Katalog

Aneta Wysocka, 2013-05-14
Bielsko- Biała

Pedagogika, Scenariusze

Wesoło się bawimy- scenariusz zajęć met. W. Sherborne

- n +

BLOK TEMATYCZNY: Jesień daje nam owoce i warzywa

TEMAT DNIA: Wesoło się bawimy- zajęcia prowadzone metodą Ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne; stymulacja sensoryczna, wyrabianie świadomości środka, ciała, łokci, kolan, odkrywanie innych sposobów poruszania się i kierunków w przestrzeni (utrwalenie pojęć do przodu, do tyłu, do góry).

Cele ogólne:
- tworzenie warunków sprzyjających aktywności ruchowej dzieci, a przez to rozwijanie ich sprawności ruchowej
- rozwijanie umiejętności współpracy z partnerem
- rozwijanie pozytywnych kontaktów między dziećmi podczas wspólnego wykonywania ćwiczeń
- budowanie poczucia całości ciała

Cele operacyjne (dziecko):
- współdziała z partnerem w czasie wykonywania ćwiczeń
- zachowuje zasady bezpiecznej zabawy
- rozwija ogólną sprawność ruchową
- utrwala pojęcia do przodu, do tyłu, do góry

Metody pracy:
- słowna: polecenia n-la
- oglądowa: demonstracja ćwiczenia przez n-la
- czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:
- zbiorowa z cała grupą
- grupowa

Środki dydaktyczne:
- apaszki
- płyta CD z warsztatów „ 101 pomysłów na zabawy rytmiczno- ruchowe z dziećmi”

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Dzieci siedzą w siadzie prostym „ witają się z kolanami” dowolnymi częściami swojego ciała

2. Ćwiczenia- świadomość części ciała przenoszących jego ciężar- kolan:
Sztuczka ze znikającym kolanem:
Dzieci trzymają się dłońmi za kolana, dzięki czemu mogą czuć co się z nimi dzieje (bez obciążania).
Unoszenie ciężaru:
Klęcząc na kolanach dzieci mogą chodzić, ślizgać się itp.;
Otwierające się i zamykające zwierzątka:
Dzieci zwijają się w kłębek na podłodze, twarzą w dół (łokcie i kolana po obu stronach stykają się), przesuwają się po podłożu cały czas trzymając złączone ww części ciała, potem zwierzątko otwiera się ślizgiem na kolanach- do tyłu i łokciach- do przodu, aż do całkowitego wyprostowania się.
Krótkie nóżki:
Dzieci kucają tak, aby ich kolana znajdowały się blisko ramion, ręce przez cały czas trzymają na kolanach- dzieci mogą chodzić, podskakiwać w miejscu lub do przodu jak żaba itp.;
W wysokiej trawie:
Dzieci chodzą i skaczą a ich kolana mogą się teraz poruszać swobodnie
Śmieszne kroki:
Każde z dzieci prezentuje wymyślony przez siebie sposób poruszania się
Kołyska:
Dzieci siedząc z kolanami podciągniętymi do piersi obejmuje je rękami i kołysze się w różne strony przy cichej, spokojnej muzyce.

3. Relacja „ Razem”:
Wahadło:
Utrzymywanie równowagi w parze, gdy jedno z dzieci kuca a drugie wstaje
Przyklejone plecy:
Utrzymywanie równowagi w pozycji plecami do siebie, próby wstawania i kucania
Chodzenie z zamkniętymi oczami:
Jedno z dzieci w parze ma zamknięte oczy, zadaniem drugiego jest prowadzenie go w taki sposób, by nic mu nie groziło

4. Zakończenie- relaks przy muzyce: dzieci leżąc na plecach słuchają muzyki klasycznej.







Wyświetleń: 793


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.