeń zna
Określenie granicy funkcji w punkcie i w nieskończoności
Określenie granic jednostronnych funkcji w punkcie
Określenie pochodnej funkcji w punkcie i jej interpretacji geometrycznej
Określenie funkcji złożonej
Twierdzenia o obliczaniu pochodnych funkcji elementarnych i złożonych
Twierdzenia o monotoniczności i ekstremum funkcji różniczkowalnej
Twierdzenie o wyznaczaniu wartości najmniejszej i największej funkcji różniczkowalnej w przedziale domkniętym
2. UMIEJĘTNOŚCI - uczeń potrafi
Obliczać granice funkcji w punkcie, w nieskończoności i granice jednostronne w punkcie
Obliczać z definicji pochodną funkcji w punkcie
Napisać równanie stycznej do wykresu funkcji
Obliczać pochodne funkcji elementarnych
Składać funkcje
Obliczać pochodne funkcji złożonych
Odczytywać ilość rozwiązań równania f(x) = m w zależności od parametru m na podstawie wykresu funkcji f
Wyznaczać przedziały monotoniczności funkcji różniczkowalnej
Wyznaczać ekstremum funkcji różniczkowalnej
Obliczać drugą pochodną funkcji i stosować ją do wyznaczania ekstremum funkcji
Napisać równania asymptot funkcji (asymptota pozioma i pionowa)
Wyznaczać wartość najmniejszą i największą funkcji w przedziale domkniętym
Rozwiązywać proste zadania optymalizacyjne(również z zastosowaniem funkcji kwadratowej)
3. POSTAWY - uczeń potrafi
Czytać tekst ze zrozumieniem
Samodzielnie podejmować decyzje
Rozwiązywać zadania w ograniczonym czasie
Pracować w zespole
Pogodzić się z przegraną
Postępować zgodnie z regulaminem konkursu
METODY PRACY: konkurs dwóch drużyn
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tablice matematyczne, kalkulator, kreda, tablica, stoper, przygotowany zestaw zadań, tablica do zapisywania wyników
PRZEBIEG LEKCJI:
I. FAZA WSTĘPNA (5 minut)
Sformułowanie tematu
Sprawdzenie obecności
Przygotowanie drużyn do konkursu
Ustalenie składu jury
II. FAZA REALIZACYJNA (35 minut)
Rozdanie zadań
Przeprowadzenie konkursu
Ogłoszenie wyników
Wystawienie ocen
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 minut)
Omówienie błędów w rozwiązaniach zadań
Zadanie pracy domowej
Ustalenie terminu klasówki
TOK LEKCJI:
Opracowanie: Krystyna Miczka