Katalog

Agnieszka Kacprowicz, 2013-06-07
Radom

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a -Opowiadamy zimowe przygody

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a

Temat bloku: Zimowe opowieści
Temat dnia: Opowiadamy zimowe przygody

Cele ogólne:
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego
- Zwrócenie uwagi na zimową pogodę
- Rozwijanie percepcji słuchowej, słuchowo – ruchowej, słuchowo – wzrokowo – ruchowej

Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha wypowiedzi innych
- wypowiada się na temat ilustracji
- układa historyjkę obrazkową
- opisuje pogodę zimową
- naśladuje ruchem sporty zimowe
- dobiera podpisy do ilustracji
- używa liczebników (np. jedna narta, jedne sanki, dwie narty, dwoje dzieci)
- pisze po śladzie lub bez śladu cyfry 1, 2
- maluje palcami „portret zimy”

Metody:
- metoda ośrodków pracy
- słowno - oglądowe
- działań praktycznych
- Metoda Dobrego Startu
- elementy Kinezjologii Edukacyjnej

Środki dydaktyczne:
– plansze z historyjką obrazkową, karty pracy indywidualnej, niebieskie kartki, biała pasta do zębów, ilustracje sprzętów zimowych, kartoniki z nazwami

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana

Przebieg

1. Zajęcia wstępne
- Powitanie; „wszyscy są, witam was...”
- „witam tych, którzy...”
- zajęcia porządkowe w sali
- ustalenie bieżącej daty – nazwanie pory roku, miesiąca, dnia
- ustalenie i nazwanie stanu pogody, zaznaczenie na klasowym kalendarzu pogody
- zaznaczenie obecności na liście
2.Wypowiedzi uczniów na temat ferii zimowych
- opisywanie pogody
3. Przygody zimowe
- swobodne wypowiedzi uczniów na temat ilustracji
- nazywanie zabaw zimowych
- układanie historyjek w kolejności wydarzeń
4. Zabawa naśladowcza „zabawy zimowe” –(ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej)
- ruchy naprzemienne (łyżwiarze)
- wypady wprzód (narciarz)
- luźne skłony (saneczkarz)
- rysowanie oburącz (zimowa pogoda)
5. Przerwa na śniadanie
6. Dopasowywanie podpisów do ilustracji
- poprawne używanie liczebników - jedna, dwie itp.
7. Malowanie „portretu zimy” – Metodą Dobrego Startu
- słuchanie piosenki „Tak się zachmurzyło...”
- naśladowanie ruchów wg wskazówek n –la
- malowanie palcami pastą do zębów na niebieskim kartonie (ruchy z góry na dół)
8. Ćwiczenia w pisaniu kształtnym cyfry 1,2 – karty pracy indywidualnej
- w powietrzu
- w dużym formacie (A4 – palcem)
- po kropkach
- bez śladu
9. Zabawa ruchowa do piosenki „Tak się zachmurzyło...”
10. Ewaluacja –
- podsumowanie zajęć
11. Zakończenie zajęć
- pożegnanie „hu, hu ha - do jutra”
Opracowała i prowadziła
- Agnieszka Kacprowicz
Wyświetleń: 976


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.