Katalog

Renata Cis, 2012-09-27
Wałcz

Język polski, Scenariusze

Król Koryntu - ulubieniec czy wróg bogów? - sąd

- n +

Król Koryntu – ulubieniec czy wróg bogów? - sąd


Cel główny:

- zrozumienie motywów działania Syzyfa

Cele operacyjne:

Uczeń:
- charakteryzuje bohatera;
- ocenia motywy postępowania z różnych punktów widzenia;
- redaguje akt oskarżenia, mowę obrońcy i orzeczenie sędziów;
- sporządza relacje z przebiegu rozprawy;
- nazywa intencje postępowania bohaterek (Eris, Hery, Ateny i Afrodyty);
- redaguje wywiad z bohaterem mitu.

Metoda pracy:
- zajęć praktycznych,
- symulacyjna.

Forma pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- mit o Syzyfie
- rekwizyty.

Czas trwania zajęć: 2 x 45 min.

Faza wstępna:

1.Sprawy organizacyjne
2.Chronologiczne porządkowanie wydarzeń z życia Syzyfa
3.Ocena postępowania bohatera z punktu widzenia mieszkańca Koryntu.

Faza realizacyjna:

1.Podanie tematu lekcji.
2.Podział klasy na 4 grupy – przydział zadań.

Grupa I
Korzystając z treści mitu pt. „Syzyf” zredaguj akt oskarżenia zawierający zapis winy oraz żądanie sprawiedliwej kary.
Grupa II
Wcielając się w rolę Oskarżonego, napisz mowę, w której bronisz swojej niewinności lub skruszony przyznajesz się do winy.
Grupa III
Sformułuj mowę adwokata, a w niej motywy działania podejrzanego, okoliczności łagodzące lub uniewinniające Syzyfa.
Grupa IV
Zredaguj orzeczenie sędziów uniewinniające lub skazujące bohatera opowiadania z wyznaczeniem kary.

3.Rozprawa sądowa, na której uczniowie przedstawia wyniki swojej pracy wcielając się w swoje role (nauczyciel wciela się w rolę sędziego).

Faza końcowa:

1.Ewaluacja indywidualna – odpowiedź na pytanie: Czego nauczyła mnie rozprawa sądowa (Uczniowie odpowiadają na kolorowych karteczkach i przyczepiają do tablicy).

Wyświetleń: 1271


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.