AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Katarzyna Proch, 2014-04-07
Kościan

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć dla klasy I "Koty małe i duże - wprowadzenie litery y na podstawie wyrazu "koty" z wykorzystaniem cyklu "Wesoła szkoła i przyjaciele"

- n +




Scenariusz zajęć
klasa I


Temat bloku: Ulubione zwierzęta domowe .
Temat dnia: Koty małe i duże.
Czas: 3 godziny dydaktyczne


Cele ogólne:
- wdrażanie dzieci do uważnego słuchania nauczyciela i wypowiedzi rówieśników;
- rozbudzanie zaciekawienia światem przyrody poprzez zabawy, zagadki i ilustracje, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;
- zapoznanie ze sposobem zapisu litery y;
- wdrażanie do dbałości o staranność zeszytu i wykonywanych prac;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami związanymi z budową zdań i wyrazów;
- kształcenie umiejętności zapisywania czynności matematycznych w sposób umowny;
- kształtowanie właściwej postawy wobec zagrożeń ze strony przyrody;
- wdrażanie do zgodnej zabawy i dbałości o wzajemne bezpieczeństwo;

Cele szczegółowe:

Uczeń:
- wypowiada się na temat wyglądu kotów drapieżnych i ich trybu życia;
- wymienia nazwy i rozpoznaje trzy dziko żyjące koty;
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów z literą y;
- rozpoznaje małą i wielką, drukowaną i pisaną literę y;
- poprawnie zapisuje w liniaturze literę y oraz wyraz "koty";
- tworzy wyrazy z sylab;
- układa treść zadań do ilustracji;
- wie, że czynności matematyczne można zapisać w umowny sposób;
- układa sylwety tygrysa i lamparta z wyciętych elementów;
- z zaangażowaniem i uwagą uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych;

Odniesienia do podstawy programowej:

Uczeń w klasie I:
1.1.a - obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia;
1.1.b - w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób, dostosowuje ton głosu do sytuacji;
1.2.d - posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba, wyraz, zdanie;
7.2.d - zapisuje rozwiązania zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosuje zapis cyfrowy i znaki działań;
6.1.a - rozpoznaje rośliny i zwierzęta żyjące w takich środowiskach przyrodniczych, jak park, las, pole uprawne, sad i ogród;
6.1.f - zna zagrożenia ze strony zwierząt (niebezpieczne i chore zwierzęta)(...) i wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia;
4.1. - wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie i w przestrzeni; posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak kształt, barwa, faktura;
3.1. - powtarza prostą melodię; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, wykonuje śpiewanki i rymowanki;
5.2. - współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych;


Metody pracy:

oparte na słowie: rozmowa nauczyciela z uczniami, rozwiązywanie zagadek, praca z książką

oparte na oglądzie: pokaz zdjęć dzikich kotów, pokaz sposobu pisania litery, obserwacja sposobu wykonywania ćwiczeń ruchowych

oparte na działaniu: układanie puzzli na tablicy, układanie i przyklejanie sylwet tygrysa i lamparta, czynnościowe wykonywanie dodawania, uczestnictwo w zabawach ruchowych

Formy pracy:

zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana;

Środki dydaktyczne:
zagadki związane z kotami, puzzle magnetyczne, zdjęcia kotów w formacie A4, podpis do zdjęć, monografia litery y, puzzle z sylwetami zwierząt w kopertach, kartoniki z nazwami kotów, płyta CD, odgłosy kota domowego, lwa i tygrysa, podręcznik, karty pracy, karty do pracy indywidualnej;

Przebieg zajęć:

1. Część wstępna – wprowadzenie do tematu.
- wybrani uczniowie układają na tablicy z puzzli magnetycznych wizerunków lwa, tygrysa i kotów domowych,
- uczniowie rozwiązują zagadki i dobierają podpisy do ułożonych obrazków,
- dzieci ustalają, co łączy przedstawione zwierzęta i odczytują podpis TO KOTY.

