|
|
Katalog Zuzanna Modrzyńska, 2012-07-11 Golub-Dobrzyń Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć z uczniami uposledzonymi umysłowo w stopniu umiarkowanym- Nauka piosenki "Witamy wiosnę"Zuzanna Modrzyńska SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z UCZNIAMI UPOŚLEDZONYMI UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM Data: 24.04.2009 Prowadząca: Zuzanna Modrzyńska Czas trwania: 4 godz. Temat zajęć: Nauka piosenki: „Witamy wiosnę” Cele główne: -Zapamiętanie słów i melodii piosenki -Pokaz linii melodycznej Cele operacyjne: Uczeń: -uważnie słucha piosenki śpiewanej przez nauczyciela -pokazuje ręką linię melodyczną według polecenia i pokazu nauczyciela -maluje kontury kwiatów farbą plakatową przy użyciu palców dłoni -rozpoznaje i nazywa kwiaty wiosenne: krokus, przebiśnieg -poprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne -uważnie słucha muzyki terapeutycznej (klasycznej) -określa pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji -przypomina nazwę obecnej pory roku -wykonuje polecenia nauczyciela podczas zabawy ruchowej do piosenki: marsz w kole, naśladowanie lotu bociana, stanie na jednej nodze lub obunóż według możliwości dziecka) -porządkuje zabawki po skończonej zabawie Uczeń rozumie: -treść piosenki -zna charakterystyczne cechy krajobrazu wiosennego (robi się ciepło, topnieje śnieg, pojawiają się pąki na drzewach) -rozpoznaje i nazywa kwiaty (krokus, przebiśnieg), wskaże je na ilustracjach i wśród kwiatów z bibuły Uczeń zapamięta: -słowa piosenki -pokaże linię melodyczną -zapamięta nazwy kwiatów: krokus, przebiśnieg Cele wychowawcze: Uczeń: -współdziała z grupą wykonuje polecenia nauczyciela Metody: -słowna: piosenka, rozmowa -czynna: zabawa ruchowa, praca plastyczna -oglądowa: oglądanie ilustracji, kwiatów z bibuły, obserwacja pogody Formy pracy: zajęcia grupowe umuzykalniając Środki dydaktyczne: ilustracje, kwiaty z bibuły, farby plakatowe, kartki papieru, płyta z nagraniami muzycznymi Przebieg zajęć: 1. Powitanie z dziećmi. Nauczyciel wita się z każdym dzieckiem osobiście słowami „dzień dobry”. Nawiązuje rozmowę na temat jego samopoczucia i zachęca do wspólnej zabawy z innymi dziećmi. • zabawa ruchowa do piosenki „Wiosna tuż, tuż” oparta na treści utworu (marsz w kole, naśladowanie lotu bociana i jego głosu kle, kle, stanie w gnieździe obunóż lub na jednej nodze według możliwości dziecka) 2. Zajęcia porządkowe: • sprawdzenie listy obecności • porządkowanie kącików zabaw • malowanie kredką świecową do tematu: „Łąka wiosenna”- wypełnianie konturów obrazka- samodzielny dobór kolorów • rozpoznawanie i nazywanie kolorów 3. Obserwacja pogody i środowiska przyrodniczego (przez okno) • przypomnienie nazwy pory roku- dziecko mówi nazwę pory roku • wymienianie charakterystycznych cech krajobrazu wiosennego (brak śniegu, pąki na drzewach, świeci słońce). Uczeń próbuje określić cechy krajobrazu samodzielnie na podstawie wcześniejszej obserwacji podczas spaceru. 4. Słuchanie muzyki terapeutycznej, ruch przy muzyce. Nauczyciel wypowiada i pokazuje poszczególne ruch- uczniowie naśladują: • budzenie się kwiatków do życia- lekkie, powolne wstawanie z klęku, podnoszenie się na palcach, unoszenie rąk do góry przy jednoczesnym kołysaniu i wypowiadanie głoski „szszsz” • naśladowanie lotu wróbelków wróbelków ich głosu na wyrazie „ćwir” 5. Rozpoznawanie i nazywanie kwiatów: krokus, przebiśnieg na podstawie ilustracji i kwiatów z bibuły. Uczeń rozpoznaje i nazywa kwiaty podając je nauczycielowi. 6. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne • ćwiczenia oddechowe- wąchanie kwiatów z bibuły (wdech- nos, wydech- usta) • ćwiczenia artykulacyjne- „pan język na spacerze” (spacerze E. Szałapak „Cmoknij, dmuchnij…” str.27 7. Nauka piosenki :Witaj wiosenko” • śpiew piosenki przez nauczyciela • omówienie treści utworu z całą grupą • nauka pierwszej zwrotki • śpiew wraz z innymi dziećmi i nauczycielem 8. Zabawa ruchowa oparta na treści utworu „Kalendarz muzyczny” str. 124 9. Śpiew piosenki „Witaj wiosenko”- podczas śpiewania zakreślanie linii melodycznej według pokazu nauczycielki 10. Malowanie farbą plakatową krokusa przy użyciu palców dłoni i słuchanie muzyki terapeutycznej- rozpoznawanie i nazywanie kolorów: żółty, fioletowy, zielony 11. Zajęcia końcowe: • przypomnienie nazwy pory roku • śpiew pierwszej zwrotki piosenki • ocena prac plastycznych poprzez pochwały i przygotowanie wystawki prac Opracowała Zuzanna Modrzyńska Wyświetleń: 2058
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |