Katalog

Fundacja Think, 2012-10-15
Warszawa

Różne, Konkursy

PODRÓŻE PRZEZ FUNDUSZE. Czy wiesz, jak rozwija się Polska dzięki Funduszom Europejskim?

- n +

Realizowany od dwóch lat w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych projekt „Mapa przemian” przynosi wyśmienite rezultaty. W ubiegłym roku prawie 450 uczniów z całej Polski wyruszyło w teren z urządzeniami nagrywającymi, aby opisać, sfilmować i sfotografować setki inwestycji i projektów dofinansowanych ze środków unijnych – owoce ich prac można było potem podziwiać na blisko 150 blogach. Powstało blisko 240 filmów o Polsce, 13 tysięcy uczniów wzięło udział w specjalnych lekcjach. Również i w tym roku uczniowie poprzez swoje prace pokażą, jak rozwija się na naszych oczach kraj.

To już trzeci rok realizacji projektu, który w tym roku ma rozszerzenie w nazwie – Interaktywna Mapa Przemian. A to dlatego, że organizatorzy zadbali o stworzenie interaktywnych materiałów i narzędzi edukacyjnych, które mogą wspierać edukację europejską w polskich szkołach. Na wydanej właśnie płycie EuroFundusze ABC nauczyciele znajdą 10 multimedialnych i interaktywnych lekcji, które można wyświetlić na tablicy interaktywnej lub na rzutniku z komputerem. Pomocą będą im służyć również scenariusze zajęć – łącznie już 15 – które omawiają tematykę rozwoju społeczno-gospodarczego Polski z różnej perspektywy, np. nauczyciela biologii, chemii, języka polskiego, geografii, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o kulturze. Pakiet szkoły mogą otrzymać bezpłatnie, ale konieczne jest zarejestrowanie szkoły w projekcie i zorganizowanie co najmniej jednej lekcji według przygotowanych scenariuszy.

W tym roku szczególnie zadbano o uczniów. To dla nich powstała internetowa gra „Podróże przez fundusze” (www.mapaprzemian.pl/gra), w której mogą sprawdzić swoją wiedzę o naszym kraju, a przy okazji dowiedzieć się, jakie są rezultaty działania Funduszy Europejskich. Posiadacze smartfonów z systemami Android i iOS mogą pobrać aplikacje na telefony, które stanowią podręczne źródło informacji (dostępne w sklepach Google Play i AppStore pod nazwą EuroFundusze ABC), dostępne są również wersje tekstowe tych poradników (formaty PDF i ePUB). Wreszcie, z myślą o rozwijaniu kompetencji informacyjnych i medialnych uczniów przygotowano 5 webquestów, czyli internetowych zadań, które młodzież rozwiązuje w zespołach wykorzystując różne zasoby
internetowe.

„Chcemy przede wszystkim przekazać nauczycielom ciekawe oprogramowanie, dzięki któremu mogą wzbogacać audiowizualnie lekcje podczas omawiania szeroko rozumianej tematyki europejskiej, a także rozwoju nauki i gospodarki.” – mówi Dariusz Danilewicz z Fundacji Think! „Zaprojektowaliśmy zestaw narzędzi dydaktycznych, które mogą zaintrygować uczniów i zmobilizować ich do działań w ramach projektu. W ten sposób możemy rozwijać nie tylko postawy obywatelskie – zainteresowanie się swoją okolicą czy regionem – ale również kształtować kompetencje cyfrowe młodzieży.”

Młodzi blogują o Polsce

W tym roku uczniowie zostaną zaproszeni ponownie do tworzenia własnych blogów. W konkursie nagrody dla uczniów i opiekujących się nimi nauczycieli wynoszą łącznie prawie 25 000 złotych. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej projektu www.mapaprzemian.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 listopada br.

„Byliśmy zdumieni, jak dojrzałe, bogate merytorycznie i audiowizualnie blogi potrafią tworzyć uczniowie ze szkół średnich. Wiele z nich dorównuje profesjonalnym serwisom prowadzonym przez instytucje, które na co dzień zajmują się tematyką europejską.” – zauważa Dariusz Danilewicz.

Projekt „Interaktywna Mapa Przemian” jest realizowany przez Fundację Think! we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach „Konkursu dotacji na promocję Funduszy Europejskich” ogłoszonego przez
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Więcej informacji oraz linki do zasobów znajdują się na stronie projektu: www.mapaprzemian.pl
Wyświetleń: 673


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.