Katalog

Mirosława Babicka-Mrzygłód, 2013-08-06
Stargard Szczeciński

Plastyka, Konspekty

Sztuka i natura: Ogrody jako połączenie form naturalnych i przemyślanego kształtowania przestrzeni

- n +

Scenariusz lekcji z przedmiotu zajęcia artystyczne - plastyka


Temat: Sztuka i natura: Ogrody jako połączenie form naturalnych i przemyślanego kształtowania przestrzeni.
2 godziny lekcyjne


CELE OPERACYJNE
Uczeń:
- powtarza wiadomości o epokach w sztuce w odniesieniu do sztuki tworzenia ogrodów;
- poznaje zagadnienia związane ze sztuką kształtowania przestrzeni: rodzaje i typy ogrodów, rola i funkcja ogrodów, założenia i dekoracje ogrodowe;
- poznaje sposoby kształtowania przestrzeni związanej bezpośrednio z siedzibami ludzkimi w porządku chronologicznym w Europie i na innych kontynentach;
- w oparciu o wnioski z prezentacji i własne spostrzeżenia wykonuje pracę plastyczną związaną z omawianym tematem w dwóch etapach: planu rysunkowego i makiety przestrzennej.
Cele wychowawcze:
Uczeń:
- dostrzega potrzebę estetycznego kształtowania własnego otoczenia,
- rozwija wrażliwość plastyczną
- podejmuje próby wpływania na estetyczny wymiar wspólnej przestrzeni użytkowej.

ZWIĄZEK Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ
Uczeń:
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji – percepcja sztuki
- poznaje zagadnienia kształtowania ogrodów na przestrzeni epok;
- rozpoznaje wybrane typy ogrodów umiejscawiając je w kontekście chronologicznym i geograficznym;
- dostrzega zależności między zjawiskami natury, warunkami geograficznymi a artystycznymi wytworami ludzi zamieszkujących określone tereny;
II.Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę.
- tworzy pracę plastyczną wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcji.
III. Analiza i interpretacja tekstów kultury – recepcja sztuki.

- rozwija wrażliwość plastyczną i umiejętność refleksyjnego patrzenia;
- formułuje wnioski na podstawie wiadomości zdobytych na lekcji i własnych obserwacji.


ZWIĄZEK ZE STANDARDAMI WYMAGAŃ
Uczeń:
- rozumie pojęcia epoka w dziejach sztuki, forma przestrzenna, kształtowanie przestrzeni;
- potrafi wskazać na materiale ilustracyjnym przykłady różnorodnych form kształtowania przestrzeni;
- potrafi wykonać pracę plastyczną wykorzystując wiadomości i materiał ilustracyjny prezentowany podczas lekcji;
- umie zorganizować sobie warsztat pracy;
- unie współpracować w grupie;

FORMY PRACY
• praca w grupach

METODY PRACY
• wykład , pogadanka
• prezentacja materiału dydaktycznego w formie multimedialnej

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

• prezentacja w programie Power Point

TREŚCI
- sztuka kształtowania przestrzeni;
- architektura krajobrazu;
- pojęcia: ogród, park, dekoracje ogrodów, założenia w projektowaniu ogrodów, ogrody publiczne, ogrody przydomowe, ogród dendrologiczny, arboretum, wirydarz.
- dydaktyczna, rekreacyjna i socjologiczno-psychologiczna rola ogrodu a aspekt estetyczny.
- przeznaczenie budowli ogrodowych;
- architektoniczne i rzeźbiarskie dekoracje ogrodowe.
- Roślina jako element kompozycji przestrzennej.
- Rzeźbiarskie, graficzne i malarskie aspekty kompozycji roślinnych.


PRZEBIEG LEKCJI
lekcja 1
1. powitanie, podanie tematu lekcji;
2. wprowadzenie do zagadnienia sztuki kształtowania krajobrazu;
3. prezentacja materiału dydaktycznego;
4. rozmowa o roli ogrodu jako dzieła sztuki;
5. omówienie pracy plastycznej związanej z realizowanymi treściami – planu (mapy) ogrodu z legendą.
6. wstępna ocena rysunkowych projektów ogrodów – próby uzasadnienia wyborów;
7. przypomnienie o przygotowaniu na następną lekcję materiałów i narzędzi do pracy;
8. zadanie domowe
9. pożegnanie

lekcja 2
1. powitanie, przypomnienie tematu lekcji z ubiegłego tygodnia;
2. sprawdzenie zadania domowego;
3. przygotowanie stanowisk pracy;
4. realizacja prac plastycznych w formie przestrzennych makiet – na podstawie projektów wykonanych na poprzedniej lekcji z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (kamienie, mech, suche gałązki)
5. omówienie i korekta prac;
6. ocena prac;
7. porządkowanie stanowisk pracy.


Przygotowała: Mirosława Babicka-Mrzygłód,
data realizacji: 14.02.2013,
Wyświetleń: 1269


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.