Katalog

Aleksandra Markowska, 2013-06-07
Warszawa

Ogólne, Artykuły

Skuteczne zapamiętywanie - podróże po Mapach Myśli

- n +

W jaki sposób skutecznie zapamiętywać, uczyć się, a potem sięgać do pamięci po potrzebne nam informacje? Jeśli chcemy uruchomić nasz umysł, skłonić go do przyswojenia dużej ilości informacji i zespolenia ich z wiedzą uprzednio zdobytą, musimy pamiętać o zasadzie angażowania prawej i lewej półkuli mózgu. Pomogą nam w tym Mapy Myśli.
Jesteśmy dzisiaj nieustannie bombardowani informacjami, które docierają do nas z różnych stron
i różnymi kanałami. Możemy czasem po prostu pozwolić im, aby przemknęły obok nas. Ale nie zawsze jest to możliwe. Uczniowie i studenci muszą zapamiętywać olbrzymie ilości informacji, choć wielu osobom sprawia to wyraźny kłopot. Połowa z informacji szybko umyka i raczej nie robimy nic, aby temu zapobiec. Dzieje się tak dlatego, że nasz sposób notowania charakteryzuje najczęściej linearność, posługiwanie się wyłącznie zapisem słownym.
Z badań nad mózgiem wiadomo jednak, że jeśli do nauki, czy sposobu notowania włączymy prawą półkulę, pobudzając wyobraźnię, wprowadzając wymiary, kolory, przestrzeń, rytm – wzmagamy wielokrotnie nasze zdolności zapamiętywania i wykorzystujemy pełniej moc naszego umysłu. Możemy spróbować lepiej zorganizować przetwarzanie przez nasz umysł informacji - dzięki Mapom Myśli. Mapy Myśli, to niezwykłe narzędzie służące do wspierania uczenia się, przydatne na każdym poziomie kształcenia, które pomoże nam znacznie skuteczniej radzić sobie z informacjami.
Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie nowa pozycja – „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się“, autorstwa Agaty Baj. Autorka jest jednym z nielicznych polskich ekspertów specjalizujących się
w Mapach Myśli, pasjonatką nowoczesnej edukacji, trenerem i pedagogiem. Baj wykorzystywała tę metodę już podczas swoich studiów, a obecnie prowadzi zajęcia ze studentami pedagogiki ucząc ich,
w jaki sposób mogą rysować i opisywać swoje myśli oraz po co w ogóle powinni to robić. Podsumowując wieloletnie doświadczenia, zebrała w tym e-booku unikalny zestaw materiałów, omówionych w ujęciu praktycznym i z nastawieniem na jak największą użyteczność dla korzystających z Map Myśli.
Na konkretnych przykładach z własnej „mapoteki“ autorka pokazuje, w jaki sposób budować Mapę Myśli, aby dokonać selekcji informacji, wybrać te, które należy zapamiętać. Pokazuje zestaw popularnych błędów oraz podpowiada jak należy ich unikać. Wyjaśnia, w jaki sposób można „rozebrać“ trudny tekst naukowy, z jakimi często mamy do czynienia w podręcznikach akademickich i szkolnych oraz przełożyć go na zapis łatwo przyswajalny dla mózgu. Z całą pewnością ten poradnik okaże się pomocny wszystkim osobom uczącym się, w szkole, na studiach oraz kursach doszkalających. Będzie również doskonałym narzędziem dla nauczycieli, z pomocą którego mogą wpływać na lepsze zapamiętywanie treści przez swoich uczniów i studentów.

Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się. Agata Baj. Warszawa, luty 2013; wydanie pierwsze; ISBN: 978-83-63286-06-4; format: ePUB. Seria: Think! Wirtualna Biblioteka Nowoczesnego Nauczyciela i Ucznia.
Publikacja dostępna jest wyłącznie w sklepie Edustore.eu:
https://edustore.eu/publikacje-edukacyjne/58-mapy-mysli-poradnik-dla-osob-uczacych-sie.html

Więcej informacji:
Marcin Polak
telefon kontaktowy: (22) 642 22 40

Wyświetleń: 557


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.