Katalog

Katarzyna Belcarska, 2013-12-13
Książki

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz obchodów Dnia Pluszowego Misia

- n +

Scenariusz obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia
klasy „0” - III

Cel ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- zapoznanie z trybem życia niedźwiedzia brunatnego;
- stymulacja rozwoju poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych i wzrokowych;
- integrowanie społeczności szkolnej.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha uważnie tekstu czytanego;
- zna historię powstania pluszowego misia;
- podaje podstawowe informacje o życiu niedźwiedzi;
- ilustruje ruchem wiersze, piosenki i opowiadania;
- określa położenie przedmiotów na płaszczyźnie;
- wnioskuje na podstawie usłyszanych informacji;
- aktywnie uczestniczy w zabawach z rówieśnikami.

Plan uroczystości:
1. Powitanie – piosenka powitalna „Hej miśki”.
2. Przedstawienie historii pluszowego misia.
3. Zabawa ruchowa „Tu mam ręce” - ilustracja ruchowa wiersza.
4. Inscenizacja wiersza „Koło pieca siedzi miś”.
5. Misiowa wycieczka z piosenką „Jadą, jadą misie”.
6. Obejrzenie filmu „Pszczółka Maja – uwaga niedźwiedź”.
7. Mini – turniej „Co wiemy o niedźwiedziach?”.
8. Zabawa ruchowa ze śpiewem – „Niedźwiadek”.
9. Zabawa edukacyjna – orientacja na płaszczyźnie „Gdzie jest Kubuś Puchatek?”.
10. Zgadywanka „Jaki to miś?”.
11. Zabawa ruchowa „Głowa – ramiona”.
12. Życzenia dla Misia.
13. Opowiadanie ruchowe „Misie i miód”:
14. Zakończenie I części uroczystości. Przejście do Biblioteki Gminnej na część II – spotkanie z pszczelarzem.

Przebieg uroczystości

1. Powitanie – piosenka powitalna „Hej, miśki”.
Słoneczko już wysoko
śnieg pięknie iskrzy się.
Muminki pod kołderką
chrapią we śnie.
Nudzę się jak mops
lub jak samotny kret
lecz ta piosenka śpiochów zbudzi wnet.
Hej miśki czas wstać,
jak można tak spać.
Wasz sen już całe wieki trwa,
no wstawać mi raz dwa.
(marsz w miejscu)

2. Przedstawienie historii pluszowego misia.

Pluszowe misiowe szaleństwo zaczęło się od nieudanego polowania, na które wybrał się prezydent USA - Teodor Roosevelt. Pewnego listopadowego dnia nie szło mu najlepiej. Ktoś zaproponował prezydentowi odstrzelenie małego niedźwiadka przywiązanego do drzewa. Roosevelt zdecydowanie odmówił. Scenę tę uwiecznił w gazecie pewien rysownik i stworzył serię rysunków. Właściciel sklepu z zabawkami i słodyczami w Nowym Yorku, który większość zabawek wykonywał własnoręcznie wraz ze swoją żoną Rose, wpadł na pomysł, aby zrobić brązowego misia z ruchomymi łapkami. Miś znalazł się na wystawie ich sklepiku. Misie sprzedawały się wyśmienicie. Właściciel sklepu podobno napisał list do prezydenta z zapytaniem, czy prezydent nie ma nic przeciwko, by nazwać misia „Teddy” czyli tak, jak nazywano prezydenta. Odpowiedź brzmiała: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie, ale proszę bardzo, może go pan używać".
„Teddy bear” stał się tak popularny, że prezydent wybrał go jako maskotkę swojej kampanii wyborczej. Od tego czasu misie zrobiły światową karierę. Są zazwyczaj jednym z pierwszych prezentów, jakie otrzymują dzieci, gdy przychodzą na świat.

3. Zabawa ruchowa „Tu mam ręce” - ilustracja ruchowa wiersza.

Tu mam ręce, tu mam nogi, a pośrodku brzuszek.
Tu mam głowę, a na głowie z obu stron mam uszy.
Moje ręce klaszczą klask, klask, klask.
Moje nogi tupią tup, tup, tup.
W głowie mam pomysłów, że ha, ha.
Buzia śpiewa głośno la, la, la.
Tu mam brodę, tu mam nosek, tu jest moje czoło.
Jak zobaczę się w lusterku, śmieję się wesoło.

