Katalog

Katarzyna Lisecka, 2013-01-30
Jaworzno

Zajęcia przedszkolne, Sprawozdania

Podsumowanie realizacji programu autorskiego „NAZYWANIE ŚWIATA-odimienna metoda nauki czytania, autorstwa dr Ireny Majchrzak”.

- n +

Zajęcia dodatkowe z zakresu nauki czytania prowadzone były przez nauczycielki pracujące z grupą i odbywały się w każdy poniedziałek w godzinach 13.30 – 14.00, począwszy od października 2012r. Zajęcia odbywały się zgodnie z zatwierdzonym rocznym programem autorskim „NAZYWANIE ŚWIATA-odimienna metoda nauki czytania, autorstwa Ireny Majchrzak”.
Celem nadrzędnym programu jest nabywanie umiejętności czytania dzieci w wieku przedszkolnym.
Odimienna metoda nauki czytania jest programem edukacyjnym mającym na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym rozumieniem tekstu od samego początku.
Metoda dr Ireny Majchrzak stwarza doskonałe warunki do nauki czytania, gdyż:
-Jest systematyczna – dzieci stykają się z nią od 3-go roku życia.
-Jest bezstresowa – nauka przebiega w formach zabawowych.
-Zapewnia powolne wchodzenie dziecka w świat pisma.
Metoda I. Majchrzak wprowadza dzieci w świat pisma jako w świat znaczeń, a nie izolowanych liter. Autorka metody sugeruje, że dziecko, przez własne imię, z którym się utożsamia, rozbudzi swoje zainteresowanie pismem, pisaniem i czytaniem.
Nauczycielki rozpoczęły wprowadzenie metody od nauczenia dzieci czytania globalnego własnych imion. Uczestnicy zajęć szybko dostrzegli różnice w zapisie liter oraz różnice pomiędzy imionami swoimi, a kolegów i koleżanek z grupy. Dzieci uczyły się liter poprzez obserwację.
W związku z tym po inicjacji z imionami nastąpiły kolejne etapy nauki czytania:
- ściana pełna liter – ćwiczenia wizualne,
- targ liter – zabawy i gry z wykorzystaniem liter,
- nazywanie świata – ćwiczenia polegające na przyporządkowywaniu odpowiedniej nazwy do wszystkiego,
- gra w sylaby- zabawy z wykorzystaniem sylab i wyrazów o prostej budowie,
- gry czytelnicze- codzienne czytanie dzieciom tekstów literackich.
Dzięki metodzie dr Ireny Majchrzak język pisany zostaje naturalnie i spontanicznie zakorzeniony w świecie dziecięcych zabaw od wczesnego dzieciństwa.
Wyświetleń: 900


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.