|
|
Katalog Anna Grabowska, 2013-05-27 ciechocinek Pedagogika, Konspekty Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy "Skąd Mikołaj bierze zabawki"Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym Czas trwania zajęć: 4 jednostki lekcyjne Temat ośrodka tygodniowego: Czekamy na Mikołaja Temat ośrodka dziennego: Skąd Mikołaj bierze zabawki? Cele ogólne: Kształtowanie siebie jako odbiorcy prozy czytanej Kształcenie umiejętności czytania, pisania, liczenia Cele szczegółowe: - Próba skupienia uwagi na czytanym przez nauczyciela tekście - próba czytania znanych i poznanych liter - pisanie po śladzie liter, sylab, wyrazów, kształtów litero - podobnych - próby dodawania i odejmowania w zakresie 5 na konkretach - towarzyszenie nauczycielowi w czasie śpiewu piosenki - aktywne na miarę możliwości uczestniczenie w zabawach ruchowych Cele rewalidacyjne: - Ćwiczenia manualne, usprawniające właściwe funkcjonowanie ręki podczas pisania – właściwy uchwyt pisarski i odpowiednie napięcie mięśniowe na narzędzie pisarskie - Ćwiczenia w mówieniu, właściwe formułowanie odpowiedzi Metody Słowne – pogadanka rozmowa o treści przeczytanych tekstów, odpowiadanie na zadane pytania przez nauczyciela Oglądowe: pokaz nauczyciela, oglądanie ilustracji, prezentacja piosenki Ćwiczenia praktyczne: praca w książce, z kartami pracy , ćwiczenia manualne, śpiewanie, ruch przy muzyce Formy Indywidualna Zasady: Akceptacji, indywidualizacji, poglądowości, stopniowania trudności, systematyczności, wiązania teorii z praktyką, przystępności treści nauczania, Środki dydaktyczne: Wiersz B. Gładkowskiej „W Zabawkowie”, liczmany, książka, karty pracy, zabawki, narzędzia pisarskie narzędzia do kolorowania, nagrania piosenki, odtwarzacz płyt CD, Zapis do dziennika: Skąd Mikołaj bierze zabawki. Wspólne śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju” i oglądanie fragmentu filmu „Święty Mikołaj” rozmowy o treści piosenki i oglądanym fragmencie filmu) – pytania odpowiedzi ,dodawanie i odejmowanie na konkretach w zakresie 5, pisanie po śladzie liter i formuł matematycznych, zabawy ruchowe, relaksacyjne i rozluźniające, czytanie prostych wyrazów, ciągi literowe, kolorowanki tematyczne. Przebieg zajęć: 1. Zajęcia wstępne - powitanie przy otwartym oknie ustalenie nazwy pory roku, miesiąca, dnia tygodnia, utrwalenie tych nazw, pojęć – wczoraj, dziś i jutro - Pogoda za oknem: słońce zachmurzenie opady wiatr, śnieg, zamieć śnieżna, proste ćwiczenia rozluźniające i dotleniające przy otwartym oknie - proste obliczenia matematyczne, przeliczanie w zakresie 5 : palców, zabawek, przedmiotów w klasie, przygotowanych sylwetek elfów, kategoryzowanie ich pod względem koloru ubrania i wielkości 2. Praca poznawcza i ekspresyjna - zapoznanie z tematem dnia :Skąd Mikołaj bierze zabawki? - Wspólne śpiewanie piosenki „Przyjedź do nas Mikołaju” - oglądanie zilustrowanej treści piosenki, wyjaśniającej skąd mikołaj bierze prezenty ( oglądanie i omawianie wyglądu fabryki prezentów na biegunie północnym, oglądanie fragmentu filmu „Święty Mikołaj”) - próby dodawania w zakresie 5 z wykorzystaniem zabawek ( lalki, misie, klocki) - praca w książce – pisanie po śladzie formuł matematycznych - zabawa ruchowa „Zabawki” – dziecko naśladuje ruchy misia, lalki, piłki - słuchanie wiersza „W Zabawkowie” oraz rozmowa dotycząca treści wiersza – uczeń odpowiada na pytania zadane nauczycielowi formułując poprawne odpowiedzi - zabawa rozluźniająca” wesołe i smutne misie” - praca w książce: próby pisania po śladzie kształtów litero podobnych, liter, sylab wyrazów, - utrwalenie poznanej na poprzednich zajęciach litery L, l- próby czytania wyrazów z literą w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, wyszukiwanie liter L i l w ciągach literowych, wyszukiwanie zabawek w swoim otoczeniu, w nazwie których znajduje się literka L,l - wspólne śpiewanie piosenki „Jedzie grudzień po grudzie” – wyjaśnienie nie znanych dla dziecka słów, omówienie treści piosenki, utrwalenie nazw: zima, grudzień - kolorowanie obrazków - kolorowanek związanych z tematyką dnia – zwrócenie uwagi na dobór odpowiednich kolorów 3. Zajęcia końcowe - omówienie i podsumowanie zajęć(: do ilu dziś liczyliśmy?, jak nazywało się miasteczko z wiersza?, jak nazywa się pierwszy miesiąc zimy? Co zmieniło się w pogodzie?) , ocena pracy dziecka we wszystkich zadaniach, nagroda - (pochwała, kolorowa naklejka, znaczek na tablicy nagród itp.) za dobrą i aktywną pracę na zajęciach - praca domowa: przynieść maskotkę kotka Literatura: - Program nauczania i wychowania dzieci i młodzieży upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym - Człowiek niepełnosprawny we współczesnym świecie. Praca zbiorowa pod red. R. Borowskiego, K. J. Zabłockiego - Praca rewalidacyjna z dziećmi upośledzonymi umysłowo w szkole życia. I. Polkowska - Dziecko niepełnosprawne ruchowo. Praca zbiorowa pod red. M. Borkowskiej - Metoda Weroniki Sherbone w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka. M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska Autor Anna Grabowska Publiczne Gimnazjum Wyświetleń: 1874
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |