|
|
Katalog Joanna Wtulich, 2013-06-21 Stupsk Edukacja dla bezpieczeństwa, Scenariusze Wpływ substancji promieniotwórczych na ludzi, zwierzęta, żywność i wodę.TEMAT: Wpływ substancji promieniotwórczych na ludzi, zwierzęta, żywność i wodę. Cele ogólny: Zapoznanie uczniów ze zjawiskiem promieniotwórczości, jego wykorzystaniem dla dobra człowieka oraz wypróbowanymi, skutecznymi sposobami eliminowania bądź znacznego ograniczenia jego skutków. Cele operacyjne: Uczeń: - wyjaśnia znaczenie terminu promieniotwórczość; - omawia wpływ substancji promieniotwórczych na ludzi, zwierzęta i wodę; - podaje wysokość dawki promieniowania, która powoduje typowe objawy choroby popromiennej; - wyjaśnia, na czym polegają zabiegi sanitarne i zabiegi specjalne; - podaje nazwy instytucji w Polsce, w ramach których działają służby monitorujące poziom radiacji. Metody: - projektu, - wykład uczestniczący, Formy pracy: - w grupach - zbiorowa Przebieg lekcji 1. Uczniowie podzieleni na grupy na poprzednich zajęciach przygotowali materiały, które prezentują w czasie lekcji. Wklejenie do zeszytów symbolu oznaczającego niebezpieczeństwo napromieniowania. W trakcie uczniowie zapisują najważniejsze informacje. I grupa Co to jest promieniotwórczość, promieniowanie? Źródła promieniowania? Rodzaje promieniowania? II grupa Negatywne skutki wykorzystywania promieniotwórczości. Przykłady katastrof i celowego użycia promieniotwórczości. III grupa Przykłady pozytywnego wykorzystania promieniotwórczości: - medycyna, - przemysł, - biologia, - archeologia. IV grupa Oddziaływanie promieniowania na organizmy żywe: - dawka promieniowania, - choroba popromienna, objawy - mutacje, nowotwory. Stopnie porażenia w zależności od dawki promieniowania. Skutki napromieniowania żywności. Zaznaczenie, ze skażona żywność i woda nie nadają się do spożycia! V grupa Ochrona przed promieniowaniem. Sposoby zabezpieczania ludzi. Instytucje, które zajmują się kontrolowaniem radiacji. Dekontaminacja – wyjaśnienie pojęcia. VI grupa Ochrona zwierząt przed skażeniami. 2. Wyświetlenie prezentacji multimedialnej na temat usuwania substancji promieniotwórczych: zabiegów sanitarnych, specjalnych i weterynaryjnych.(dostępna na stronie internetowej:www.gimstupsk.w.interia.pl) 3. Ocena wystąpień grup oraz najaktywniejszych uczniów. 4. Zadanie pracy domowej: ćw. 7 str. 122 - Podręcznik Żyję i działam bezpiecznie. Przynieść na następną lekcję różne puste opakowania żywności i napojów. Opracowała: Joanna Wtulich Wyświetleń: 3027
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |