![]() |
![]() |
Katalog Michał Budziński, 2012-05-22 Lubań Różne, Scenariusze Ilustracje muzyką malowane - poznajemy rolę muzyki w dziele filmowymSCENARIUSZ ZAJĘĆ Przeprowadzonych w zespole klasowym gimnazjum dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym Prowadzący: mgr Michał Budziński Data przeprowadzenia zajęć: 02.03.2012 r. Jednostka lekcyjna: Funkcjonowanie w środowisku Czas: 45 min Temat: Ilustracje muzyką malowane – poznajemy rolę muzyki w dziele filmowym Cel główny: Ukazanie uczniom muzyki, jako ważnego elementu dzieła filmowego Cele szczegółowe: Uczeń: Zauważa ilustracyjną i emocjonalną rolę muzyki w filmie Zauważa, że muzyka buduje nastrój scen filmowych Poznał nazwy instrumentów należących do orkiestry symfonicznej Potrafi wyszukać nazwy instrumentów w diagramie Próbuje przenieść swoje emocje na pismo lub rysunek Metody: Słowna Poglądowa Pogadanka Formy pracy: Indywidualna Grupowa Środki dydaktyczne: Film „Brzdąc”, reż. Ch. Chaplin Karty pracy Nagrania muzyczne Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów 2. Wprowadzenie w temat lekcji – rozmowa z uczniami na temat obejrzanego wcześniej filmu „Brzdąc”. Przypomnienie, że był to film niemy, a słowa uzupełniające narrację pojawiają się na planszach między scenami. Przypomnienie uczniom, że w czasach kina niemego projekcji filmu towarzyszyła muzyka grana na żywo. 3. Pogadanka – nauczyciel pyta uczniów, czy ich zdaniem nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu „Brzdąc” sprawiło, że stał on się ciekawszy, lepszy. 4. Zwrócenie uwagi uczniów, że muzyka może być szybka lub wolna, cicha lub głośna, rytmiczna lub nierytmiczna, tworzona przy użyciu różnych instrumentów (dla ułatwienia nauczyciel puszcza uczniom różnego rodzaju muzykę). 5. Przypomnienie z jakich sekcji składa się orkiestra symfoniczna i jakie instrumenty w nie wchodzą. 6. Nauczyciel podsumowuje zauważając, że inne kompozycje muzyczne kojarzą nam się ze scenami pożegnania, a inne np. ze sceną ucieczki. Zwraca uwagę na to, że pewne utwory budzą w nas pewne emocje i ilustrują sytuację (puszczając w tle odpowiednią muzykę) 7. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 1 – uczniowie mają za zadanie opisać i narysować scenę, którą sobie wyobrażają słuchając utworu puszczonego przez nauczyciela: Andrzej, Tomek – rysunek Damian, Tomek, Kamila, Grzegorz, Bartek – 1 lub 2 zdania Ela, Asia – kilka zdań 8. Chętni uczniowie czytają swój opis lub opisują co narysowali. 9. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 2 – uczniowie mają za zadanie wyszukać w diagramie nazw instrumentów należących do orkiestry symfonicznej: Andrzej, Tomek, Asia – 3 instrumenty Bartek, Tomek, Damian – 4 instrumenty Ela, Grzegorz, Kamila – 5 instrumentów 10. Ocena pracy uczniów 11. Podsumowanie zajęć 12. Zakończenie zajęć Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Michał Budziński Wyświetleń: 778
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |