Katalog

Joanna Balcer, 2012-06-11
Teratyn

Awans zawodowy, Projekty edukacyjne

wesoła choinka

- n +

MÓJ DOM -TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

TERMIN REALIZACJI: 14.12.- 23.12.2009 R.

CEL: Wychowanie przez sztukę- muzyka,pląsy i taniec.

TREŚCI PROGRAMOWE:
• „Program wychowania przedszkolnego”Razem w przedszkolu”.
• Obszar V-Poznawanie środowiska społecznego .Asystowanie przy pracach domowych. Uczestniczenie w uroczystościach religijnych w rodzinie. Doświadczenie wspólnych spotkań rodziny przy stole.
• Obszar VII-Wprowadzanie w kulturę życia. Poznawanie treści zwyczajów , związanych z obchodzonymi świętami.


-


SPOSOBY REALIZACJI TREŚCI PROGRAMOWYCH:

• „Choinka”-słuchanie wiersza St. Daraszkiewicz. Nauka wiersza na pamięć. Zapoznanie dzieci z niektórymi tradycjami Świąt Bożego Narodzenia -strojenie choinki.

• „Choinka Misia Pacusia”- pomoc i towarzyszenie nauczycielce przy dekoracji choinki w sali. Zapoznanie dzieci z różnorodnością ozdób choinkowych- porównywanie wielkości, i kolorów. Próby wypowiadania się na temat oglądanych przedmiotów. Zwrócenie uwagi na delikatne obchodzenie się z ozdobami wykonanymi ze szkła.

• „Ozdoby choinkowe”- zabawa dydaktyczna. Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie jeden. Klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy jakościowej:wielkość.

• „Święta w domu”-zabawa tematyczna. Zachęcenie dzieci do podejmowania ról w zabawie .Wykorzystanie spostrzeżeń i doświadczeń dzieci wyniesionych z domów. Rozwijanie mowy dialogowej- formułowanie pytań i odpowiedzi.
• „Prezent dla Pacusia”- oglądanie obrazków tematyce świątecznej. Próby wypowiadania się na temat obrazków. Zapoznanie dzieci ze zwyczajem otrzymywania prezentów gwiazdkowych. Wzbudzanie pozytywnych emocji w związku z oczekiwaniem na świąteczne spotkania w gronie rodziny.
• „Gwiazdki”- ćwiczenia oddechowe. Dmuchanie na gwiazdki zawieszone na nitkach (na wysokości głowy dziecka). Zwrócenie uwagi na wdech nosem i wydech ustami.
• Dowolne zabawy w sali – wdrażanie dzieci do zgodnej zabawy, używanie zwrotów grzecznościowych. Wprowadzenie dzwonka jako sygnału do sprzątania zabawek.


DZIALALNOŚĆ PLASTYCZNO- KONSTRUKCYJNA:

• „Choinka”- malowanie wnętrza choinki farbami plakatowymi. Zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór koloru farby- zielony. Naklejanie gotowych, wyciętych z papieru kolorowego ozdób choinkowych. Ekspozycja prac na holu przedszkolnym dla rodziców.
• „Bombka choinkowa”- malowanie wnętrza konturu bombki kredkami ołówkowymi. Zwrócenie uwagi na nie wychodzenie za linię. Dorysowywanie igieł do gałązki choinkowej.
• „Pawie oczko”-naklejanie na duże koło innych kół o różnych średnicach (wyciętych z kolorowego papieru)- ludowe ozdoby choinkowe. Wdrażanie do estetycznego i dokładnego wykonywania pracy. Zapoznanie dzieci z techniką wykonywania ozdób choinkowych. Wspólna ocena ozdób i zawieszenie na choince w sali.


RYTMIKA:
Zabawa ilustrująca treść piosenki pt.”Gawron”, utrwalenie piosenki pt.”Wesoła choinka” poprzez powtarzanie tekstu różną wysokością głosu, słuchanie pastorałki”Bałwanek”;zabawa ruchowa”Na saneczkach”przy utworze instrumentalnym.

Dalsza nauka podskoków z nogi na nogę podczas zabawy wstępnej. Śpiew piosenki miesiąca z podziałem na grupę chłopców i dziewczynek. Wspólny śpiew kolędy pt.”Zima,zima”. Doskonalenie pląsu.


Zabawa twórcza pt.”Ubieranie choinki” przy akompaniamencie pianina, słuchanie piosenki pt.” Kolorowe święta”-krótka rozmowa na temat treści, utrwalenie piosenki pt.”Wesoła choinka”, próby wspólnego śpiewu kolędy „Wśród nocnej ciszy”.





AKTYWNOŚĆ RUCHOWA:

Zabawy ruchowe:
- „Lepimy bałwana”- z elementami skłonu
- „Pajacyki”- z elementami skoku
- „Wieszamy bombki” – z elementami wspinania
- „Pieski na spacer”- z elementami czworakowania
- „Tańcząca choinka”- z elementami tańca

• Spacer ulicami osiedla, oglądanie świątecznych dekoracji w witrynach sklepów, na tarasach i ogrodach domów. Uświadomienie dzieciom faktu zbliżających się świąt.






















CELE OPERACYJNE:
-dziecko zna symbole świąt Bożego Narodzenia: choinka, opłatek, kolędy
- dziecko potrafi pomalować choinkę farbami plakatowymi
Wyświetleń: 927


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.