Katalog

Arleta Kluszczyńska, 2013-10-30
Wrocław

Filozofia i etyka, Artykuły

Czy imię jest wyznacznikiem cech charakteru?

- n +


Jest wiele poglądów na temat imion i tego, czy często zawierają one w sobie pewne przynależne cechy osobowości i charakteru. Przecież wybierając imię dla dziecka, nie znamy jeszcze jego charakteru, nie wiemy, jakie będzie, co dokładnie będzie robić w życiu itp. Znam wiele osób, które mają takie same imiona i co dziwne, są bardzo podobni do siebie jeśli chodzi o upodobania i zachowanie. Może to przypadek, może sugestia otoczenia, które ciągle im powtarza przeczytane w słownikach etymologie ich imion.... nie wiem.
Z racjonalnej strony imię jest jednoznacznie przypisane do osoby jako element personalizacji, a nie osobowości. Nasze skojarzenia decydują o tym, jakie żywimy uczucia do danej osoby, a tym samym imienia. Na pewno nie damy dziecku na imię tak, jak miała spotkana w naszym życiu osoba, jeśli wyrządziła nam ona krzywdę. Pozytywne lub negatywne wspomnienia są nośnikiem naszych decyzji i postrzegania.
Jak zatem połączyć racjonalizm, doświadczenia, z przeczuciem, intuicją, wiedzą na temat znaczenia i pochodzenia imion zawartą w słownikach etymologicznych?
Wyświetleń: 590


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.