|
|
Katalog Monika Grzywna-Wołoszyn, 2013-12-31 Sosnowiec Zajęcia zintegrowane, Konspekty „Stany skupienia wody” - KonspektKONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ Temat: „Stany skupienia wody” Edukacje: środowiskowa, polonistyczna, muzyczna, matematyczna Cel ogólny: Zapoznanie z właściwościami wody. Cele operacyjne: Uczeń: • oblicza działania w zakresie tabliczki mnożenia, • odczytuje hasło, • wykonuje doświadczenie związane ze stanami skupienia wody, • doświadcza tego, że lód to także woda, • próbuje wyciągać i formułować wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Metody pracy: problemowa, ćwiczenia praktyczne, doświadczenie, zabawa, pogadanka, rozmowa kierowana, dyskusja, obserwacja, burza mózgów. Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Środki dydaktyczne: plansze z działaniami, wynikami działań z sylabami, lusterko, lód, słoiki, naczynia, karta pracy. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie do tematu: obliczenie działań oraz ułożenie wyników tych działań z sylabami. Odczytanie ułożonego hasła (stany skupienia wody). 2. Poznanie stanów skupienia wody – doświadczenia: Woda jest płynem, czyli ciałem ciekłym bez określonego kształtu (Doświadczenie: nalewanie tej samej ilości wody do naczyń o różnym kształcie), Przy odpowiednio niskiej temperaturze, włożeniu do zamrażalnika, woda zamarza, staje się ciałem stałym – lodem (doświadczenie z pływającym lodem po wodzie), Woda paruje i zamienia się w gaz – parę wodną (Doświadczenie 1: z czajnikiem gotującym wodę, następnie czajnik zostaje zakryty pokrywką; odchylamy po chwili pokrywkę i pokazujemy krople wody, które skapują do czajnika. Doświadczenie 2 – uczniowie wlewają do słoika wodę, oznaczają jej poziom pisakiem. Stawiają słoik na parapecie w słonecznym miejscu. Pod koniec zajęć sprawdzają ile wody wyparowało. Słoik może zostać na oknie więcej dni – aż woda całkowicie wyparuje. Woda paruje stale, np. z prania, roślin, kałuż, ale tego nie dostrzegamy bo para jest niewidoczna. Przechodzenie ze stanu stałego w ciekły nazywamy topnieniem. Przechodzenie ze stanu ciekłego w stały nazywamy krzepnięciem. Przechodzenie ze stany ciekłego w gazowy to parowanie, zaś ze stanu gazowego w ciekły to skraplanie. 3. Wyciągnięcie wniosków z doświadczeń uzupełnianie zdań: Uzupełnij : Woda występuje w trzech stanach skupienia: w stanie ciekłym – jako.............................., w stanie gazowym – jako ........................... i w stanie stałym – jako............................ 4. Przerwa śródlekcyjna – piosenka „Pada deszczyk” 5. Wypowiedzi uczniów o występowaniu wody w przyrodzie w stanie ciekłym, stałym i gazowym: stan ciekły – oceany, morza, jeziora, stawy, rzeki; stan stały – góry lodowe, lodowce, bieguny Grenlandia; stan gazowy – woda paruje cały czas z ziemi ze zbiorników wodnych. 6. Uczniowie podają swoje przykłady na to „komu i do czego potrzebna jest woda?” (przemysł, rolnictwo, transport, podczas wypoczynku, rośliny, zwierzęta, ludzie). 7. Przedstawienie przygotowanych informacji. 8. Podsumowanie zajęć: uczniowie odpowiadają na pytanie: jak ocenia swoją wiedzę na temat stanów skupienia wody i jej roli w przyrodzie (za pomocą kropelek wody). Wyświetleń: 1593
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |