Katalog

Anna Szczepaniak-Zdunek
Matematyka, Scenariusze

Proporcjonalność prosta w zadaniach

- n +

Proporcjonalność prosta w zadaniach

Jestem nauczycielką matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Prowadziłam zajęcia z matematyki w klasach licealnych o różnym profilu. Muszę przyznać, że najtrudniej prowadziło mi się lekcje w klasach biologiczno - chemicznych. Uczniowie tych klas niechętnie uczyli się matematyki. Większość z nich w przyszłości chciała studiować na Akademii Medycznej
Postanowiłam połączyć zajęcia z matematyki z zainteresowaniami medycznymi uczniów poprzez nauczanie interdyscyplinarne. Pomysł na poprowadzenie zajęć zrodził się w gabinecie pediatrycznym, gdzie byłam z chorym dzieckiem. Z podziwem patrzyłam na zmagania młodego lekarza, który obliczał jaką dawkę zawiesiny powinnam podać dziecku.
Prezentowana przeze mnie lekcja polega na tym, że uczniowie otrzymują tekst, w którym zawarte są treści z różnych dziedzin nauczania. Tekst nie powinien być zbyt długi, najlepiej gdy mieści się na stronie formatu A4. Uczniowie rozwiązując zadania odszukują w podanym tekście potrzebne informacje.
Tekst, który przygotowałam to fragment ulotki informacyjnej leku "Amotaks". Pracując z tym tekstem uczniowie mieli możliwość zapoznania się z rodzajami bakterii wywołującymi różne schorzenia, z rodzajami schorzeń, a także z samą postacią leku i jego składem. Poza tym uczniowie mogli wykorzystać wiadomości z matematyki do rozwiązywania zadań praktycznych.
Poniżej przedstawiam scenariusz przeprowadzonej lekcji.



Lekcja przeznaczona jest dla klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego profil biologiczno- chemiczny.

Cele matematyczne:
- umiejętność wykorzystania proporcjonalności prostej w rozwiązywaniu zadań,
- umiejętność mnożenia i dzielenia liczb wymiernych w postaci dziesiętnej,
- umiejętność przybliżania liczb dziesiętnych.

Inne cele:
- umiejętność wyszukiwania w tekście konkretnych informacji,
- poznanie schorzeń, które można leczyć za pomocą leku Amotaks,
- poznanie bakterii wywołujących różne infekcje i zakażenia,
- zapoznanie się z różnymi postaciami leku oraz od czego uzależnione jest jego dawkowanie.

Materiały: Fragment ulotki informacyjnej leku Amotaks dla każdego ucznia.

Metody pracy na lekcji:
- praca w grupach,
- prezentacja,
- dyskusja.
Przebieg lekcji:
1. Uczniowie zapoznają się z ulotką informacyjną leku Amotaks (około 10 minut).
2. Każdy z uczniów otrzymuje kartkę z jednym zadaniem. Uczniowie dobierają się w grupy w zależności od numeru otrzymanego zadania. Każda grupa rozwiązuje swoje zadanie (około 10 minut).
3. Jedna osoba z grupy prezentuje rozwiązanie na tablicy. Po każdej prezentacji odbywa się krótka dyskusja na temat rozwiązania. Uczeń przedstawiający rozwiązanie lub inna osoba z grupy udziela ewentualnych wyjaśnień klasie. Każda prezentacja łącznie z dyskusją nie powinna przekroczyć 7 minut.
4. Uczniowie wspólnie z nauczycielem podsumowują lekcję.
5. Zadanie pracy domowej.

Realizacja celów w zadaniach:
W każdym z zadań sprawdzana jest umiejętność wyszukiwania konkretnych informacji z podanego tekstu. Ponadto, podczas zapoznawania się z ulotką informacyjną leku oraz podczas wyszukiwania informacji, uczniowie poznają schorzenia, które można leczyć za pomocą leku Amotaks, a także bakterie wywołujące różne infekcje i zakażenia. Uczniowie dowiadują się również w jakiej postaci występuje lek oraz od czego uzależnione jest dawkowanie leku.
Ponadto w zadaniach: 2) i 3) sprawdzane są umiejętności wykorzystania proporcjonalności prostej, mnożenia i dzielenia liczb wymiernych w postaci dziesiętnej oraz przybliżania dziesiętnego liczb.

Zadanie 1.
Do lekarza zgłosił się:
a) 30 letni mężczyzna z zakażeniem dolnych dróg oddechowych wywołanym przez paciorkowce,
b) 7 letni chłopiec ważący 25 kg, z zakażeniem skóry wywołanym przez wrażliwe gronkowce.
W każdym z powyższych przypadków zaproponuj dawkowanie leku Amotaks.
W podpunkcie b) weź pod uwagę, że dzieciom zwykle przepisuje się lek w postaci zawiesiny, ale niektóre starsze dzieci potrafią połykać już kapsułki - rozważ dwa przypadki.