2. Rozpoznawanie i nazywanie dziko żyjących kotów drapieżnych.
- wypowiedzi dzieci dotyczące znanych przez nie kotów drapieżnych,
- powieszenie na tablicy zdjęć omawianych zwierząt (lwa, tygrysa, pumy, czarnej pantery, jaguara, geparda, lamparta, żbika i rysia),
- wskazanie, które koty możemy spotkać w Polsce,
- omówienie właściwego stosunku wobec dzikich zwierząt,
- rozpoznawanie odgłosów kota domowego, lwa i tygrysa.

3. Zabawa ruchowa.
- dzieci siadają na krzesłach w kręgu i otrzymują kartoniki z nazwami dzikich kotów; nauczyciel wywołuje kolejne nazwy, a wywołane dzieci zamieniają się miejscami. Na hasło "koty" wszystkie dzieci zmieniają miejsca (→ jest to wersja "sałatki owocowej").

4. Pokaz liter Y, y

5. Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską y
N. koty Dz. ko - ty Dz. k-o-t-y
N. domy Dz. do - my Dz. d-o-m-y
N. motyl Dz. mo - tyl Dz. m-o-t-y-l
N. dymy Dz. dy - my Dz. d-y-m-y

- odgadywanie, jaki to wyraz:
N. l-o-d-y Dz. lody
N. l-o-k-o-m-o-t-y-w-a Dz. lokomotywa
N. t-y-g-r-y-s Dz. tygrys

6. Ćwiczenia motoryki małej - zabawa paluszkowa

Zanim coś napiszą albo narysują,
ręce zawsze najpierw się gimnastykują.
Wszystkie palce w gotowości,
rozgrzewają swoje kości.
Kciuki - gonią się, o rety!
Wskazujące - kręcą piruety,
środkowe palce z serdecznymi,
wiercą dziury, aż do samej ziemi.
Na koniec - najmniejsze paluszki
pomasują swe opuszki.


7. Nauka pisania litery y
- pokaz pisania litery przez N. na tablicy,
- pisanie palcem w powietrzu,
- pisanie drugą stroną ołówka na ławce,
- pisanie po śladzie i samodzielnie w liniaturze (karty pracy s. 20)
- samodzielne pisanie w liniaturze wyrazu "koty" według podanego wzoru,
- oznaczanie krzyżykiem miejsca głoski y w modelach wyrazów (karty pracy s. 20)

8. Zabawa muzyczno - ruchowa "Koty"
Zabawa polega na wykonywaniu trzech różnych czynności, których kolejność sygnalizuje zmienny akompaniament (ćwierćnuty - koty skradają się, głośny dźwięk, a następnie kilka drobnych wartości - koty podskakują, wolny i cichy akompaniament - koty zwijają się w kłębek i odpoczywają.


9. Układanie sylwety tygrysa i lamparta z elementów układanki. Przyklejanie ich na kartonie.
Uczniowie otrzymają koperty z pociętymi sylwetkami tygrysa i lamparta. Układają je, przyklejają starannie i dobierają podpisy.

10. Układanie zadań do obrazków, zapisywanie czynności matematycznych w umowny sposób.
Dzieci analizują sytuacje przedstawione na ilustracji w podręczniku s.31, układają do nich zadania i ustalają, w jaki sposób zostały zapisane wykonane czynności matematyczne.

11. Indywidualne wypełnianie zróżnicowanych pod względem stopnia trudności kolorowanek matematycznych.
Uczniowie otrzymują trzy rodzaje zróżnicowanych kart pracy, indywidualnie wykonują obliczenia i starannie kolorują kolorowanki.

12. Podsumowanie pracy
Dzieci wybierają numery od 1 do 6 i odpowiadają na pytania przypisane do tych numerów.

13. Praca domowa
Dzieci otrzymują zapisane w zeszycie litery i wyrazy i muszą dokończyć w liniaturze ich pisanie oraz pokolorować i wkleić obrazek z literą y.


Uwaga
Ze względu na specyfikę pracy z dzieckiem sześcioletnim w razie potrzeby przewiduję większą liczbę przerw w pracy, polegających na ilustracji ruchowej piosenek związanych z omawianym tematem.

Katarzyna Proch

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4661


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.