|
|
Katalog Katarzyna Belcarska, 2013-11-29 Książki Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej kl.IImgr Katarzyna Belcarska Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w klasie II Temat: Spotkanie z lekturą – „Szewczyk Dratewka” Cele ogólne: - doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, - rozwijanie umiejętności wnioskowania, - kształtowanie rozumowania przyczynowo – skutkowego, - ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, - nabywanie i rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Cele szczegółowe: Uczeń - wykaże się znajomością treści lektury „Szewczyk Dratewka”, - przeczyta ze zrozumieniem i dobierze podpisy do ilustracji, - uporządkuje historyjkę obrazkową, - scharakteryzuje postać wybierając właściwe wyrazy, - sformułuje odpowiedź na pytanie i uzasadni ją, - wskaże położenie elementu na płaszczyźnie, - wysłucha ze zrozumieniem instrukcji słownej, - umieści elementy na płaszczyźnie, - ułoży z rozsypanki lub uzupełni i zapisze odpowiedzi na pytania. Metody nauczania: aktywizujące – metoda hierarchizacji „Promyczkowe słoneczko”, - tekstu przewodniego; - ćwiczeń praktycznych. Środki dydaktyczne: - arkusz sprawdzający znajomość treści lektury, - historyjka obrazkowa w trzech wariantach, - plansze ze „stawami” i słomki, - plansze „Promyczkowe słoneczko” i karteczki z wyrazami, - ciąg ilustracji „Pszczółka i kwiatek”, - papierowa postać szewczyka i elementy do komponowania obrazka, - papierowy model buta z dziurkami, dratwa, - ćwiczenie w pisaniu w 3 wariantach, (Załącznik 1.) - karteczki z napisami do losowego podziału na grupy. Formy nauczania: - praca indywidualna jednolita, - praca indywidualna zróżnicowana, - praca zbiorowa jednolita, - praca w grupach jednolita. Zasady (wg Okonia): a) realizowane przez nauczyciela: - samodzielności, - trwałości wiedzy i umiejętności, - wiązania teorii z praktyką, - przystępności, - efektywności, - indywidualizacji i uspołecznienia; b) realizowane przez ucznia: - wykorzystywania doświadczeń, - optymalizacji i wygaszania, - gospodarności i nowości, - przyjemności. Punkty podstawy programowej: 5.1; 1.2d; 1.2a; 1.3a; 1.1b; 1.3b Przebieg zajęć. Część wstępna 1. Podanie tematu i celu lekcji: Ostatnio przeczytaliście lekturę pt. „Szewczyk Dratewka”. Dzisiaj przekonacie się, mam nadzieję, że książka może stanowić temat zabawy. Zobaczymy czy zapamiętaliście losy bohatera, i czy potraficie powiedzieć jakim był człowiekiem. Zapraszam na bliskie spotkanie trzeciego stopnia z Dratewką. 2. Sprawdzenie zadania domowego – nauczyciel odczytuje pytania, a uczniowie chórem czytają odpowiedzi ze swoich arkuszy – praca zbiorowa jednolita. Część główna 3. Układanie historyjki obrazkowej (III poziomy) – praca indywidualna zróżnicowana. Uczniowie otrzymują koperty z naklejonymi kluczykami (poziom I – jeden kluczyk, poziom II – dwa kluczyki, poziom III – trzy kluczyki) Poziom I - Uporządkuj historyjkę i wklej podpisy pod obrazkami. Poziom II - Uporządkuj historyjkę i wklej brakujące podpisy pod obrazkami. Poziom III - Uporządkuj historyjkę i postaraj się przeczytać podpisy pod obrazkami. 4. Zabawa logopedyczna „Pomagam rybkom” – ćwiczenie oddechowe” – dzieci otrzymują planszę z naklejonymi dwoma stawami czystym i brudnym. Ich zadaniem jest za pomocą słomki przenieść rybki z brudnego do czystego stawu – praca indywidualna jednolita. 