Zadanie 2.
Jakie dawkowanie leku Amotaks może przepisać lekarz dla 3 letniej dziewczynki ważącej 13,700 kg, u której stwierdzono zapalenie ucha (podaj dawkowanie leku z dokładnością do 0,1 ml). Czy jedna butelka zawiesiny wystarczy, gdy leczenie będzie trwało 1 tydzień.

Zdanie 3.
4 letniemu dziecku z zakażeniem dolnych dróg oddechowych lekarz zalecił podawanie 4 ml Amotaksu co 8 godzin. Ile mogło ważyć dziecko, jeśli przyjmiemy, że dawkowanie leku podane jest z dokładnością do 0,1 ml. Wagę minimalną i maksymalną podaj z dokładnością do 0,01 kg.

Zadanie domowe:
W zadaniu 1) i 3), w zależności od przypadku dawkowania leku, podaj ile potrzeba opakowań kapsułek (250 mg lub 500 mg) ewentualnie butelek granulatu, jeśli leczenie będzie trwało 8 dni.
Fragment ulotki informacyjnej leku Amotaks:
Należy zapoznać się z właściwościami leku przed zastosowaniem
Amotaks Ž
AMOKXICILLINUM
kapsułki 250mg i 500mg
tabletki 1g
granulat do sporządzania zawiesiny 250mg /5ml
SKŁAD LEKU:
KAPSUŁKI
substancja czynna: trójwodzian amoksycyliny 250 mg* lub500 mg*
TABLETKI
substancja czynna: trójwodzian amoksycyliny 1g*
GRANULAT DO SPORZĄDZANIA ZAWIESINY
2 g granulatuodpowiada 5ml sporządzonej zawiesiny i zawiera:
substancja czynna: trójwodzian amoksycyliny 250 mg*
* W przeliczeniu na bezwodną substancję.
POSTAĆ LEKU:
Kapsułki żelatynowe, tabletki, granulat do przygotowywania zawiesiny wodnej o smaku owocowym. Do stosowania doustnego.
DAWKOWANIE:
Dawkowanie leku powinno być uzależnione od czynnika patogennego, wieku chorego, jego stanu, masy ciała i ciężkości zakażenia.
Dorośli:
Przeciętnie 250 mg do 500 mg co 8 godzin.
W ciężkich zakażeniach dawkę można zwiększyć do 6 g na dobę.
Zapalenie ucha, nosa, gardła wywołane przez paciorkowce, pneumokoki, gronkowce nie wytwarzające penicylinazy, Haemophilus influenzae.
Zakażenie układu moczowo - płciowego wywołane przez E. coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis.
Zakażenie skóry i tkanek miękkich wywołane przez paciorkowce, wrażliwe gronkowce i E. coli
250 mg co 8 godzin.
W ciężkich zakażeniach lub infekcjach wywołanych mniej wrażliwymi drobnoustrojami na lek zaleca się podawanie 500 mg co 8 godzin.
Zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce, pneumokoki, gronkowce nie wytwarzające penicylinazy, Haemophilus influenzae.
500 mg co 8 godzin
Dzieci:
Powyżej 10 r.ż. - dawkowanie tak jak dla dorosłych
Do 10 r.ż. - przeciętnie 20 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych co 8 godzin.
W ciężkich zakażeniach lub infekcjach wywołanych mniej wrażliwymi drobniustrojami na lek zaleca się podawanie 40 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych co 8 godzin.
Zapalenie ucha, nosa, gardła wywołane przez paciorkowce, pneumokoki, gronkowce nie wytwarzające penicylinazy, Haemophilus influenzae.
Zakażenie układu moczowo - płciowego wywołane przez E. coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis.
Zakażenie skóry i tkanek miękkich wywołane przez paciorkowce, wrażliwe gronkowce i E. coli
20 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych co 8 godzin.
U dzieci o wadze 20 kg lub wiecej dawkowanie jak u dorosłych.
W ciężkich zakażeniach lub infekcjach wywołanych mniej wrażliwymi drobnoustrojami na lek zaleca się podawanie 40 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych co 8 godzin.
Zakażenia dolnych dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce, pneumokoki, gronkowce nie wytwarzające penicylinazy, Haemophilus influenzae.
40 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych co 8 godzin. U dzieci o wadze 20 kg lub więcej dawkowanie tak jak u dorosłych.
Przygotowanie zawiesiny:
Do zawartości butelki dodać przegotowanej, ostudzonej wody do objętości 60 ml (do zaznaczonej kreski), i dokładnie wymieszać przez wstrząsanie.
DANE FARMACEUTYCZNE:
OPAKOWANIE:
16 kapsułek lub tabletek w opakowaniu typu blister.
Granulat do przygotowywania zawiesiny wodnej Amotaks 250mg/5ml jest pakowany po 24 g (co odpowiada 3,0g amoksycyliny) do butelek ze szkła oranżowego z zaznaczoną objętością 60 ml w postaci kreski.

Opracowanie: Anna Szczepaniak - Zdunek
nauczyciel matematyki
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3
im. S. Żeromskiego w Sieradzu

Wyświetleń: 3198


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.