Katalog

Aneta Antosiak, 2013-02-12
Żory

Język polski, Karty pracy

Funkcje językowe - funkcja perswazyjna - wywieranie wpływu (G)

- n +

Poniższa karta pracy zawiera dwa teksty będące kompilacją materiału, który ukazał się w portalu informacyjnym. Mają na celu pokazanie uczniom siły oddziaływania języka poprzez odpowiedni dobór słów - oba teksty opisują tę samą informację z różnej perspektywy. Zadanie było poprzedzone wprowadzeniem na temat siły perswazyjnej języka.

Polacy wicemistrzami świata!

(...) Brazylijczycy w Tokio potwierdzili hegemonię na świecie. Od kilku lat wszystkie najważniejsze trofea trafiają na ich konto. Mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata, triumfatorzy prestiżowej Ligi Światowej.
Polskim siatkarzom nie udało się przełamać tej hegemonii, ale za występ w Kraju Kwitnącej Wiśni należą im się wielkie brawa. Do finałowego spotkania Polacy wygrali dziesięć spotkań i dopiero w walce o "złoto" zeszli z parkietu pokonani.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że zakończyliśmy mistrzostwa na drugim miejscu - powiedział trener polskiej drużyny Raul Lozano. - Jesteśmy drudzy na świecie. (...) Jeśli miałbym oceniać poziom gry polskiego zespołu, to wszystkie dziesięć spotkań oceniam bardzo dobrze.”


Polacy przegrali z Brazylią!

(...) Brazylijczycy w Tokio potwierdzili hegemonię na świecie. Od kilku lat wszystkie najważniejsze trofea trafiają na ich konto. Mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata, triumfatorzy prestiżowej Ligi Światowej.
Polskim siatkarzom nie udało się przełamać tej hegemonii, Brazylijczycy w pierwszym secie wręcz zdemolowali nasz zespół. Próba skutecznej gry w kolejnych setach niewiele dała. Błędy w polskim zespole zaczęły się mnożyć, a Brazylijczycy konsekwentnie grali swoje.
„Pozostaje lekki zawód, że w finale nie zagraliśmy najlepiej - powiedział trener polskiej drużyny Raul Lozano. - Miałem nadzieję, że będzie to zdecydowanie lepszy finał w naszym wykonaniu.”

Wykorzystano fragmenty tekstów pochodzących z portalu: interia.pl (2006 rok)


1. Spróbuj porównać oba teksty. Czy odczucia czytelników będą takie same po przeczytaniu każdego z nich? Na czym będzie polegać różnica?

2. Podkreśl słowa, wyrażenia, dzięki którym wrażenie wywierane przez tekst jest inne.

3. Pan Marceli Kowalski i Władysław Tomaszewski toczą spór ze sobą. Pan Marceli chce wybudować parking przed blokiem (dla wygody mieszkańców – w chwili obecnej nie wszyscy są w stanie zaparkować przed blokiem) i pisze w tej sprawie listy do urzędu miasta. Pan Władysław uważa, że spowoduje to niedogodności dla mieszkańców i zmniejszy estetykę otoczenia (konieczność znacznego zwężenia chodnika, wycięcia drzew), ponadto przypomina, że 200 m dalej jest dość spory parking. Napisz dwa krótkie artykuły do miejscowej gazety. W jednym uczyń pana Marcelego czarną, egoistyczną postacią, w drugim – pana Władysława.

Aneta Antosiak, www.skene.com.pl
Wyświetleń: 869


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.