4. Inscenizacja wiersza „Koło pieca siedzi miś” w wykonaniu uczniów kl II.

K: - Taki chory jestem dziś!
R: - Co cię boli?
K: - Bok i brzuszek, tu się ciągle trzymać muszę,
katar już od piątku trwa i tu ból mam, a tu dwa.
R: - Grypa, misiu. Dam ci proszki.
K: - Nie pomogą, takie gorzkie!
R: - Aspirynę, misiu, zażyj.
Może ziółka ci zaparzyć?
K: - Aspiryna nie pomoże,
a po ziółkach będzie gorzej.
Przyznam ci się, Zosiu, sam,
że lekarstwo lepsze znam.
Łyżka, dwie wystarczą chyba.
Będę po nim zdrów jak ryba,
będę mruczeć mógł jak z nut.
R: - Cóż to za lekarstwo?
K: - Miód!

5. Misiowa wycieczka z piosenką „Jadą, jadą misie” – misiowy pociąg.

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
przyjechały do boru, narobiły rumoru.

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
a misiowa jak może, prędko szuka w komorze,
plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
zjadły misie plastrów sześć
i wołają: "jeszcze jeść!"

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
przyjechały do boru, narobiły rumoru.

6. Obejrzenie filmu „Pszczółka Maja – uwaga niedźwiedź”.

7. Mini – turniej „Co wiemy o niedźwiedziach?”
Każda klasa wystawia 3 –osobową drużynę.
Wszyscy uważnie słuchają informacji o niedźwiedziu brunatnym, a następnie drużyny odpowiadają na pytania.
Niedźwiedź brunatny często nazywany jest przez dzieci misiem. Ma brązowe futro. Zapada w sen zimowy, do którego przygotowuje się już pod koniec lata. Bardzo dużo je i szykuje sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszcza jej aż do wiosny. Kiedy się budzi jest lżejszy prawie o 200 kg i baaardzo głodny!
Małe misie rodzą się w zimą, ważą około 1 kilograma i mierzą
25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożerny - lubi prawie wszystko: owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Ma doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy ma małe i słabo widzi, ale świetnie słyszy.

Pytania
Oddział „0”
a) Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
- lepią bałwany
- śpią
- jeżdżą na sankach
b) Jak nazywany jest przez dzieci niedźwiedź?
- burasek
- miodojadek
- miś
c) Kto opiekuje się małym niedźwiadkiem?
- nauczyciel
- mama
- pielęgniarka
kl. I
a) Jakiego koloru futro ma niedźwiedź brunatny?
- szare
- czerwone
- brązowe
b) Co potrafi niedźwiedź?
- wspinać się na drzewo
- obierać ziemniaki
- czesać się
c) Z czego niedźwiedź robi sobie legowisko?
- z poduszki i kołdry
- z liści, gałązek i mchu
- wiesza hamak
kl. II
a) Jak nazywa się zimowe legowisko niedźwiedzia?
- hotel
- gawra
- buda
b) Co niedźwiadki lubią jeść ?
- najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
- są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
- tylko marchewkę i szpinak
c) Podaj właściwą odpowiedź
- niedźwiedzie słabo widzą ale świetnie słyszą
- biegają najszybciej ze wszystkich zwierząt
-potrafią mruczeć kołysanki
kl. III
a) Jak duże są misie po urodzeniu?
- tak duże jak myszka
- wielkością dorównują młodemu lwu
- mają około 25 cm i ważą 1 kg
b) W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
- zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
- jeżdżą na rowerze
- dużo jedzą i szykują sobie legowisko
c) W czasie zimowego snu niedźwiedź
- tyje i robi się coraz grubszy
- co jakiś czas budzi się i bierze kąpiel
- może schudnąć nawet 200 kg

8. Zabawa ruchowa ze śpiewem – „Niedźwiadek”

Jedna łapka – pokazujemy jedną rączkę
druga łapka – pokazujemy drugą rączkę
ja jestem niedźwiadek – wskazujemy na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka – pokazujemy jedną nogę, drugą nogę
a to jest mój zadek – klepiemy się po pośladkach
Lubię miodek – masujemy brzuszek
kocham miodek – masujemy brzuszek
podkradam go pszczółkom – machamy rączkami, pokazując jak pszczółki latają
Jedną łapką, drugą łapką, czasem wciągam rurką – rączki przykładamy do buzi na wzór rurki.

9. Zabawa edukacyjna – orientacja na płaszczyźnie „Gdzie jest Kubuś Puchatek?”
Ciąg ilustracji z misiem w roli głównej: miś nad drzewem, miś pod drzewem, miś obok drzewa, miś za drzewem, miś na drzewie

10. Zgadywanka „Jaki to miś?”
Dzieci wysłuchują informacji o misiach, odgadują, o którego chodzi i umieszczają podpisy pod ilustracjami na tablicy.

