Katalog

Ewa Niewęgłowska, 2014-04-02
Łuków

Język angielski, Referaty

referat szkoleniowy - dlaczego trudno jest nauczać języków obcych

- n +

Dlaczego trudno jest nauczać języków obcych? – referat szkoleniowy
Ewa Niewęgłowska

Nauka języków obcych to ważny, ale jednocześnie trudny przedmiot i aby go zaakceptować i mieć motywację do nauki, trzeba najpierw odkryć jego zalety.

Jakie korzyści daje znajomość języków obcych?

Praca:
 Znając język obcy, masz większe możliwości na rynku pracy.
 Możesz otrzymać lepiej płatną pracę.
 Możesz pracować za granicą lub w firmie zagranicznej mającej przedstawicielstwo w Polsce.

Zrozumienie innej kultury:
 Poznajesz różne aspekty kultury danego kraju, lepiej rozumiesz jego mieszkańców oraz sam język.
 Masz dostęp do źródeł w oryginalnym języku – w pierwotnej, a niezmienionej tłumaczeniem formie.

Podróże:
 Czujesz się pewniej i swobodniej podczas wyjazdów zagranicznych, ponieważ potrafisz się porozumieć.
 Możesz nawiązywać ciekawe znajomości.
 Poznajesz ludzi mieszkających w danym kraju i dowiadujesz się od nich ciekawych rzeczy.

Kontakty z obcokrajowcami:
 Nawiązujesz znajomości i przyjaźnie z ludźmi z innych krajów.
 Śmiało rozmawiasz ze spotkanymi na ulicy lub w sklepie turystami.
 Odnawiasz kontakty z krewnymi, którzy wyemigrowali, a których rodziny nie mówią po polsku.

Nowoczesność:
 Możesz swobodnie korzystać z internetu.
 Rozumiesz instrukcje obsługi urządzeń niedostępne w języku polskim.
 Oglądasz międzynarodowe stacje telewizyjne i jesteś na bieżąco z wiadomościami oraz nowinkami technologicznymi.

Gimnastyka umysłu:
 Cały czas ćwiczysz pamięć krótko- i długoterminową.
 Twój umysł staje się elastyczny.
 Rozwijasz swoją kreatywność, zdolność kojarzenia oraz rozwiązywania problemów.

Dostęp do dzieł w oryginalnej wersji językowej:
 Czytasz książki w oryginale.
 Oglądasz filmy bez napisów/bez lektora.
 Rozumiesz teksty piosenek ulubionego wykonawcy.

