|
|
Katalog Agnieszka Malinowska, 2013-04-29 Mosty Zajęcia zintegrowane, Konspekty Zwyczaje wielkanocne scenariusz zajęć dla klasy III SPSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Blok: Wielkanoc Temat dnia: Zwyczaje wielkanocne. Cele ogólne: -rozmowa na temat zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi; -wyrabianie nawyku szacunku i pielęgnowania zwyczajów i tradycji polskich; -kształcenie umiejętności wypowiadania się zdaniami na określony temat; -redagowanie i zapisywanie zdań na temat tradycji wielkanocnych; -uzupełnianie zdań z lukami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych; -rozwiązywanie zagadek; ćwiczenia w czytaniu; -redagowanie życzeń świątecznych -układanie zdania z rozsypani wyrazowej; -kształtowanie umiejętności sprawnego liczenia pamięciowego. Przewidywanie osiągnięcia ucznia: Uczeń : -potrafi wymienić zwyczaje wielkanocne; tradycyjne świąteczne potrawy; -wypowiada się na określony temat; -uzupełnia zdania z lukami na temat zwyczajów świąt wielkanocnych; -samodzielnie redaguje i zapisuje zdania na temat tradycji pielęgnowanych w swoim domu; -odczytuje i rozwiązuje zagadki; -samodzielnie redaguje i zapisuje życzenia świąteczne; -układa zdanie z rozsypani wyrazowej; -mnoży i dzieli liczby w zakresie 30; -koloruje pisankę zgodnie z kodem – rozpoznaje poznane części mowy. Formy aktywności : - indywidualna, - zbiorowa Metody wspierania : rozmowa, wyjaśnienie, praktycznych zajęć – praktycznych zajęć – praca z tekstem. Pomoce: indywidualne karty pracy, kartki z napisami zwyczajów wielkanocnych, zagadki, szablon jajka na kartkę świąteczną, koszyczek PRZEBIEG ZAJĘĆ 1.Nawiązanie do tematu poprzez rozwiązanie działań matematycznych, uszeregowanie wyników malejąco i odczytanie powstałego hasła. Praca w poziomach - działania matematyczne dostosowane do możliwości dzieci. ZWYCZAJE WIELKANOCNE 2.Rozmowa na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych, połączona z krótkim ustnym opisem: - święcenie palemek; - składanie sobie życzeń; - wysyłanie kartek świątecznych; - malowanie pisanek; - dzielenie się święconym jajkiem; - święcenie pokarmów oraz baranka; - pieczenie mazurów i bab wielkanocnych; - śmigus dyngus 3.Rozwiązywanie zagadek – co włożymy do świątecznego koszyczka? Oby dzięki ludzkiej pracy i opiece nieba. Nigdy na twym stole nie zabrakło ………… (chleba) Azorek radośnie przy koszyczku hasa, lecz nic z tego nie będzie. Nie dla psa …………………… (kiełbasa) W cebulowych łupinkach lub w farbkach kąpane, ręcznie malowane. (jajka) Może być z cukru, z gipsu lub z ciasta. Lecz najważniejszy jest i basta. (baranek) Sypka jak piasek, jak śnieżek biała. Smaku dodaje już szczypta mała. (sól) Może być migdałowa, lukrowana lub z rodzynkami. Kusi swoim zapachem. (babka) 4.Opisywanie wielkanocnych zwyczajów. Praca w poziomach. Grupa I – samodzielne układanie zdań na temat świątecznych zwyczajów . Grupa II – uzupełnianie zdań z lukami: ( palemki, mazury, baby, pisanki, pokarm, jajkiem, śmigus dyngus) Święta wielkanocne mają swoje obrzędy i zwyczaje. W Niedzielę Palmową święcimy ……………………………………. . Pieczemy wspaniałe ……….………. i …………………… . Malujemy …………………………… . W Wielką Sobotę święcimy ………………………. . W Wielkanoc dzielimy się święconym …………………………………… . Poniedziałek Wielkanocny to tradycyjny ………………………………………………. . 5.Wykonanie kartki świątecznej. Redagowanie i zapisywanie życzeń. Praca w poziomach. Grupa I – samodzielne układanie życzeń. Grupa II – układanie życzeń z rozsypanki wyrazowej: Z okazji życzę Świąt szczęścia, Wielkanocnych smacznego jajka i śmigusa dyngusa. mokrego 6.Kolorowanie wielkanocnej pisanki – rozpoznawanie poznanych części mowy. Karta pracy dostosowana do możliwości indywidualnych dzieci. 7.Podsumowanie tematu. Kończenie przez dzieci zdań: Wielkanoc kojarzy mi się z ………………………………. . W święta wielkanocne najbardziej lubię ………………………………….. . 8.Zadanie domowe. Wielkanocny zajączek - mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30. Karta pracy dostosowana do możliwości indywidualnych dzieci. Wyświetleń: 3439
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |