Katalog

Marzena Błaszczyk, 2012-05-31
Sulmierzyce

Matematyka, Scenariusze

scenariusz lekcji matematyki

- n +

Marzena Błaszczyk
Gimnazjum nr 2
Krotoszyn

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
wg programu „Matematyka z Plusem”


DZIAŁ: TRÓJKĄTY PROSTOKĄTNE

TEMAT: TRÓJKĄTY PROSTOKĄTNE W ZADANIACH- ZASTOSOWANIE
TWIERDZENIA PITAGORASA I TWIERDZENIA ODWROTNEGO.

Cel główny lekcji:
- kształtowanie logicznego myślenia,
- utrwalenie i zdiagnozowanie umiejętności wykorzystania twierdzenia Pitagorasa i
twierdzenia odwrotnego w zadaniach.

Cele operacyjne:
- powtórzenie, przypomnienie twierdzenia Pitagorasa i twierdzenia odwrotnego,
- obliczanie długości jednego z boków w trójkącie prostokątnym,
- obliczanie przekątnej kwadratu,
- obliczanie wysokości trójkąta równobocznego i równoramiennego,
- obliczanie pola i obwodu trójkąta oraz trapezu,
- powtórzenie związków między bokami w trójkątach prostokątnych o kątach ostrych
30° i 60° oraz 45° i 45°,
- sprawdzanie, czy trójkąt o podanych bokach jest prostokątny.

Metody i formy pracy:
- praca z całym zespołem, operacje pamięciowe,
- praca indywidualna i w parach,
- praca w grupach,
- praca samodzielna – sprawdzenie umiejętności.

Środki dydaktyczne:
- tablica interaktywna – ćwiczenia interaktywne z Gdańskiego Wydawnictwa
Oświatowego (trójkąty prostokątne),
- zestaw zadań – załącznik nr 1 i 2,
- zestaw zadań sprawdzających umiejętności – załącznik nr 3,
- karta samooceny.

PRZEBIEG LEKCJI

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przed lekcją uczniowie zostają dobrani w pary i posadzeni tak, aby dwie pary stanowiły grupę.
Uczniowie przypominają twierdzenie Pitagorasa, twierdzenie odwrotne, związki w trójkątach o danych kątach podczas wykonywania zadania

ROZGRZEWKA –ćwiczenia z tablicą interaktywną (ćwiczenia z płyty CD Gdańskiego
Wydawnictwa Oświatowego)


II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

Uczniowie rozwiązują zadania o coraz bardziej zaawansowanym stopniu trudności:
• Załącznik nr 1- TO KAŻDY WIEDZIEĆ MUSI – praca w parach, ale każdy uczeń musi wykonać obliczenia w zeszycie. Po wykonaniu zadania uczniowie podają rozwiązania na paskach szarego papieru. Następnie nauczyciel porównuje wyniki wszystkich grup, sprawdza ich poprawność.
• Załącznik nr 2- TE ZADANIA ROZWIĄZAĆ WYPADA – praca w grupach nad zestawem trzech zadań. Uczniowie wykonują zadania w zeszytach. Następnie każda grupa zapisuje jedno wskazane rozwiązanie na kartkę papieru w celu sprawdzenia rozwiązania z całym zespołem.

III. PODSUMOWANIE

• Załącznik nr 3- POKAŻ CO UMIESZ – praca samodzielna ucznia, praca ta zostaje oceniona.




ROZGRZEWKA

Ćwiczenia interaktywne z płyty CD Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego dla klasy II gimnazjum


ZAŁĄCZNIK nr 1
TO KAŻDY WIEDZIEĆ MUSI


Zadanie 1.
Oblicz długości odcinków oznaczonych literami.



a)


b)





Zadanie 2.
Sprawdź, czy trójkąt o bokach 30 cm, 4 dm, 20 cm jest prostokątny.










Zadanie 3.
Co jest dłuższe: przekątna kwadratu o boku 5 cm, czy wysokość trójkąta równobocznego o boku 8 cm?












ZAŁĄCZNIK nr 2
TE ZADANIA ROZWIĄZAĆ WYPADA

Zadanie 1.
Maciej aby dojść z domu do szkoły, może iść drogą lub ścieżką przez park. O ile metrów skraca sobie drogę, idąc ścieżką/ Zapisz obliczenia.


Zadanie 2.
Jaki obwód ma romb o przekątnych długości 10 cm i 12 cm?












Zadanie 3.
Jakie pole i jaki obwód ma trójkąt równoramienny, którego wysokość ma długość 8 dm, a ramię 10 dm?













ZAŁĄCZNIK nr 3
POKAŻ CO UMIESZ

Zadanie 1. (2pkt)
Oblicz długość odcinka „h”



Zadanie 2. (2 pkt)
Trawnik ma kształt prostokąta o wymiarach 9m x 12 m. Wzdłuż przekątnej tego trawnika przechodnie wydeptali ścieżką, aby skrócić sobie drogę. Oblicz długość tej ścieżki.











Zadanie 3. (3 pkt)
Sprawdź, czy trójkąt o podanych bokach 1,3m; 50cm; 12dm jest trójkątem prostokątnym.










Zadanie 4. (3 pkt)
Oblicz obwód narysowanego poniżej trapezu.















KARTA SAMOOCENY


………………………………………
imię i nazwisko


Uzyskane punkty

Zadanie 1 ………………………..
Zadanie 2 ………………………..
Zadanie 3 ………………………..
Zadanie 4 ………………………..

Suma punktów: ………………………

Ocena: ……………………….

Punktacja

9 – 10 pkt - bardzo dobry
7 - 9 pkt - dobry
5 – 6 pkt - dostateczny
3 – 4 pkt - dopuszczający
0 – 2 pkt - niedostateczny


Wyświetleń: 2509


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.