Jak widać paleta zalet jest ogromna, niestety liczba czynników wpływających na niski poziom nauczania(w szczególności na obszarach wiejskich) języków obcych jest równie liczna.
Przede wszystkim należy zacząć od samej góry, czyli od TYCH którzy mają głos decydujący w sprawie programów i ramowego czasu nauczania. Według doświadczonych metodyków i dydaktyków na przyswojenie sobie jakiegokolwiek języka obcego w stopniu podstawowym trzeba poświęcić przynajmniej 1500 godzin pracy. Można założyć bez ryzyka popełnienia większego błędu, że dla dorosłych uczących się na poziomie ponadpodstawowym liczbę tę należałoby podwoić(oczywiście chodzi tu nie o godziny spędzone na lekcjach, ale w ogóle czas przeznaczony na naukę, wszelki kontakt z językiem, również sytuacje, kiedy idąc ulicą myślimy w - albo o - interesującym nas języku. Nauka języka nie jest bowiem zajęciem tylko mechanicznym - angażuje zarówno świadomość, jak i podświadomość, organizuje trochę inne widzenie rzeczywistości).
Dlaczego uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe( do szkół prywatnych) mają większą wiedzę i umiejętności? Oprócz kwestii związanych z motywacją( na zajęcia dodatkowe zazwyczaj chodzą Ci którzy sami tego chcą – żadziej dlatego bo muszą), obowiązuję tam zasadnicza rzecz – jedne zajęcia trwają 1,5 godz a nie 45min. Podczas których nauczyciel na czas na wprowadzenie tematu oraz należyte przećwiczenie nowych kwestii, gdyż w nauczaniu języków obcych prakrtyka to kluczowa sprawa.
Dodatkowo należałoby przy tym wspomnieć o odpowiednim zapleczu technicznym(sale odsłuchowe-językowe, tablice interaktywne, laptopy, itp.), które odpowiednio przygotowane mogłoby przynieść wymierne efekty. Ramowe plany nauczania oraz podstawy programowe są przeładowane zakresem wiedzy oraz całkowicie nieadekwatne do potrzebnego na to czasu; przygotowane przez teoretyków- osoby zupełnie nie znające realiów polskiej szkoły(a przynajmniej takie mamy odczucie). Ale wydaje mi się, że już jesteśmy do tego przyzwyczajeni że w naszym kraju najpierw zostają wprowadzane jakieś innowacje a dopiero później nachodzi naszych ustawodawców refleksja(a niestety bardzo często jej brak) czy zaplecze jest odpowiednio przygotowane – na tzw. Jakoś to będzie.
Kolejnym czynnikiem utrudniającym naukę jest motywacja. Choć liczba argumentów przemawiających ZA nauką języków obcych jest obszerna(część z nich przedstawiłam na początku) to jednak w dalszym ciągu istnieje przeświadczenie – szczególnie na obszarach wiejskich o bezcelowości i stracie czasu na naukę w/w, skoro bez znajomości języków obcych( bądź w ogóle bez wykształcenia ponad podstawowego) można znaleźć dobrze płatną pracę-niekiedy lepiej płatną niż po studiach. Myślenie takie wynoszone jest przez uczniów z domu, w którym rodzice utwierdzają ich w swoim błędnym przekonaniu. Dodatkowo bardzo często rodzice chociaż bardzo by chcieli zaangażować się i pomóc własnemu dziecku w nauce języka to niestety albo ich na to nie stać albo nie potrafią, gdyż sami nie uczyli się języków obcych( i niektórzy z tego powodu nie rozumieją też zasadności tejże nauki).
Jednakże najważniejszym faktem podczas nauczania języków obcych jest sam charakter tego przedmiotu. Przede wszystkim:
- jest to drugi bądź kolejny język jakiego uczą się dzieci. Przy tym punkcie należy nadmienić, że języka rodzimego dzieci uczą się od urodzenia, od pierwszych chwil życia mamy do czynienia z językiem ojczystym, jesteśmy z nim osłuchani i nie musimy się zastanawiać czy dobraliśmy odpowiednie słowa aby zbudować zdanie, czy szyk tego zdania jest odpowiedni, czy użyliśmy dobrego słowa aby przekazać daną informację(robimy to podświadomie). Tymczasem podczas nauki drugiego języka często TE oczywiste elementy są dla nas ABSTRAKCJĄ, co bardzo często bywa czynnikiem demotywującym dla uczniów( uczniowie szybko się zniechęcają gdy im coś nie wychodzi);
- chcąc poznać drugi(inny) język należy nauczyć się myśleć w tym języku a co za tym idzie poznać kulturę i obyczaje danego kraju, jego historię, dowiedzieć się gdzie to państwo leży i z jakich części się składa. Z tego wynika, że nauczyciele języków obcych są po trochu polonistami, historykami czy geografami;
- trzeba dążyć do tego, by pokonać barierę językową, która utrudnia nam komunikowanie się w obcym języku. Bardzo często jest ona związana z niską samooceną ucznia. Samoocena człowieka wpływa na całe jego życie, także na sposób uczenia się oraz osiągane wyniki. W przypadku nauki języków obcych samoocena jest obok motywacji kluczową cechą decydującą o tym, czy uda nam się osiągnąć sukces, czy nie. Zaniżona samoocena sprawia, że bariera językowa, zwłaszcza na początku nauki, wydaje nam się przeszkodą nie do pokonania. Wstydzimy się odezwać, boimy się ośmieszenia lub krytyki, nie wierzymy we własne możliwości („W życiu się tego nie nauczę!”). To najczęstszy powód trudności pojawiających się podczas nauki języków obcych.
- systematyczność- sukces w każdej sferze działań(języki obce nie są tutaj wyjątkiem) jest systematyczne powtarzanie nowopoznanej wiedzy oraz ciągłe powracanie do utrwalonych już zasobów. Niestety w przypadku języków obcych nie jest to tak oczywiste i proste, ze względu na dostęp do oryginalnych materiałów, brak kontaktu z żywym językiem oraz przede wszystkim brak pomocy w domu( rodzice i rodzeństwo którzy nie znają danego języka nie potrafią dziecku pomóc w lekcjach). Dodatkowo na obszarach wiejskich dzieci bardzo często są nadmiernir angażowane w prace w godpodarstwie zaniedbując przy tym naukę.
Na podsumowanie chciałam przedstawić kilka dobrych rad na efektowne uczenie się języków obcych(aby jednak mogły być one skuteczne wśród naszych uczniów potrzebujemy również wsparcia ze strony rodziców w tej sprawie):
9 zasad nauki języka :
1. Zaczynaj naukę małymi porcjami: po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe.
2. Najważniejszym językiem obcym jest angielski.
3. NIE WIERZ, że można nauczyć się języka obcego bez pracy. Metody, które to obiecują ( także metoda Callana), KŁAMIĄ.
4. Dopasuj metody nauki do tego rodzaju pamięci
5. W jak najkrótszym czasie przerób podstawy gramatyki, ale bez wnikania w szczegóły i niuanse - te opanujesz mimochodem, gdy zaczniesz już w danym języku czytać.
6. Ucz się zwrotów językowych!
7.Nie wstydź się - mów jak najwięcej.
8. Staraj się mieć stały kontakt z językiem, którego się uczysz: oglądaj programy telewizyjne, próbuj czytać książki, gazety
9. Powtarzaj wszystko bez końca- chociaż przez 10 min. dziennie.
Wyświetleń: 704


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.