Katalog

Katarzyna Szwaczyk, 2013-05-14
Wyszków

Język angielski, Scenariusze

"Clothes- słownictwo związane z ubraniami i dodatkami" - scenariusz lekcji języka a ngielskiego klasa I LO

- n +

PRZEDMIOT: JĘZYK ANGIELSKI
TEMAT: CLOTHES – SŁOWNICTWO ZWIĄZANE Z UBRANIAMI I DODTAKAMI
KLASA : I LO
PODRĘCZNIK: GATEWAY 1 wyd. MACMILLAN
CZAS TRWANIA: 45 minut

Uczeń potrafi:
- wyszukać znaczenia nowych słów w słowniku
- dopasować słownictwo do obrazka
- wyłonić z tekstu i nagrania potrzebne informacje
- tworzyć własne opinie, przekazywać informacje i wyjaśnienia
- pracować w parach

Cele lekcji:
- poszerzenie i utrwalenia znajomości słownictwa związanego z ubraniami i dodatkami
- doskonalenie sprawności słuchania w celu wyłonienia potrzebnej informacji
- kształtowanie umiejętności użycia czasu Present Continuous do opisu aktualnego ubioru
- usprawnianie umiejętności pisania z zastosowanie przysłówków częstotliwości (sometimes, never, often, always)

Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające trzy osoby w różnych strojach (podręcznik Gateway 1 str. 132)
- słowniczek podręczny
- odtwarzacz CD + płyta z nagraniem do podręcznika (Gateway1)

Techniki pracy lekcyjnej:
- praca z tekstem – wyszukiwanie informacji zgodnie z poleceniem nauczyciela
- praca z nagraniem CD
- praca ze słownikiem
- ćwiczenia – wypełnianie tabeli nowopoznanym słownictwem, dobieranie
- ćwiczenia w mówieniu
- ćwiczenia w pisaniu
- praca w parach

Przebieg lekcji:
Część wstępna:
- powitanie klasy
- sprawdzenie obecności
- zapisanie tematu lekcji na tablicy i w dzienniku
Wprowadzenie do tematu, rozgrzewka:
- Zapoznanie uczniów z tematyką nowego rozdziału (Unit 10) dotyczącą zakupów i usług. Nauczyciel pisze również na tablicy słowo „buy” i „goodbye” i zwraca uwagę na zapis i wymowę tych wyrazów a szczególnie na wymowe „buy” i „bye”. Nauczyciel tłumaczy uczniom zjawisko homofonów, czyli wyrazów dźwiękowo identycznych, ale odmiennych pod względem pisowni, pochodzenia i znaczenia: np. ate/eight, bee/be, one/won, bean/been, meat/meet.
Część główna:
Praca z tekstem:
W parach uczniowie wykonują zadanie związane ze słownictwem dotyczącym odzieży. Dopasowują wyrazy związane z ubraniami podane w podręczniku do osób przedstawionych na ilustracjach. Nauczyciel zwraca uwagę, że znaczenie nieznanych wyrazów można odnaleźć w słowniku zamieszczonym w podręczniku.
Słuchanie:
Po sprawdzeniu przez nauczyciela poprawności wykonanych zadań uczniowie wysłuchują nagrania CD związanego z nazwami odzieży i powtarzają usłyszane wyrazy.
Następnie uczniowie wysłuchują nagrania CD( wypowiedź mężczyzny odnośnie własnego ubrania ) i odpowiadają ustnie na trzy pytania związane z wysłuchanym tekstem . Nauczyciel zwraca uwagę, iż przy opisie aktualnego ubioru używany jest czas gramatyczny Present Continuous.
Praca z tekstem, słuchanie: ćwiczenia – dopasowywanie
Uczniowie wypełniają tabelkę, gdzie muszą dopasować wymienione w rubryce części garderoby do zamieszczonych w tabeli części ciała. Po wykonaniu zadania nauczyciel włącza nagranie CD i uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Pisanie:
Na polecenie nauczyciela uczniowie piszą w zeszytach własne zdania określające jak często noszą dodatki do garderoby, które znajdują się w omawianej i wypełnianej wcześniej tabeli. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na poprawne zastosowanie przysłówków częstotliwości. Nauczyciel monitoruje poprawność wykonywanego zadania. Po skończeniu kilku uczniów czyta zdania całej klasie.
Część końcowa lekcji:
Mówienie:
W parach uczniowie na zmianę zadają sobie pytania związane z ulubioną częścią garderoby i odpowiadają na nie (Gateway 1, str. 132, ćw. 4b). Następnie nauczyciel prosi jednego z uczniów, aby opowiedział co jest jego kolegi/koleżanki ulubionym ubraniem i jak często to zakłada.
Zadanie i objaśnienie pracy domowej: ćwiczenia Gateway1 workbook – str. 90

Podsumowanie – korzyści zastosowania w/w technik pracy:
- Ćwiczenia leksykalne poszerzają zasób słownictwa
- Uczniowie rozwijają sprawność czytania ze zrozumieniem i mówienia
- Uczniowie rozwijają sprawność słuchania z wyłonieniem konkretnej informacji

Wyświetleń: 908


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.