Katalog

Kamila Grabowska, 2014-02-24
Dąbrowa Górnicza

Technologia, Programy komputerowe

Ochrona praw autorskich programów komputerowych

- n +

Ochrona praw autorskich programów komputerowych

W dzisiejszych czasach stwierdzenie, iż programy komputerowe chronione są prawem autorskim jest oczywiste. Jednak odpowiedź: jaki jest zakres ochrony oraz kiedy ona się zaczyna nie jest już tak prosta.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawiera rozdział 7 „Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych”. Według prawa polskiego, programy komputerowe są chronione w ten sam sposób, co utwory literackie. W rozumieniu prawa aby uznać program komputerowy za utwór musi on spełniać warunki z art. 1 ust. 1 „stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze". Zatem nie każdy stworzony program komputerowy będzie spełniał te wymogi, stąd nie każdy również będzie chroniony przez prawo autorskie. Ustawa ta, może być myląca, ponieważ w rzeczywistości ochrona programów komputerowych znacznie odbiega od praw autorskich związanych z rezultatem działalności twórczej.

W myśl Ustawy z dn. 04.02.1994r. umowa licencyjna daje możliwość korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa licencjobiorcy. Po upływie tego terminu, prawo przydzielone na podstawie umowy licencyjnej wygasa. Ustawa dzieli licencję na dwa rodzaje:
• licencję wyłączną- zastrzega ona wyłączność korzystania w określony sposób,
• licencję niewyłączną- daje nieograniczające upoważnienie innym osobom do korzystania.

Jedną z priorytetowych zasad praw autorskich programów komputerowych jest to, że prawo autorskie chroni tylko te elementy, które są oryginalne. Jeżeli zatem oryginalność programu komputerowego, mieści się w zakresie idei, natomiast forma pozbawiona jest tej cechy - utwór nie będzie chroniony.

Program komputerowy jest chroniony prawem autorskim tylko wtedy, gdy jest twórczy i indywidualny, czyli:
• jego postać nie jest określona przez wymogi techniczne,
• nie stanowi jedynego rozwiązania problemu,
• stanowi rezultat pracy twórczej,
• nie jest możliwe, że program już powstał.
Twórczość i oryginalność dzieła jest określana jako nowość subiektywna i obiektywna. Nowość subiektywna oznacza, że dzieło stanowi rezultat działalności kreacyjnej konkretnej osoby. Nowość obiektywna mówi , że dzieło to jest niepowtarzalne, a jednocześnie nie jest prawdopodobne stworzenie takiego w przyszłości.

Prawo autorskie za przewodnie myśli uważa koncepcje artystyczne, metody stosowane przy tworzeniu, styl bądź manierę artysty, ale także teorie naukowe, systemy ekonomiczne, prawne, zasady gier, metody kampanii reklamowej. Idee, które są zawarte w programie komputerowym to przede wszystkim dokonywana przez program funkcja, zasady komunikacji ze sprzętem, innymi programami i użytkownikiem .

Po wprowadzeniu w życie Ustawy o ochronie praw autorskich znacznie wzrosło zainteresowanie oprogramowaniami, które są dostępne bezpłatnie. Programy freeware są całkowicie za darmo, oraz są dostępne w Internecie. Drugim typem jest shareware, to programy udostępniane na zasadzie wypożyczenia przez krótki okres czasu, w celu zapoznania się z programem.

Należy sobie zdawać sprawę, iż pożyczanie programów jest także łamaniem prawa autorskiego jeśli nie zezwala na to umowa licencyjna.
W tej chwili znajomość przepisów prawa autorskiego niezbędna jest programistom, informatykom, pracownikom firm komputerowych. Na rynku funkcjonują różne rodzaje licencji, które dostosowują się do potrzeb osób korzystających.

Bibliografia:

• USTAWA z dnia 04 lutego 1994 r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych, (Dziennik Ustaw z 2000 r. nr 80 poz. 904),
• J. Barta i R. Markiewicz: Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Warszawa 1995,
• J. Barta, R. Markiewicz, Internet a prawo, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 1998

Wyświetleń: 477


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.