Katalog

Monika Zielińska , 2012-09-20
Włocławek

Awans zawodowy, Zadania

opis i analiza pkt 2

- n +

W okresie stażu, a także wcześniej starałam się maksymalnie wykorzystać i doskonalić umiejętność stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej, która pomagało mi w podniesieniu jakości pracy szkoły.
Komputer stał się powszechnie stosowanym przeze mnie narzędziem pracy. Praktyczne umiejętności korzystania z niego posiadłam dzięki samokształceniu, ciekawości i systematycznej pracy. Swoją wiedzę pogłębiałam czytając czasopisma internetowe:
 „Enter”,
 Komputer”,
 „Komputer świat”,
przeglądając strony internetowe z dziedziny informatyki:
 www.idg.pl
 www.komputerswiat.pl
 www.chip.pl
samodzielnie poznając i ucząc się obsługi programów potrzebnych mi w pracy, jak również korzystając z pomocy fachowca. Niezwykle cenną była dla mnie w tym względzie pomoc nauczyciela informatyka ze szkoły w której pracuję.
Komputer stał się stałym elementem mojej pracy. Systematycznie wykorzystywanie technologii komputerowej i informacyjnej było prostym
i efektownym sposobem wspierania – procesów oddziaływań edukacyjno – wychowawczych.
Dla mojego warsztatu pracy stosowanie technologii informacyjnej
i komunikacyjnej jest aktualnie niezbędne. Cała szkolną dokumentację opracowywałam przy użyciu komputera i nie wyobrażam sobie, żebym mogła to robić inaczej.
Projektowałam i wykonywałam techniką komputerową, m.in:
 pomoce dydaktyczne,
 zaproszenia,
 scenariusze lekcji,
 karty pracy (krzyżówki, quizy),
 testy, ankiety i ich opracowania,
 dyplomy na konkursy szkolne,
 podziękowania,
 rozkłady zajęć,
 arkusz statystyki wypożyczeń.

Od września 2011 roku uczestniczyłam w prowadzeniu strony internetowej naszego gimnazjum: www.gimn4.pl Byłam odpowiedzialna za przygotowanie artykułów opisujących wydarzenia z życia szkoły: konkursy, dyskoteki, uroczystości, sukcesy uczniów – sportowe, naukowe, artystyczne i umieszczanie ich na stronie www wraz z opisem i galerią zdjęć. Umieszczałam również bieżące informacje dotyczące funkcjonowania naszej placówki w zakładce Aktualności. Poprzez opublikowane informacje można było na bieżąco zapoznać się
z działalnością , promując dodatkowo szkołę.
Wymagało to ode mnie ogromnego wkładu obserwacji, gdyż musiałam wiedzieć o bieżących wydarzeniach, które miały miejsce w naszej szkole. Miałam ogromną satysfakcję, widząc ile osób ogląda naszą witrynę internetową i słysząc pochlebne informacje na jej temat.
Często korzystałam ze stron internetowych oraz serwisów dla nauczycieli. W ten sposób na bieżąco śledziłam zmiany w przepisach oświatowych, korzystałam z ciekawych scenariuszy zajęć, imprez szkolnych. Najczęściej odwiedzane strony www:
 www.men.gov.pl
 www.cen.org.pl
 www.cdidn.edu.pl
 www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl
 www.awans.pl
 www.bibliotekawszkole.pl
 www.literka.pl
 www.profesor.pl
W związku, iż w bibliotece posiadam urządzenia dzięki którym mogę skanować, drukować i kserować, bardzo często z nich korzystałam, szczególne do obróbki zdjęć i skanowania różnych materiałów, najczęściej na prośbę innych nauczycieli.
Bardzo często do celów szkolnych wykorzystywałam aparat cyfrowy. Uwieczniałam nim wiele imprez organizowanych w naszej szkole.
W związku z komputeryzacją naszej biblioteki został zainstalowany program BIBLOS, do którego wpisywałam księgozbiór znajdujący się w naszej bibliotece.
W codziennej pracy wykorzystywałam również technologię komunikacyjną. Każdy dzień w pracy rozpoczynałam od przejrzenia wiadomości znajdujących się
w mojej prywatnej skrzynce pocztowej. Wykorzystywałam ją do komunikacji
z innymi nauczycielami, głownie bibliotekarzami, pisząc e – maile, celem wymiany doświadczeń.
Byłam odpowiedzialna za kształtowanie wizerunku szkoły poprzez przekazywanie drogą elektroniczną informacji do lokalnych mediów:
 Gazeta Pomorska
 Nowości Włocławskie
 Puls Regionu
 Radio Gra
oraz lokalnych portali internatowych:
 www.q4.pl
 www.wloclawek.pl
 www.naszwloclawek.pl
 www.wlc.pl
 www.mmwloclawek.pl
 www.ddwloclawek.pl

Poszukując nowych rozwiązań prowadzenia zajęć lub szukając odpowiedzi na nurtujące pytania surfowałam po portalach (mój login monik7600) i aktywie uczestniczyłam na forum.

Efekty: systematyczne przekazywanie informacji o działalności szkoły do mediów zapewniało szkole darmową reklamę w lokalnym środowisku, promowanie szkoły poprzez publikowanie wydarzeń, informacji, aktualności na stronie internetowej naszej szkoły, nabycie nowych umiejętności oraz pogłębianie i uporządkowanie posiadanej wiedzy w zakresie posługiwania się technologią informacyjną
i komunikacyjną.
Wyświetleń: 1205


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.