5. Podział klasy na grupy – dobór losowy (dzieci losują karteczki z napisami „mrówka”, „pszczoła”, „kaczka”) i tworzą grupy, każda grupa siada przy osobnym stoliku. 6. Określanie cech charakteru szewczyka Dratewki – „Promyczkowe uszeregowanie” – każda grupa otrzymuje „słoneczko” z napisem w środku „Dratewka” oraz zestaw karteczek z zapisanymi cechami charakteru. Współpracując wybierają podpisy i wklejają przy promykach. Która cecha jest waszym zdaniem najważniejsza? Pokolorujcie wyraz. Sprawdzenie pracy grup – praca w grupach jednolita. 7. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: „Czy chcielibyście mieć takiego kolegę i dlaczego? – praca zbiorowa jednolita 8. Zabawa doskonaląca określanie położenia na płaszczyźnie „Pszczółka i kwiatek” – uczniowie określają położenie pszczółki względem kwiatka w ciągu ilustracji – praca zbiorowa jednolita. 9. Komponowanie obrazka wg słownej instrukcji nauczyciela – każda grupa otrzymuje kartkę z postacią szewczyka, dzieci przylepiają we właściwych miejscach elementy ilustracji – praca w grupach jednolita. Instrukcja: Dratewka trzyma kluczyk w prawej ręce. Kaczka idzie przed Dratewką. Przed jego nosem lata pszczoła. Słoneczko świeci nad Dratewką zza chmurki. Mrówki rozmawiają za szewczykiem. 10. Zabawa doskonaląca koordynację wzrokowo - ruchową „Zręczne paluszki” - każde dziecko otrzymuje model buta z dziurkami wycięty z kartonu i przewleka dratwę przez otworki – praca indywidualna jednolita 11. Ćwiczenie w redagowaniu i pisaniu odpowiedzi na pytania – praca indywidualna zróżnicowana. Poziom I - Ułóż odpowiedzi z rozsypanek i zapisz w liniach. Poziom II - Wybierz właściwe wyrazy i dokończ odpowiedzi w liniach. Poziom III - Wybierz właściwe wyrazy i dokończ odpowiedź w liniach. Część końcowa 12. Zadanie pracy domowej – zastanówcie się do jutra nad pytaniem „Czy warto być dobrym człowiekiem i dlaczego?”. Przyklejcie historyjkę na kartce i pokolorujcie ją. 13. Ewaluacja: „Jak myślicie, co by się podobało w naszych zajęciach pannie z wieży, a co by się jej nie podobało?” Zadania rezerwowe: - wyrazy z trudnością ortograficzną: mrówka, pszczółka – przepisanie wyrazów do zeszytu i wykonanie ilustracji ZAŁĄCZNIK 1. Poziom I. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka” Ułóż odpowiedzi z rozsypanek i zapisz w liniach. 1. Kto jest głównym bohaterem lektury? ubogi bohaterem szewczyk. jest Głównym lektury 2. Jakim zwierzętom pomógł szewczyk Dratewka? Szewczyk i kaczkom. pomógł mrówkom, pszczołom Dratewka Poziom II. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka” Wybierz właściwe wyrazy i dokończ odpowiedzi w liniach. 1. Kto jest głównym bohaterem lektury? szewczyk Skuba, krawiec Dratewka, szewczyk Dratewka 1. Jakim zwierzętom pomógł szewczyk Dratewka? mrówkom, kurom, kaczkom, osom, pszczołom *należy ręcznie napisać początek odpowiedzi: - „Głównym bohaterem lektury jest …” - „Szewczyk Dratewka pomógł …” Poziom III. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka” Wybierz właściwe wyrazy i dokończ odpowiedź w liniach. 1. Jakim zwierzętom pomógł szewczyk Dratewka? mrówkom, kurom, kaczkom, osom, pszczołom *należy ręcznie napisać początek odpowiedzi: - „Szewczyk Dratewka pomógł …” Wyświetleń: 7154
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |