Katalog

Grażyna Kucińska, 2013-10-07
Wołomin

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Witaj Zielona Pani!

- n +

Blok tematyczny: Witaj Zielona Pani
Temat: Zwiastuny wiosny
Cele ogólne:
- znajomość aktualnej pory roku
- poszerzenie i uporządkowanie słownictwa nt. zjawisk w przyrodzie wiosną
- kształcenie umiejętności udzielania ustnej odpowiedzi na pytania
- rozbudzanie gotowości do samodzielnych obserwacji zmian w przyrodzie
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wymieni nazwę pory roku, o której jest mowa na zajęciach
- zna zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną wiosną
- zna czas rozpoczęcia kalendarzowej wiosny
- dostrzega piękno w otaczającej nas przyrodzie
- uzasadni treść przysłowia zjawiskami przyrodniczymi
- umie współdziałać w grupie
Metody pracy:
- słowne: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: pokaz interaktywny
- zabawa
- działania praktyczne
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Czas: ok. 45 minut
Środki dydaktyczne:
- wiersz
- krzyżówka
- zagadki
- przysłowia
- płyta z nagraniem muzyki Vivaldiego „Pory roku”
- list od wiosny
- rekwizyt „Wiosenne pudło”
- przybory piśmiennicze
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszem: Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się, do wspólnej zabawy zapraszamy Cię.
2. Dzieci siedzą w kręgu. Wychowawca zadaje pytanie: Jaka jest aktualnie pora roku? Kiedy dokładnie zaczyna się kalendarzowa wiosna? Ile miesięcy trwa? Co dzieje się z dniem, a co z nocą? Jak w pogodne dni wygląda wiosenne niebo? Po czym poznajemy, że przyszła wiosna? Informacje przekazane przez wychowawcę (załącznik nr 1).
3. Pobudzenie dzieci do aktywności poprzez słuchanie muzyki Vivaldiego „Pory roku – wiosna”. Wypowiedzi dzieci nt. nastroju słuchanej muzyki oraz skojarzeń z tym związanych.
4. Dzieci podzielone na pięć grup. Każda z grup otrzymuje kolorowe paski, na których są napisane zdania. Po przeczytaniu zdań grupa ma odłożyć paski ze zdaniami, które nie pasują do całości (grupy: LAS, POLE, SAD, ŁĄKA, OGRÓD) – (załącznik nr 2).
5. Wyjaśnienie pojęcia „Zwiastuny wiosny”.
Zwiastun wiosny – oznaka, nowina, wieść o czymś co ma nastąpić, symbol budzącego
się życia, zapowiedź radości, nadziei.
6. Prezentacja wiersza pt. „Znaki wiosny” (załącznik nr 3).
- określenie nastroju wiersza (pogodny, wesoły, radosny)
- odszukanie w wierszu zwiastunów wiosny i zapisanie ich na tablicy:
a) przyleciały skowroneczki
b) dmuchnął ciepły wiatr
c) wzeszła trawka
d) fiołek zakwitł właśnie itp.
7. Przesyłka! Do szkoły listonosz przynosi przesyłkę i list od wiosny (załącznik nr 4).
Wychowawca odczytuje list. Aby dostać się do niespodzianki ukrytej w wiosennym pudle należy rozwiązać zagadki ukryte na pudełku (załącznik nr 5). Po rozwiązaniu zagadek dzieci otwierają pudełko, w którym znajduje się kolejny kuferek z nową instrukcją. Aby go otworzyć należy wykonać kolejne zadanie przygotowane przez wiosnę. Zadanie to polega na rozwiązaniu krzyżówki wiosennej(załącznik nr 6) w grupach. Po rozwiązaniu zadania można otworzyć kuferek, w którym ukryty jest kod dostępu do komputera, za pomocą którego można obejrzeć film interaktywny pt. Zwiastuny wiosny”.
8. Prezentacja w.w. filmu, krótkie podsumowanie prezentowanych w filmie obrazów
i treści.
9. Zaprezentowanie znanego przysłowia związanego z wiosną: „W marcu jak w garncu”- wyjaśnienie znaczenia tego powiedzenia poprzez przeczytanie wiersza pt. „W marcu jak w garncu”(załącznik nr 7)
10. Podziękowanie za udział.