To Miś o Bardzo Małym Rozumku. Jest bardzo łakomy, stale ma chęć na małe conieco, lubi leniuchować. Potrafi cieszyć się wszystkim i jest wszystkim życzliwy. Jeżeli nawet nie potrafi pomóc, jest dumny z tego, że się starał. Stale przekręca wyrazy i wyśpiewuje swoje mruczanki.
Kubuś Puchatek

To bohater Dobranocki. Jego przyjaciółmi są Prosiaczek, Króliczki, Zajączek i pies Kruczek. Sławę przyniosło mu klapnięte uszko, rodzice lubili go za to, że kładł się do łóżka zawsze o właściwej godzinie. A oto słowa jego kołysanki:
Pora na dobranoc,
Bo już księżyc świeci
Dzieci lubią misie,
Misie lubią dzieci...
Miś Uszatek

To zabawny, pomysłowy i zawsze ciekawy świata niedźwiadek z dalekiego Peru, który dziwnym trafem zamieszkuje w Londynie u sympatycznych i jakże wyrozumiałych państwa Brown. Te pełne humoru, ciepła i wielu misiowych przygód opowieści interesują i rozbawiają.
Miś Paddington

Kolejny znany miś pochodzi z Ameryki. Mieszka w parku Yellowstone i jest trochę łobuzem (lubi podkradać turystom łakocie z koszyków). Strażnik Smith próbuje złapać misia "na gorącym uczynku", ale spryciarz zawsze jakoś się wywinie.
Miś Yogi

To brązowy mały miś, który wraz z rodziną mieszka w lesie. Lubi chodzić do szkoły, ale często się spóźnia. Odkąd zobaczył musical marzy, by zostać śpiewakiem, jednak nie ma odpowiedniego głosu... Aż raz ptaków król dał mu flecik tak czarowny, że dziś mały miś śpiewa prawie jak słowik.
Colargol

To grupa dziesięciu uroczych, futrzanych przyjaciół, z których każdy ma specjalną misję. Pomagają nauczyć ludzi, jak opiekować się i dbać o drugiego człowieka. Każdy miś ma na brzuchu jasno pomalowany obrazek, pokazujący światu, o jaką dziedzinę troszczenia się każdy z nich dba.
Troskliwe Misie

To miś internetowy. Na swojej stronie zamieścił mnóstwo zabaw, gier i piosenek. Nauczył nas piosenki – pokazywanki „Głowa – ramiona”
Miś Buliba
11. Zabawa ruchowa „Głowa – ramiona”
(miś Buliba)
12. Życzenia dla Misia
(recytacja kl. II)
Wszyscy:
Kochany Misiu!
Dziś są twoje urodziny,
A więc wszyscy ci życzymy

P: Wiele przygód,
M: Dużo miodu,
J: Abyś nigdy nie czuł głodu.
A: Dużo szczęścia i radości
D: Oraz mnóstwa miłych gości.
A: Chociaż latka szybko lecą,
O: Zawsze miej swoje „co nieco”.
D: Moc pomysłów i słodyczy
Wszyscy: Tego każdy ci dziś życzy.

13. Opowiadanie ruchowe „Misie i miód”:
To będzie opowiadanie o misiach, które lubią miód. Ja jestem dużym misiem, wy małymi misiami. Małe misie robią to, co duży miś.

- Misie wstają, przeciągają się… w brzuszkach mamy pusto (głaszczą się po brzuchach) i mruczą (mrrr… mrrr…)
- tam na drzewie (gest w górę) jest miód
- wchodzimy na drzewo (stojąc w miejscu naśladują wdrapywanie się na drzewo)
- sięgamy łapą po miód (wyciągają rękę, nabierają na niby miód i wkładają do buzi)
- dobry miód (mruczą, mlaskają, oblizują usta)
- a tu przyleciała pszczoła i bzyczy (bzzzzzz…)
- może użądlić (misie machają łapami)
- trach, spadają z drzewa (siadają na krzesłach)
- w brzuszku pełno (klepią sie po brzuchu)
- idziemy spać (ziewają, przeciągają się i udają że śpią).

14. Zakończenie I części uroczystości. Przejście do Biblioteki na część II.
Spotkanie z pszczelarzem:
Prezentacja sprzętu pszczelarskiego i naturalnych okazów związanych z tematem.
Ilustrowana zdjęciami prelekcja o życiu pszczół.
Zabawy:
- rozpoznawanie z zawiązanymi oczami słodkich przysmaków,
- zlizywanie miodu na czas,
- zagadki tematyczne.
Degustacja pieczywa z miodem.

* w scenariuszu wykorzystano powszechnie znane i dostępne na stronach WWW. piosenki, wierszyki i zabawy
Wyświetleń: 2198


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.