Katalog

Ewa Smyk, 2013-05-23
Gdynia

Pedagogika, Scenariusze

Zjawiska meteorologiczne - tęcza. Scenariusz zajęć świetlicowych

- n +



EwaSmyk 23.11.2010



Scenariusz zajęć świetlicowych
w grupie dzieci 6 - letnich



Temat dnia: Zjawiska meteorologiczne – tęcza.



Cel główny:


- uświadomienie na czym polega zjawisko tęczy


Cele szczegółowe:


- utrwalenie barw z jakich składa się tęcza
- uwrażliwienie na piękno barw
- rozwijanie wyobraźni dziecka
- ćwiczenie spostrzegawczości dziecka
- ćwiczenie sprawności wzrokowo – ruchowej
- rozwijanie zdolności manualnych dziecka


Środki dydaktyczne:


- tablica; rysunek z tęczą; małe, kolorowe prostokąty wycięte z brystolu; magnesy; biały blok techniczny; plastelina; kredki; pisaki, małe, białe karteczki samoprzylepne; kolorowe, plastikowe pojemniki


Formy pracy:

- zespołowa
- indywidualna


Metody:

- rozmowa kierowana
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne



Przebieg zajęć:

1. Próba uzyskania od dzieci odpowiedzi na następujące pytania:
Kiedy powstaje tęcza?
Co to jest tęcza?
Dyskusja z dziećmi.
Wyjaśnienie znaczenia słowa: „tęcza”

2. Zabawa ruchowa pt: „Deszczyk.”

Dzieci uczą się słów piosenki:
„Pada deszczyk, pada deszczyk
wieje silny wiatr, wieje silny wiatr,
błyskawica grzmot, błyskawica grzmot ,
a na niebie świeci piękna tęcza.”

Następnie śpiewają razem z nauczycielem.
A na zakończenie dodają gesty obrazujące słowa piosenki.

3. Rozmowa na temat uczuć jakie wzbudza w dzieciach tęcza
połączona z pracą plastyczną.
Kolorowanie buźki wyrażającej uczucie jakie wzbudza
w danym dziecku tęcza.
Dobór koloru kredki według uznania dziecka.

4. Rozmowa na temat ilości kolorów, z których składa się tęcza
ze szczególny zwróceniem uwagi na ich kolejność.
Próba wspólnego ułożenia małych, kolorowych prostokątów na tablicy
zgodnie z kolejnością barw tęczy.

5. Zabawa pt: „Dotknij i wróć.”
Nauczyciel prosi aby wybrane dziecko dotknęło pojemnika
w wymienionym kolorze, a potem wróciło na swoje miejsce.
Na końcu dzieci utrwalają jeszcze raz ilość i kolejność barw tęczy.

6. Praca plastyczna „Tęcza”
Wylepianie tęczy z plasteliny na białych kartkach z bloku technicznego.
Po skończonej pracy dzieci przyklejają same małe, białe karteczki
samoprzylepne i podpisują się pisakiem w wybranym przez siebie kolorze.

7. Podsumowanie zajęć i utrwalenie omawianego materiału.
Wymieńcie kolory tęczy po kolei. Co to jest tęcza i kiedy powstaje?







.











Wyświetleń: 1139


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.