Załącznik nr 1 – Informacja wychowawcy o aktualnej porze roku
Załącznik nr 2 – Paski ze zdaniami, charakteryzujące wczesną wiosnę, do prawidłowego ułożenia
Załącznik nr 3 – Wiersz „Znaki wiosny”
Załącznik nr 4 – List od wiosny
Załącznik nr 5 – Zagadki o wiośnie
Załącznik nr 6 – Krzyżówka wiosenna
Załącznik nr 7 – Wiersz „W marcu jak w garncu”
Załącznik nr 1
Dwudziestego pierwszego marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Dzień staje się dłuższy, a noc robi się krótsza. Coraz mocniej przygrzewa słońce. Wtedy dzień staje się taki wesoły. Jednak zima nie zapomina o tym, że się już skończyła. Gdy dmuchnie z północy zimnym wiatrem, to wtedy zdarzają się przymrozki. Nawet w maju! Deszcz zamienia się wówczas w śnieg lub w grad. Przymrozków boją się rolnicy, bo one niszczą im kiełkujące zboża. Wiosną częściej padają ciepłe deszcze. A z tego cieszą się rośliny. O, jak one wtedy szybko rosną! W pogodne dni wiosenne niebo jest błękitne i płyną po nim białe obłoczki. Jaki wtedy jest piękny świat!
Zwiastuny wiosny:
- pojawiają się pierwsze kwiaty: pierwiosnki, sasanki, przylaszczki, zawilce, krokusy, przebiśniegi.
- na drzewach widoczne są pąki, bazie.
- przylatują ptaki z ciepłych krajów: skowronki, bociany.
- z zimowego snu budzą się zwierzęta i owady.
Załącznik nr 2
Grupa LAS
Z ciepłych krajów wrócili nasi skrzydlaci przyjaciele.
Ludzie przygotowują grządki.
Na drzewach pojawiają się młode listki.
Po długim, zimowym śnie w lesie znowu panuje gwar i hałas.
Wszyscy mieszkańcy lasu zajmują się wychowaniem swojego potomstwa.
Grupa POLE
Po długim, zimowym śnie budzi się w polu życie.
Wiosenne słońce obudziło życie w sadzie.
W górze coraz częściej słychać radosny śpiew skowronków.
Za traktorem pracującym w polu, dumnie kroczy bocian poszukujący pożywienia.
Zielenią się zboża zasiane jesienią.
Grupa SAD
W ciepłe dni nad barwnie ukwieconym sadem unosić się będą roje brzęczących pszczół.
Gałązki drzew i krzewów pokrywają się pierwszymi, delikatnymi listkami.
Po długim, zimowym śnie w lesie znowu zapanuje gwar i hałas.
Jeszcze trochę ciepłych promieni słońca, a całe drzewa i krzewy będą pokryte kwiatami.
Wiosenne słońce obudziło życie w sadzie.
Grupa ŁĄKA
W powietrzu unosi się zapach świeżej trawy.
Wiosną łąka wygląda jak puszysty, różnobarwny dywan.
Wśród kwitnących kwiatów dumnie kroczy długonogi bocian.
Ludzie sieją i sadzą różne warzywa.
W stronę słońca swe główki kierują: małe stokrotki, żółte kaczeńce, fioletowe fiołki.
Grupa OGRÓD
Ludzie przygotowują grządki.
W ogródkach pojawiły się wiosenne kwiaty.
Ludzie sieją i sadzą różne warzywa.
Za traktorem pracującym w polu, dumnie kroczy bocian szukający pożywienia.
Gdy słońce mocniej przygrzeje zakwitną czerwone tulipany i żółte żonkile.

Załącznik nr 3
Wiersz pt. "Znaki wiosny"
Dmuchnął ciepły wiatr od łąki, już na gruszy pierwsze pąki!
Na jabłonce skrzeczy kawka: Tam pod płotem wzeszła trawka!
A na grządce? Czy nie słyszysz? Żółte kiełki – to irysy!
Słyszę – wróbel jej odwrzaśnie: Pierwszy fiołek zakwitł właśnie!
Strzyżyk z gniazda się wychyla: Ja widziałem już motyla!
Wszędzie szczebiot, szum wesoły, W ulu się zbudziły pszczoły.
Jaki gwar i ruch w ogródku! Witaj wiosno! Żegnaj smutku!

Załącznik nr 4
„List od wiosny”
Kochane dzieci!
Więzi mnie Zima zła, za górami trzyma.
Kto mnie uratuje, temu słonkiem podziękuję.
Rozwiążcie zadania – szybko bez wahania.
A nie minie Was nagroda, która wiedzy doda!

Załącznik nr 5
Zagadki o wiośnie.
1. Wrócił zza morza, chodzi po błocie w czerwonych butach biały pan … (bociek).
2. Nadchodzi po zimie, zielony dywan ściele wokół. Czy znasz imię tej pory roku? (wiosna).
3. Srebrne futerko mają wiosną i na każdej wierzbie rosną (bazie).
4. Nim się przystroją góry zielenią, liliową barwą góry się mienią. Czary? Nie czary? Na białym śniegu liliowe kwiaty stoją w szeregu (krokusy).
5. Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód, on budzi się ze snu i pyta o miód (niedźwiedź).
Załącznik nr 6
1. Pierwszy z ciepłych krajów powrócił ………
2. Uciekają przed nim żaby
3. Wcześnie wiosną na niebie wstaje
4. W nazwie mają „sanki”
5. Buduje je ptak, by chować pisklęta
6. Białe, puchate, wiosną na wierzbach rosną

Załącznik nr 7
Wiersz pt. „W marcu jak w garncu”
Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez całe noce,
Więc w tym garncu nieustannie
Syczy coś i coś bulgoce.
- Powiedz marcu,
co masz w garncu?
Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, mróz i wodę –
Z nich przyrządzam Wam pogodę.
Wyświetleń: 1015


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.