Katalog

ANETA RABEK, 2013-08-12
Łomża

Matematyka, Scenariusze

scenariusz lekcji "ułamki dziesiętne" klasa VI

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI
Przedmiot: matematyka
Klasa: VI


Temat: Wykorzystanie działań na ułamkach dziesiętnych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.

Podstawa programowa: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
(Uczeń: dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci lub pisemnie; oblicza ułamek danej liczby naturalnej; oblicza wartości prostych wyrażeń arytmetycznych;)


I. Cele lekcji
Uczeń:
- czyta polecenia ze zrozumieniem i wykonuje je;
- stosuje algorytmy działań na ułamkach dziesiętnych;
- oblicz ułamek danej liczby;
- odczytuje, analizuje i przetwarza dane;
- efektywnie współpracuje w grupie;
- dzieli się swoją wiedza i umiejętnościami podczas wspólnej pracy;

II. Formy pracy:
Indywidualna praca uczniów, praca w grupach (4-osobowych);
III. Środki dydaktyczne:
- zadania z luką (egzemplarz dla każdego ucznia) – załącznik 1;
- tabela (cennik) oraz zestawy zadań dla grup – załącznik 2;
- odpowiedzi do zadań (dla nauczyciele) – załącznik 3;
- arkusze odpowiedzi ( egzemplarz dla każdej grupy) oraz flamastry;

IV. Przebieg lekcji.
• Faza wstępna:
- podanie tematu oraz celów lekcji;
- podział uczniów na grupy (przydział funkcji w grupie),
• Faza realizacji:
- uzupełniania przez uczniów zadań z luką (powtórzenie własności działań na ułamkach dziesiętnych),
- rozdanie grupom zestawów z zadaniami,
- praca w grupach, przedstawienie przez reprezentanta grupy rozwiązań zadań,
• Faza końcowa:
- samoocena, ocena pracy grup.


ZAŁĄCZNIK 1

Przeczytaj uważnie zdania, w każdym z nich brakuje wyrazu lub liczby. Uzupełnij:
1. Ułamki o mianownikach 10, 100, 1000, ... nazywamy ułamkami .....................
2. Aby obliczyć ułamek z danej liczby, należy ułamek .................................przez tę liczbę.
3. Aby podzielić przez siebie dwa ułamki dziesiętne, przesuwamy przecinek w dzielnej i w dzielniku o tyle miejsc w ...................... tak, aby dzielnik stał się liczbą całkowitą.
4. 0,10 z liczby 100 = ........

Za każdy poprawny wpis otrzymujesz 1 punkt.



Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymuje do obliczenia dwa przykłady:
a) 13,467+25,209=
b) 15,36 – 2,16 =


Wyświetleń: 1371


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.