Katalog

Agata Niedźwiecka, 2014-03-10
Ostrołęka

Religia, Scenariusze

Maryja, ta która uwierzyła. Scenariusz katechezy dla kl 1 gimnazjum.

- n +

KONSPEKT KATECHEZY DLA KLASY I GIMNAZJUM

TEMAT KATECHEZY : Która uwierzyła.

CELE KATECHEZY:
Ogólny:
Ukazanie Maryi jako wzoru wiary i miłości
Szczegółowy:
* uczeń zna i opowiada o życiu Maryi
* uczeń wymienia święta i nabożeństwa Maryjne
* uczeń rozumie obecność Maryi w swoim życiu

METODY: mini wykład, rozmowa kierowana, praca indywidualna, praca grupowa, analiza tekstu modlitwy, plakat
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Pismo Święte, podręcznik do kl. I gimnazjum, kartki, kredki


WSTĘP:
1. Modlitwa
2. Pomyśl, czy w Twoim życiu jest takie wydarzenie, gdzie mimo obaw, lęku, strachu podjąłeś się zadania, które ktoś przed tobą postawił? Taki czas próby dla ciebie. Co wpłynęło na to? Jakie skutki przyniosło to działanie?
- podkreślamy, że jeśli to działanie było pod wpływem Ducha św. i zgodne z wolą Bożą, to owoce były piękne
- jeśli działanie było pod wpływem np. grupy rówieśniczej zachęcające do palenia papierosów, picia alkoholu...inne, owoce będą byle jakie.

3. Dla Maryi czasem próby było wydarzenie Zwiastowania. Maryja spotkała się z wysłannikiem niezmierzonego Boga zlecającego jej misję piękną, lecz niezmiernie po ludzku trudną.

ROZWINIĘCIE:

1. Czytamy tekst Ewangelii św. Łukasza 1,26-38. Próbujemy określić sytuację Maryi i podkreślamy jej zaufanie Bogu. Nie ma męża, Maryja może zostać oskarżona publicznie o cudzołóstwo i prawdopodobnie zostałaby skazana na ukamienowanie, bo czyż będzie w stanie udowodnić swoją niewinność?!Maryja mimo lęku i obaw jakie miała, odpowiada: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie wg słowa twego". Tak brzmi fiat - niech się stanie - Maryi. Ma dość wiary i wyobraźni, aby przyjąć skierowane do siebie słowo. - rozmowa kierowana i analiza tekstu biblijnego.

2. Czytamy tekst Ewangelii św. Łukasza 1, 39-45 i analizujemy tekst biblijny. Maryja idzie się podzielić Dobrą Nowiną ze swoją krewną, Elżbietą. Dzieciątko w jej łonie - Jan Chrzciciel, rozpoznaje Boga, a Elżbieta błogosławi Maryję i jej wiarę. Maryja wyśpiewuje na cześć Boga hymn chwały Magnificat. Czytamy Łk 1, 46-55.

3. Po narodzeniu Jezusa Maryja czuwała i uczestniczyła w najważniejszych momentach życia swojego Syna. Dostrzegamy jej obecność przy maleńkim Jezusie w Betlejem, podczas ucieczki do Egiptu. Towarzyszy Jezusowi w Nazarecie i Jerozolimie, w chwilach radosnych i tych naznaczonych cierpieniem, w chwilach uwielbienia i poniżenia jej Syna. Maryja ma dość odwagi aby odpowiedzieć Bogu bez wahania całym swoim życiem. - rozmowa kierowana

4. Jezus pragnął, aby Jego Matka była także naszą matką. "Pod krzyżem Maryja zjednoczona z Synem w ofierze, staje się matką wszystkich ludzi, a zwłaszcza uczniów Jezusa. Macierzyństwo Maryi, zapoczątkowane przez jej fiat wypowiedziane w Nazarecie, dopełnia się pod krzyżem" Maryja jest obecna w naszym życiu i wierze najczęściej tak samo dyskretnie i zwyczajnie, jak żyła i wierzyła.

5. Maryja jest obecna i czczona w modlitwie: różaniec, nabożeństwo majowe, godzinki, Litania Loretańska. Zarówno w Polsce jak i na świecie jest wiele kościołów pod jej wezwaniem: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Licheńska, Częstochowska, Kodeńska, Dąbrowska... Są też święta poświęcone jej kultowi:
Świętej Bożej Rodzicielki - 1 stycznia
Matki Bożej Gromnicznej - 2 lutego
Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - 3 maja
Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej - 7 maja
Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - 31 maja
Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy - 27 czerwca
Matki Bożej Anielskiej - 2 sierpnia
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 8 września
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia
- rozmowa kierowana

6. Każdy człowiek może odpowiedzieć Bogu wiarą podobną do wiary Maryi dopiero wtedy, gdy przestanie się bać o siebie. To Maryja może być dla nas przewodniczką i wspomożycielką naszej wiary. W modlitwie Pod Twoją obronę.... możemy się zwracać do niej o wstawiennictwo w sytuacjach dla nas trudnych, w chwilach zwątpienia czy też w chwilach, w których brakuje nam wiary i odwagi do podejmowania działania. - mini wykład.

5. Uczniowie z tej modlitwy wypisują w jaki sposób Maryja wstawia się za nami u Boga:
bierze nas w obronę, nie gardzi prośbami, wybawia nas z opresji, jest Orędowniczką i Pośredniczką naszych błagań, pociesza nas, z Synem swoim nas pojedna, Synowi swojemu nas poleca i oddaje.

ZAKOŃCZENIE:
1. Zapis do zeszytu stanowi: Znaczenie słowa fiat i Magnificat; W jaki sposób Maryja wstawia się za nami u Boga w sytuacjach trudnych?
2. Praca domowa: Zaprojektuj afisz, plakat poświęcony świętu lub nabożeństwu Maryjnemu.
2. Modlitwa.
Wyświetleń: 1538


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.