Katalog

Barbara Jamróz, 2012-06-11
Czeladź

Chemia, Konspekty

Chiralność i izomeria optyczna

- n +

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W II KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Chiralność i izomeria optyczna.
Cel ogólny: Poznanie podstawowych pojęć i zjawisk stereoizomerii.
Cele szczegółowe:
 uczeń zna i rozumie pojęcie chiralności;
 uczeń podaje przykłady przedmiotów chiralnych i achiralnych;
 uczeń wyjaśnia zjawisko izomerii optycznej;
 uczeń wyjaśnia pojęcie enancjomeru i racematu;
 uczeń podaje przykłady substancji optycznie czynnych;
Metody i formy pracy:
 wykład;
 praca z podręcznikiem;
 praca indywidualna;
Środki dydaktyczne:
 kreda, tablica;
 podręcznik;
 karta pracy ucznia;
 kartonowe trójkąty równoboczne (z jednej strony pomalowane), przecięte na pół wzdłuż jednej z wysokości;

Przebieg lekcji :
1. Czynności porządkowe.
2. Przypomnienie wiadomości na temat izomerii i jej rodzajów.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Rozdanie uczniom kart pracy i przygotowanych wcześniej trójkątów.
5. Przeprowadzenie ćwiczenia 10.1 z rozdziału 10.7 z podręcznika.
6. Wspólna dyskusja nad wynikiem tego modelowego eksperymentu.
7. Wprowadzenie pojęć – chiralność i achiralność.
8. Wykonanie ćwiczenia 1 z karty pracy ucznia.
9. Omówienie zjawiska chiralności na przykładzie cząsteczki bromochlorojodometanu. Podanie warunku chiralności cząsteczek.
10. Wykonanie ćwiczenia 2 z karty pracy ucznia.
11. Wprowadzenie pojęcia izomerii optycznej. Podanie przykładów związków optycznie czynnych.
12. Analiza schematu skręcalności optycznej z podręcznika (rozdział 10.7) oraz z karty pracy (wykonanie ćwiczenia 3).

Praca domowa:
 Wymienić jak najwięcej różnych przedmiotów i cząsteczek z podziałem na chiralne i achiralne.
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości o różnicach między cząsteczkami i przedmiotami chiralnymi i achiralnymi. Przypomnienie przykładów związków optycznie czynnych.

KARTA PRACY UCZNIA
CHIRALNOŚĆ I IZOMERIA OPTYCZNA
Ćwiczenie 1
Znając pojęcia chiralności i achiralności nazwij poniższe grupy przedmiotów.



Ćwiczenie 2
Spośród poniższych cząsteczek różnych związków, wskaż cząsteczki chiralne.





Ćwiczenie 3
Opisz poniższy rysunek używając sformułowań: światło niespolaryzowane, światło spolaryzowane, enancjomer, polaryzator, kąt skręcenia płaszczyzny światła.




Wyświetleń: 1481


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.