Katalog

Joanna Szczepańska, 2013-05-28
Kraków

Różne, Konspekty

Śmiech to zdrowie

- n +

Śmiech to zdrowie – zajęcia świetlicowe

Cele:
- poznanie zdrowotnych właściwości śmiechu
- kształtowanie umiejętności rozluźniania się
- zachęcenie do częstego uśmiechania się, pozytywnego nastawienia do życia
Metody: pogadanka, ćwiczenia, zabawa
Formy: indywidualna i zbiorowa przez działalność twórczą i recepcyjną
Pomoce: papier pocięty w zakładki, kredki

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie
1. Pogadanka na temat śmiechu:
- Kto lubi się śmiać?
- Z czego najczęściej się śmiejemy?
- Jak można się śmiać? Pokażcie.
- Jak się czujemy, gdy ktoś nas rozśmieszy?
Uzupełnienie wypowiedzi dzieci (śmiech wprawia nas w dobry nastrój, lubimy się śmiać, lubmy ludzi, którzy potrafią nas rozśmieszyć)

Realizacja tematu

2. Ćwiczenia różnych rodzajów śmiechu:
Polecenie: A teraz będziemy ćwiczyć różne rodzaje śmiechu:
- śmiech na głosce „a” (ha, ha)
- śmiech na głosce „e” (he, he)
- śmiech na głosce „o” (ho, ho)
- śmiech na głosce „i” (hi, hi)
- śmiech „yes” – z uniesionym do góry rękami
- śmiech bezgłośny z wysuniętym językiem
- śmiech małpy – jedna ręka drapie się po głowie, druga po brzuchu
- śmiech ptasi – ręce latają, jak skrzydła
- śmiech przy wydętych policzkach

3. Polecenie: A teraz dobierzcie się w pary. Poćwiczymy sobie teraz śmiech, który nazywa się śmiechem „Ty – ja” i zastępuje nam kłótnie.
Dzieci stoją naprzeciwko siebie, wygrażają sobie palcem wskazującym i jednocześnie głośno się śmieją.
Podsumowanie ćwiczenia – pogadanka:
- Komu się podobało?
- Kto chciałby częściej tak bawić się śmiechem?
- Jak się teraz czujecie?

Uzupełnienie wypowiedzi dzieci – śmiech korzystnie wpływa na nasze zdrowie, łagodzi ból , odpręża, daje uczucie przyjemności, rozwesela, dodatnio wpływa na nasze myślenie, itp. (zał. nr 1)

4. Zabawa w rozśmieszanie – „Pomidor”
Polecenie: A teraz zobaczymy, czy potraficie rozśmieszyć Waszego kolegę, koleżankę. Dobierzcie się w pary. Jedno z was będzie starało się rozśmieszyć drugą osobę (robiąc miny, mówiąc coś śmiesznego). Gdy mu się to uda, zamieniacie się rolami. Pamiętajcie, na każde pytanie odpowiadacie „pomidor”.
Podsumowanie: Jeżeli szybko udało się Wam rozśmieszyć kolegę lub koleżankę, możecie sobie pogratulować.

Zakończenie zajęć

5. Wykonanie „pozytywnych zakładek”
Polecenie: A teraz każdy z Was spróbuje wykonać zakładkę, która będzie mu poprawiać humor. Narysujcie na zakładce to, co budzi Wasz uśmiech.
Podziękowanie za udział w zajęciach.

J. Szczepańska




Załącznik nr 1

Śmiech to zdrowie

- Śmiech dotlenia mózg i organizm (normalnie wdychamy ok. pół litra powietrza, gdy się śmiejemy 1,5l.) Mózg lepiej pracuje, poprawia się nam koncentracja, sprawność i refleks.
- Śmiech przyspiesza bicie serca, krew szybciej krąży, dostarcza większą ilość tlenu do organizmu.
- Śmiech wprawia w ruch mięśnie twarzy. Jest to dla nich świetny masaż. Dzięki niemu nasza skóra staje się jędrniejsza.
- Dzięki śmiechowi lepiej funkcjonuje system odpornościowy. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.
- Śmiech wprawia w ruch mięśnie klatki piersiowej. Ich praca powoduje, iż z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca, w ten sposób wspomagając krwioobieg.
- Podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Łagodzą one takie dolegliwości, jak ból zębów, głowy czy mięśni.
/A. Łamek/


Pozytywne następstwa śmiechu

- pozytywne myślenie
- pomoc w walce ze stresem
- wzmocnienie systemu odpornościowego
- uśmierza ból
- sprawia, że wyglądamy młodziej
- zwiększa pewność siebie



Wyświetleń: 1594


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.