Katalog

Iwona Zielonka-Adamczyk, 2012-05-31
Rabka-Zdrój

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Stereotypy w myśleniu

- n +

Temat: Jak nie ulegać stereotypom

Cel:
- uświadomienie uczniom czym są stereotypy,
- poznanie mechanizmów funkcjonowania stereotypów
- kształtowanie umiejętności krytycznego stosunku do stereotypów

Nauczyciel na początku lekcji nie podaje jej celu ponieważ niektórzy uczniowie mogą starać się unikać stereotypowego myślenia.

Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie mają za zadanie określić cechy wyglądu, zachowania, osobowości, intelektu itp. podanej przez nauczyciela osoby (np. biznesmen, policjant, ciemnoskóry, lekarz, bankier, nauczyciel , blondynka, osoba o rudych włosach, itp.). Po upływie wyznaczonego czasu liderzy grupy prezentują rezultat swojej pracy. Po zakończonej prezentacji nauczyciel rozmawia z uczniami zadając im pytania, czy znają przedstawicieli przedstawionych osób i czy osoby te są właśnie takie jak zostały opisane. Nauczyciel musi w taki sposób poprowadzić rozmowę, aby uczniowie zrozumieli, że przedstawione oceny nie są zgodne z rzeczywistością
2. Przełamywanie stereotypów. Uczniowie w grupach zastanawiają się, co można zrobić, aby przełamać uprzedzenia a następnie swoje pomysły prezentują na forum grupy

Opracowała:
mgr Iwona Zielonka-Adamczyk
Wyświetleń: 1109


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.