|
|
Katalog Anna Gąsior, 2013-06-28 Chorzów Zajęcia zintegrowane, Konspekty Witaminowa bomba - warzywa i owoceTemat: Witaminowa bomba – warzywa i owoce Prowadzący: mgr Anna Gąsior Miejsce realizacji: świetlica szkolna Czas zajęć: 1,5 h Cel główny: zapoznanie dzieci z rolą warzyw i owoców w diecie człowieka Cele szczegółowe: Dzieci: znają zalety jedzenia warzyw i owoców, i potrafią je wymienić; porównują możliwości wykorzystania warzyw i owoców w tworzeniu prostego jadłospisu; przygotowują proste danie z owocami; rozwijają swoją samodzielność poprzez doskonalenie czynności samoobsługowych /krojenie, mieszanie/; współpracują w zespole; uczestniczą w zabawach zespołowych; Metody: pogadanka, wykład burza mózgów praktyczna zabawa integracyjna Środki dydaktyczne: sztućce, miseczki, warzywa i owoce papier, flamastry, treść wiersza, przykładowy jadłospis Przebieg zajęć: Wprowadzenie do zajęć: 1. Przywitanie dzieci 2. Zapoznanie z tematem – przeczytanie wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: “Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze.” “Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!” Rzecze na to kalarepka: “Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!” Groch po brzuszku rzepę klepie: “Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?” “Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka – z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może.” “A to feler” - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: “Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?” Burak tylko nos zatyka: “Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą.” “A to feler” - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: “Gdzie się pani tu gramoli?!” “Nie bądź dla mnie taka wielka” - Odpowiada jej brukselka. “Widzieliście, jaka krewka!” - Zaperzyła się marchewka. “Niech rozsądzi nas kapusta!” “Co, kapusta?! Głowa pusta?!” A kapusta rzecze smutnie: “Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!” “A to feler” - Westchnął seler. 3. Rozmowa z dziećmi o warzywach występujących w wierszu. Nauczyciel pyta także o znane im owoce. Krótki wykład o znaczeniu warzyw i owoców w diecie człowieka. Rozwinięcie: 1. Nauczyciel pokazuje dzieciom przykładowy jadłospis /zał. 1/. 2. Dzieci pod okiem nauczyciela przygotowują w grupach krótki jadłospis, w którym wykorzystują omawiane produkty. Dodatkowo dzieci otrzymują listę pozostałych produktów, które mogą wykorzystać /zał.2/. 3. Rozmowa na temat wykonanych jadłospisów 4. Zabawa integrująca grupę: Sałatka owocowa 5. Dzieci w grupach tworzą sałatkę owocową z przygotowanych przez nauczyciela produktów /jabłka, pomarańcze, brzoskwinie, banany, rodzynki, czereśnie, arbuz/. 6. Uporządkowanie stanowisk Zakończenie zajęć: 1. Wspólne zjedzenie wcześniej przygotowanej sałatki owocowej. Zał. 1. JADŁOSPIS Śniadanie: kanapka z masłem, szynką i pomidorem, szklanka soku owocowego II śniadanie: jogurt z pokrojonymi kawałkami brzoskwiń Obiad: filet z kurczaka, ziemniaki, mizeria, woda mineralna Podwieczorek: jabłko lub banan Kolacja: Kanapka z masłem, twarożkiem, z rzodkiewką, szklanka herbaty Zał. 2. Lista przykładowych produktów: ryż, ziemniaki, chleb graham, chleb razowy, masło, ryba, kurczak, kotlet mielony, jajko, szpinak, jabłka, gruszki, banany, truskawki, pomarańcze, brzoskwinie, ogórki, pomidory, buraki, kapusta, jogurt, mleko, szynka, ser żółty, twaróg, bułki. Wyświetleń: 971
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |