Katalog

Marzena Sołowij, 2012-05-30
Roźwienica

Język polski, Scenariusze

Konspekt lekcji z języka polskiego - Wyobrażenia czasu w utworze "Krótkość żywota" D. Naborowskiego

- n +

Scenariusz zajęć z języka polskiego w kl. I b gimnazjum

Temat zajęć: Wyobrażenia czasu w utworze „Krótkość żywota” Daniela Naborowskiego.
Czas zajęć: 45 min.
Prowadziła: Marzena Sołowij.

Cele lekcji:
Uczeń:
- przedstawia swoje zdanie na temat: Jakie jest życie?
- zna poglądy Koheleta dotyczące ludzkiego życia i zapisuje je w punktach
- odczytuje wiersz Daniela Naborowskiego „Krótkość żywota”
- wymienia etapy życia ukazane w wierszu
- odczytuje z utworu wyrazy obrazujące krótkość żywota
- zapoznaje się z terminem literackim: hiperbola
- wskazuje w tekście antonimy
- wyraża swoją opinię na temat wizji życia ukazanej w wierszu
- uzupełnia schemat własnymi skojarzeniami związanymi z podanym hasłem
- odszukuje we wskazanych źródłach ilustracje nawiązujące do tematyki wiersza

Metody: praca z tekstem, pogadanka, mapa myśli
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Materiały: Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na czasie” dla I gimnazjum, str. 211, Stary Testament – Księga Koheleta.




Przebieg lekcji:
1. Faza wprowadzająca:
- sprawdzenie obecności
- uczniowie odpowiadają na pytanie: Jakie jest życie?
- następnie swoje przemyślenia zapisują w fromie mapy myśli
- nauczyciel podaje temat lekcji
- uczniowie wypisują w punktach (z pierwszego rozdziału Księgi Koheleta) poglądy biblijnego Koheleta na temat ludzkiego życia – ćw. „Zanim przeczytasz” s. 211 podręcznika
2. Faza realizacyjna:
- wybrany uczeń odczytuje poglądy Koheleta na temat ludzkiego życia
- nauczyciel krótko omawia życie i twórczość Daniela Naborowskiego
- następnie uczniowie odczytują wiersz D. Naborowskiego „Krótkość żywota”
- nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami na temat etapów życia człowieka ukazanych w utworze
- następnie uczniowie odnajdują w wierszu wyrazy obrazujące krótkotrwałość życia, następnie sprawdzają w „Ważnej wiadomości”s. 211, jak nazywa się taki środek stylistyczny (- ćw. 2, s. 211 podręcznika)
- wybrana osoba odczytuje co, to jest hiperbola
- nauczyciel poleca wskazanie w tekscie antonimów i omówienie ich funkcji – ćw. 3, s. 211 podręcznika
- następnie chętni uczniowie przedstawiają swoje opinie na temat wizji życia ukazanej
w wierszu i uzasadniają swoją wypowiedź – ćw. 5, s. 211 podręcznika
- uczniowie przy pomocy nauczyciela tworzą notatkę na temat wizji życia ukazanej w wierszu D. Naborowskiego
3. Faza podsumowująca:
- uczniowie uzupełniaja schemat własnymi skojarzeniami związanymi z hasłem marność nad marnościami – ćw. 2 „Mam pomysł” s. 211 podręcznika
- zadanie domowe: Odszukaj w różnych żródłach ilustracje, które - Twoim zdaniem – najlepiej oddają temat wiersza D. Naborowskiego – ćw. 1 „Mam pomysł” s. 221 podręcznika.
Wyświetleń: 2909


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.