Katalog

Ewa Smyk, 2013-05-23
Gdynia

Pedagogika, Scenariusze

Układ Słoneczny. Scenariusz

- n +

Scenariusz zajęć w świetlicy ogólnej

EwaSmyk

11.04.2013

Temat dnia: Układ Słoneczny.



Cel główny:

- utrwalenie wiadomości na temat „Układu Słonecznego”



Cele szczegółowe:

- ćwiczenie sprawności manualnej dziecka
- ćwiczenie spostrzegawczości dziecka
- rozwijanie umiejętności współpracy
- rozwijanie wyobraźni dziecka
- ćwiczenie pamięci dziecka



Środki dydaktyczne:

- małe karteczki, kredki, piłka, plastelina, brystol, biała nitka, ilustracja Układu Słonecznego



Formy pracy:

- indywidualna i zespołowa


Metody:

- ćwiczenia praktyczne
- rozmowa kierowana
- pokaz





Przebieg zajęć:


1. Burza mózgów
Wypisywanie na małych karteczkach skojarzeń z hasłem „Układ Słoneczny”

2. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt: „Planety” Bożeny Formy.
Dzieci uważnie słuchają treści wiersza aby później odpowiedzieć na pytania
związane z Układem Słonecznym.




„Planety”

Słońce to gwiazda, świeci na niebie.
Ciepłe promienie wysyła do Ciebie.
Merkury, Wenus to Słońca sąsiedzi,
może je człowiek kiedyś odwiedzi?

Potem jest Ziemia, wszyscy ją znamy.
Za Ziemią Mars częściowo zadbany.
Pokryty pyłem oraz skałami
i nieczynnymi już wulkanami.

A dalej Jowisz, Saturn i Uran,
Neptun hen w gwiezdnych chmurach.
Wokoło Słońca się przemieszczają
i tajemnice swoje wciąż mają.



3. Próba uzyskania odpowiedzi na następujące pytania: Jakie planety, oprócz Ziemi, krążą
wokół Słońca? Jak nazywamy inaczej Mars? Jaka planeta posiada pierścienie? Która
planeta jest najgorętsza? Która planeta jest największa? Która planeta jest najbliżej
Słońca? Która w kolejności od Słońca jest Ziemia? Która planeta jest najdalej od Słońca?
Jak nazywamy układ, w którym znajdują się wymienione przez was planety? Ile planet
składa się na ten układ? Dlaczego nazywamy go Układem Słonecznym?


4. Zabawa ruchowa z piłką „Układ Słoneczny”

Dzieci ustawiają się w kręgu, a nauczyciel stoi w środku koła. Rzuca piłką do każdego
dziecka po kolei i podaje nazwę planet np. Jowisz, Mars. Zadaniem dziecka jest złapać
piłkę i odrzucić do nauczyciela. Dopiero kiedy padnie słowo „Słońce” to nie można
łapać, a ten kto złapie odpada



5. Zabawa ruchowa „Układ Słoneczny”

Dzieci odtwarzają poprzez ruch model Układu Słonecznego. W zabawie biorą udział
kolejne dzieci (planety) z poszczególnych grup tak, aby wszyscy uczestniczyli w zabawie.
Planety krążą wokół Słońca po orbicie i nie mogą zderzyć się z inną planetą. Każdy
uczestnik trzyma w ręce nazwę planety lub Słońca.

6. Praca plastyczna „Układ Słoneczny”

Nauczyciel dzieli dzieci na grupy trzy lub cztero osobowe. W takich grupach za pomocą
plasteliny i białej nitki tworzą Układ Słoneczny na czarnych brystolach ( format A3).
Gotowe prace nauczyciel wiesza na wystawie.

7. Podsumowanie zajęć i utrwalenie wiadomości. Jakie planety, oprócz Ziemi krążą wokół
Słońca? Ile jest tych planet? Która w kolejności od Słońca jest Ziemia? Jak nazywa się
układ, w którym znajdują się wymienione przez was planety? Dlaczego nazywamy go
Układem Słonecznym?

































Wyświetleń: 2002


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.