Katalog

Agnieszka Knysak, 2013-04-09
radom

Różne, Scenariusze

Scenariusz lekcji z funkcjonowania w środowisku klasa 6, Znamy symbole narodowe

- n +

Scenariusz lekcji z funkcjonowania w środowisku klasa 6



Temat zajęć: Znamy symbole narodowe.

Cele ogólne:
- rozwijanie poczucia przynależności narodowej: mieszkamy w Polsce, mówimy
po polsku, jesteśmy Polakami,
- utrwalanie i nazywanie najważniejszych symboli narodowych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi rozpoznać i opisać flagę i godło Polski,
- zna melodię i słowa I zwrotki hymnu, potrafi zaśpiewać z podkładem
muzycznym,
- wyróżnia głoski p, f, g w nagłosie w wyrazach Polska, flaga, godło,
- rozpoznaje, czyta globalnie wyraz Polska,
- układa ilustracje do czytanego tekstu,
- odpowiada na pytania prostymi zdaniami,
- poprawnie liczy w zakresie poznanych działań matematycznych,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Metody pracy: rozmowa kierowana, pokaz, zadania stawiane do wykonania.

Formy pracy: zajęcia z całą grupą, indywidualna zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: flaga i godło Polski, płyta CD z nagraniem hymnu, wiersz „Polska kraina” R. Przymus oraz wiersz Sobiesiak „Polska”, napisy tematyczne do lekcji, ilustracje związane z wierszem, pocięte kartoniki- białe, czerwone, niebieskie, ilustracje wybranych symboli.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe. Przygotowanie potrzebnych do zajęć materiałów, pomocy dydaktycznych. Zachęcenie uczniów do czynnego udziału w zajęciach/system motywacyjny/

2. Zainteresowanie tematyką – wprowadzenie do zajęć. Wysłuchanie wiersza pt.”Polska kraina” R. Przymus.
Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach- blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą
Jej ścieżkami chodzimy.
Budujemy, bronimy.
Polska, Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.
Odpowiedzi uczniów na pytania:
- o jakim kraju jest mowa w wierszu?
- gdzie widzicie na tablicy kontur mapy Polski?
- gdzie mieszkamy, jakim językiem mówimy?
Kończenie rozpoczętych zdań.
Mieszkamy w …………………………………
Jesteśmy ………………………………………
Mówimy po …………………………………..
Polska to nasza ……………………………..

3. Dobieranie właściwych ilustracji do czytanego przez nauczyciela wiersza „Polska” D.E. Sobiesiak.
Praca w grupie.
Uczniowie siadają w grupie i wybierają właściwe ilustracje do czytanych przez nauczyciela wersów wiersza, podchodzą do tablicy i przyczepiają je na magnesy. Dla słabszych uczniów ilustracje i napisy są ponumerowane-uczniowie dobierają jednakowe cyfry. Następnie nauczyciel wiesza na tablicy napisy: Polska, godło, flaga. Uczniowie analizują pierwsze litery, wyłaniają napis Polska i umieszczają go pod ilustracjami.


Polska – D.E.Sobiesiak 
Polska to nasze morze,
to łąki w pięknym kolorze.

Polska to jeszcze lasy zielone,
a gdzieniegdzie chaty bielone.
 

Polska to nasza rodzinna tradycja,
A w radio i telewizji polska audycja.
 

Polska to wspaniały stary Kraków,
i Pomorze słynące z rybaków.

Polska to wysokie góry,
których szczyty sięgają pod chmury.

Polska to czarny kamień ze Śląska,
i wszędzie gdzie jesteś... to Polska.

4.Działania matematyczne: dzieci liczą ilość powieszonych ilustracji. Nauczyciel
dodaje jeszcze jedną ilustrację –naszego miasta podkreślając, że to też Polska.
Uczniowie układają działanie typu 6+1=, podają wynik.

5.Rozmowa na temat prezentowanych symboli narodowych. Odwołanie się do
symboli znajdujących się w klasie.
- flaga Polski – uczniowie wybierają spośród różnych flag tę właściwą. Opisują
kolory na fladze, próbują znaleźć odpowiedź na pytanie gdzie i kiedy możemy
zobaczyć flagę Polski?/ święta narodowe, urzędy państwowe, mecze polskiej
reprezentacji/. Przyczepiają flagę w duży kontur mapy Polski na tablicy.
Indywidualna i zróżnicowana praca uczniów:
Uczniowie otrzymują kopertę z paskami i kontur mapy Polski.
I grupa - układa z 3 kolorów pasków flagę Polski, wklejając ją w kontur, II grupa – wykorzystuje do tworzenia flagi kolor biały i czerwony.
- godło Polski: dzieci spośród różnych wersji godła wybierają to właściwe. Wskazują gdzie w klasie znajduje się godło, co przedstawia, jak wygląda. Próbują przypomnieć wszystkim gdzie jeszcze spotkali się ze znakiem orzełka. (monety, dokumenty, legitymacja szkolna)
Praca samodzielna: Uczniowie mają za zadanie:
I grupa – układa godło z puzzli czteroelementowych, II grupa – układa godło z puzzli trzyelementowych, wklejając w kontur mapy.
Po wykonanym zadaniu nauczyciel niespodziewanie włącza hymn Polski, czy dzieci go rozpoznają.
- Mazurek Dąbrowskiego hymnem Polski: śpiewanie I zwrotki hymnu przy melodii płynącej z płyty. Wyjaśnienie kiedy grany jest hymn i jaką postawę należy przyjąć podczas jego śpiewania. (mecze polskiej reprezentacji, apele, uroczystości państwowe)
Wklejenie tekstu wraz z zakreśloną poprawną postawą podczas hymnu do zeszytu oraz w kontur mapy Polski. Liczą ile wkleili symboli.

6. Zadanie pracy domowej o dwóch poziomach trudności.

7.Podsumowanie i ocena pracy.
Wyświetleń: 988


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.