AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Grażyna Kucińska, 2013-02-25
Wołomin

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć świetlicowych "Ludzie w bieli"

- n +

Zajęcia świetlicowe przeprowadzone z dziećmi klas I – III.

Blok tematyczny: Ludzie w bieli
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch

Cele ogólne:
- poznanie pracy lekarza i pielęgniarki (jej charakterystycznego ubioru)
- wyrabianie nawyków higienicznych
- znajomość zasad zdrowego życia
Cele operacyjne
Uczeń:
- potrafi rozpoznać i nazwać zawód po ubiorze
- wie, czym zajmuje się lekarz a czym pielęgniarka
- wie, co jest potrzebne do pracy lekarzom i pielęgniarkom
- wie, co ma wpływ na zdrowie
- potrafi odgadnąć zagadki
Metody pracy:
- słowne: rozmowa
- zabawa
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz interaktywny

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Czas: ok. 45 minut
Środki dydaktyczne:
- strój i narzędzia pracy pielęgniarki
- plansza
- wiersz
- zestawy pytań tematycznych
- kosz
- zagadki
- marchew, jabłko, chipsy, cukierki
- film interaktywny „Praca lekarza i pielęgniarki”
- rysunki „Higiena osobista”
Przebieg zajęć:

1. Powitanie
2. Rozmowa i swobodne wypowiedzi dzieci nt. Czym zajmuje się lekarz a czym pielęgniarka?
- jak się ubierają w pracy?
- jakie prace wykonują lekarze a jakie pielęgniarki?
- co jest potrzebne lekarzom i pielęgniarkom w ich pracy?
- jak jest wyposażony gabinet lekarski?
- jakie są specjalizacje lekarskie? (internista, pediatra, chirurg, stomatolog, laryngolog,
okulista)
3. Co powinniśmy robić, aby zapobiegać chorobom, aby być zdrowym?
Dzieci wypisują na tablicy swoje opinie:
- prawidłowo się odżywiać – jeść potrawy niezbędne dla zdrowia
- czynnie uczestniczyć w zabawach ruchowych i gimnastycznych (w szkole, na
podwórku, w domu)
- unikać głośnych rozmów, krzyków, hałasu
- przeprowadzać profilaktyczne kontrole lekarskie (np. wizyta u stomatologa)
- dbać o czystość osobistą (ciało, zęby, włosy, ubranie itp.) oraz o czystość otoczenia
(porządek w czasie zabawy, po zabawie, śmieci wrzucać do kosza itp.)
4. Prezentacja wiersza J. Golczowej „Tak czy nie” (załącznik nr 1). Omówienie wiersza.
5. Podział dzieci na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje zestaw 3 pytań (załącznik nr 2 ), na które uzgadnia odpowiedzi. Kiedy wszyscy są gotowi, poszczególne grupy udzielają odpowiedzi na pytania .
6. Zabawa „Celowanie do kosza”. Każde dziecko ma za zadanie wrzucić kulkę zrobioną z gazety do kosz – dzieci wiedzą, że papierki wrzucamy do kosza!
7. Zadawanie zagadek związanych z tematem (załącznik nr 3 ).
8. Zagadki smakowe: jedno dziecko z każdej grupy z zasłoniętymi oczami smakuje i nazywa produkt podany przez wychowawcę (marchew, jabłko, chips, cukierek) – dziecko ma za zadanie określić, czy dany produkt jest odpowiedni dla naszego zdrowia, który z nich jest szkodliwy, jeśli jemy w nadmiarze.
9. Pokaz filmu „Praca lekarza i pielęgniarki”
10. Wypełnienie kolorami obrazka „Higiena osobista”
11. Podziękowanie.
12. Pożegnanie słowami Jerzego Kiersta:
„Grunt to zdrowie moi mili!
Gdy masz katar, coś jest wart?
Życzę, byście zdrowi byli!
Zdrowie to jest wielki skarb!
Załącznik nr 1


Wiersz J. Golczowej „Tak czy nie”.

Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je,
Czy powiecie, że to zdrowo, moi drodzy- bo ja- nie!
Kiedy ktoś nie myje zębów, szczotki, pasty ani tknie
Potem biega do dentysty czy wam żal go? Bo mnie-nie!
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka płacząc, że mu włosy rwie
Czy go za to pochwalicie moi drodzy? Bo ja-nie!
Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne i nie w smak
Czy nazwiecie go brudasem moi drodzy? Bo ja-tak!

Załącznik nr 2

GRUPA I
1. Czy dzieci mogą jeść dużo słodyczy?
2. Jak nazwiemy chłopczyka, który mydła i wody pilnie unika?
3. Co służy do mierzenia temperatury naszego ciała?

GRUPA II
1. Nosi biały czepek i biały fartuszek, a żebyś był zdrowy czasem ukłuć musi?
2. Czy hałas poprawi nasze zdrowie?
3. Gdzie ukryte są witaminy?
GRUPA III

1. Jak nazywa się lekarz, który leczy dzieci?
2. Jak należy dbać o czystość osobistą?
3. Czy długie i częste siedzenie przed telewizorem i komputerem pomaga naszemu
zdrowiu?

GRUPA IV
1. Kto używa wierteł, szczypców i fotela, który wjeżdża i w dół, i w górę?
2. Co pomaga nam w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia?
3. Czym posługuje się lekarz badając chorego?

Załącznik nr 3

Zagadki tematyczne:

1. Służy do picia, służy do mycia. Bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda).
2. Jest biała, siedzi w tubie, zęby nią czyścić lubię (pasta do zębów).
3. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni (mydło).
4. Używasz go często, wieczorem i rano. Przypomina przedmiot, którym grabię siano (grzebień).
5. Ono pewnie Cię przekona, że twarz Twoja zabrudzona (lustro).
6. Jestem w łazience, wycierasz mną ręce (ręcznik)
7. Kolorowa rączka, czupryna „na jeża”, kiedy z niej korzystasz to zęby wyszczerza (szczotka do zębów)
8. Skakałeś, skakałeś i nóżkę złamałeś. Jaki lekarz ją nastawi i w gips oprawi?(chirurg)
9. Oczko boli i źle widzę, kto pomoże i uleczy?(okulista)
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3437


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.