Katalog

Agnieszka Kacprowicz, 2013-06-07
Radom

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a -Jesienne liście

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a

Temat bloku: Jesień w parku
Temat dnia: Jesienne liście

Cele ogólne:
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego
- Zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie
- Rozwijanie percepcji wzrokowej–ruchowej i słuchowej
- Monografia liczby 1

Cele operacyjne:
Uczeń
- reaguje adekwatnie do poleceń n-la; współpracuje w zespole
- swobodnie wypowiada się na temat ilustracji
- opisuje pogodę jesienią
- naśladuje ruchem proste czynności
- słucha muzyki
- porównuje liczebność zbiorów (łączy w pary)
- wskazuje zbiory jednoelementowe w sali
- pisze cyfrę 1 w powietrzu, w dużym formacie, po śladzie
- rozpoznaje i nazywa kolory (żółty, zielony, czerwony, brązowy)
- obrysowuje liść wg szablonu
- wypełnia szablon liścia plasteliną

Metody:
- metoda ośrodków pracy
- asymilacji wiedzy (pogadanka, opis)
- obserwacja
- działań praktycznych

Środki dydaktyczne:
– naturalne okazy liści, ilustracje i szablony liści, ilustracje jesieni, kaseta z nagraniem „Cztery pory roku” Vivaldiego, magnetofon, karty pracy indywidualnej, liczmany, kolorowe chusty.

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
Przebieg

1. Przywitanie:
- witam rączki....
- zaznaczenie obecności na liście
2. Rozmowa o dzisiejszej pogodzie
- wyszukanie odpowiedniej ilustracji, nazwanie stanu pogody
- zwrócenie uwagi, jak należy się ubierać jesienią
3. Wprowadzenie w temat:
- swobodne wypowiedzi uczniów na temat ilustracji
- pokaz liści z różnych drzew
- porównywanie wielkości, kształtu, barwy (opis słowny)
- szukanie dwóch takich samych liści (pojęcie - taki sam)
4. Zabawa naśladowcza „spacer po parku”
- zbieranie liści, łapanie fruwających liści, szukanie kasztanów na ziemi,
podrzucanie liści do góry
4. Przerwa na śniadanie
5. Słuchanie muzyki „Cztery pory roku –jesień” Vivaldiego
- zabawa liśćmi w rytm muzyki
7. Porównywanie liczebności zbiorów (łączenie w pary)
- na tablicy
- wyodrębnianie zbiorów jednoelementowych w sali
8. Ćwiczenia w pisaniu cyfry 1
- w powietrzu (palcem, liściem)
- w dużym formacie (A4 – palcem)
- po kropkach
9. Relaks przy muzyce – zabawa kolorowymi chustami
10. Ewaluacja- praca indywidualna
- obrysowanie konturu liścia
- wypełnianie plasteliną (zróżnicowane karty pracy indywidualnej)
11. Zakończenie zajęć
- przypomnienie tematyki zajęć
- zadanie pracy domowej (przyniesienie kasztanów, żołędzi, jarzębiny)
- pożegnanie
Opracowanie i prowadzenie
-Agnieszka Kacprowicz
Wyświetleń: 807


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.