Katalog

Agnieszka Kacprowicz, 2013-06-07
Radom

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a -Kim jestem? – moje miejsce w rodzinie

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a

Temat bloku: Ja i moja rodzina
Temat dnia: Kim jestem? – moje miejsce w rodzinie

Cele ogólne:
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego
- Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- Usprawnianie małej motoryki

Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha poleceń i wypowiedzi innych
- wypowiada się na temat swojej rodziny
- nazywa członków rodziny
- układa schemat rodziny z figur geometrycznych
- dzieli zbiór na podzbiory
- koncentruje się na słuchaniu piosenki „Familijny blues”
- dzieli wyrazy na sylaby
- wybrzmiewa głoski swojego imienia
- układa swoje imię z rozsypanki literowej
- wyszukuje litery własnego imienia w alfabecie ruchomym i imionach kolegów
- rozpoznaje i nazywa swoją prawą i lewą stronę ciała
- zaznacza elementy twarzy na rysunku
- wykonuje pracę plastyczną pt: „To ja”

Metody:
- metoda ośrodków pracy
- asymilacji wiedzy (pogadanka, opis)
- obserwacja
- działań praktycznych

Środki dydaktyczne:
– ilustracje rodziny, kaseta z nagraniem „Familijny blues”, magnetofon, imiona uczniów, koperty z rozsypanką sylabową i literową, napisy globalne: „mama, tata”, figury geometryczne z kolorowego papieru, magnetyczny alfabet ruchomy, kontur twarzy i sylwetki człowieka do uzupełnienia.

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana

Przebieg

1. Przywitanie:
- „Jak masz na imię?”
- zaznaczenie obecności na liście
2. Wprowadzenie w temat:
- przypomnienie tematyki poprzednich zajęć
- słuchanie piosenki pt: „Familijny blues”
3.Wypowiedzi uczniów na temat rodziny
- wymienienie członków rodziny zapamiętanych z piosenki
- nazywanie członków swojej rodziny
4. Układanie schematu swojej rodziny
- przyklejanie figur geometrycznych symbolizujących mamę, tatę, brata, siostrę
- otoczenie pętlą „rodziców”, „dzieci”
5. Przerwa na drugie śniadanie
6. Praca indywidualna - moje imię
- szukanie swojego imienia wśród innych (dopasowywanie do wzoru)
- podział na sylaby
- układanie imienia z sylab, z rozsypanki literowej
- wybrzmiewanie głosek
- szukanie „swoich” liter w alfabecie ruchomym i w imionach kolegów
7. Ćwiczenia śródlekcyjne – zabawa ruchowa
8. Praca plastyczna „To ja”
- próby opisu swojego wyglądu
- uzupełnianie rysunku twarzy
- kolorowanie sylwetki
9. Zakończenie i podsumowanie zajęć
- zadanie pracy domowej: przyniesienie zdjęcia mamy, taty, rodziny
- pożegnanie


Opracowanie i prowadzenie
-Agnieszka Kacprowicz

Wyświetleń: 1061


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.