Katalog

Agnieszka Kacprowicz, 2013-06-07
Radom

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a -Zima w Literkowie

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl.1a

Temat bloku: Nadeszła zima
Temat dnia: Zima w Literkowie

Cele ogólne:
- Bogacenie słownictwa biernego i czynnego
- Rozwijanie spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej
- Wprowadzenie pojęcia samogłoski
- Usprawnianie małej motoryki

Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha poleceń i wypowiedzi innych
- słucha piosenki pt. „W Literkowie”
- nazywa pojazdy, którymi przyjechały „literki”
- wybrzmiewa pierwszą głoskę nazwy danego pojazdu
- przyporządkowuje wzajemnie małe i wielkie litery (A-a, O- o, E- e...)
- wyszukuje daną samogłoskę w swoim imieniu
- poprawnie wybrzmiewa samogłoski
- potrafi wskazać samogłoski

Metody:
- metoda ośrodków pracy
- słowne
- obserwacja, demonstracja
- działań praktycznych
- elementy Kinezjologii Edukacyjnej

Środki dydaktyczne:
– kartoniki z wielkimi i małymi literami alfabetu (białe, czerwone, niebieskie), kartoniki z imionami uczniów, kartoniki z nazwami pojazdów, ilustracje pojazdów, kaseta z nagraniem piosenki „W Literkowie”, magnetofon

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
Przebieg

1. Przywitanie:
- „witam rączki...”
- zaznaczenie obecności na liście
- omówienie pogody
- ćwiczenia ruchowe (z Kinezjologii Edukacyjnej)
2. Słuchanie piosenki pt. „W Literkowie”
3. Rozmowa na temat treści piosenki
- nazywanie pojazdów, którymi jechały literki
- wybrzmiewanie pierwszych głosek w nazwach
- nazwanie i wskazanie pierwszych liter w nazwach pojazdów
4. Prezentacja wielkich i małych liter alfabetu
- nazywanie liter naklejonych na wagonikach czerwono-niebieskiego pociągu
- odszukanie z rozsypanki literowej wskazanej samogłoski (wielkiej i małej litery )
- przyporządkowanie do odpowiedniego wagonika
5. Przerwa na drugie śniadanie – słuchanie piosenki „W Literkowie”
6. Zabawy z imionami
- wyszukanie swojego imienia w rozsypance wyrazowej
- szukanie w swoim imieniu podanej przez n-la samogłoski
7. Ćwiczenia ruchowe – „Literkowe pojazdy”
- n-l pokazuje literę S i mówi: s jak samolot, uczniowie – naśladują samolot
( n – jak narty, m – jak motor)
8. Wprowadzenie pojęcia samogłoski
- nazwanie liter znajdujących się na czerwonych wagonikach
- wybrzmiewanie samogłosek
Uczniowie układają rękę pod brodą i wymawiają wyraźnie każdą samogłoskę (przy wymawianiu broda stuka o rękę).
Sprawdzają, czy broda dotknie do ręki przy mówieniu np. głoski k, t, s ( nie ).
Przemiennie wybrzmiewają samogłoski i spółgłoski, np. a – k, e – s, o – l, u – t.
Te głoski, przy wymowie których broda dotyka dłoni nazywają się samogłoski.
9. Uświadomienie dzieciom podstawowej cechy samogłosek
- wymawiamy je przy otwartych ustach, długo bez przerwy, póki starczy tchu
- obserwacja ust w lusterku przy wymawianiu poszczególnych samogłosek
- zabawa z ruchem „Kto powie najdłużej...” – mówienie i pokazywanie (parami)
A, E, I, O, U, Y.
10. Ewaluacja
- zabawa – „kto odnajdzie literkę”
11. Zakończenie i podsumowanie zajęć
- pożegnanie – „Hu, hu, ha - do widzenia , hu, hu, ha – do jutra”
Opracowanie i prowadzenie
-Agnieszka Kacprowicz


Wyświetleń: 1050


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.