AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Małgorzata Ajanidis, 2014-04-07
Śrem

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz lekcji klasa 2

- n +

Blok tematyczny: Badamy i poznajemy świat

Temat dnia: Jesienne skarby.


Cele ogólne" zapoznanie dzieci ze zmysłami, dzięki którym poznajemy światy.

Cele operacyjne:
-Potrafi wyróżnić i nazwać cechy charakterystyczne owoców i warzyw
-Wie , że świat poznajemy różnymi zmysłami. Zna pojęcie „zmysłu” i jego rodzaje.
-Wie, że każdy ze zmysłów jest jednakowo ważny’
-Wykorzystuje zdobyte wiadomości w praktyce;
-Notuje wyniki obserwacji za pomocą znaków umownych,
-Umie współpracować w grupie podczas pracy i zabawy;
-Rozróżnia prawa i lewą

Metody pracy: rozmowa, praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, metoda problemowa, burza mózgów
Formy pracy: Indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: okazy naturalne warzyw i owoców krzyżówka, szarfy do zakrycia oczu, tabele wyników badań zmysłów, plansze nazw zmysłów

Przebieg zajęć

1.Wprowadzenie do tematu zajęć
Ćwiczenia utrwalające orientacje w schemacie własnego ciała
Zabawa Wykonuj to, co mówię:
Pokaż prawą rękę i dotknij nosa, brody, lewego ucha
Pokaz lewa rękę i dotknij dłonią lewego oka, prawego ucha
Prawą nogę unieś do góry i zegnij w kolanie
Lewa rękę zegnij w łokciu i dotknij łokciem prawego kolana

2.Zapoznacie z tematem lekcji.
Wspólne układanie rozsypani sylabowej (narządy zmysłów) i odczytanie ich nazw
Zauważę każdy najmniejszy przedmiot, bo mam wspaniały….
Noszę tylko miękkie i delikatne rzeczy, bo mam czuły ……
Lubię perfumy i dezodoranty, bo mam świetny…..
Uwielbiam pyszne jedzenie, bo mam znakomity ….
(wzrok, dotyk węch, smak)

Czarodziejski koszyk –rozpoznawanie cech różnych przedmiotów i substancji
Określanie narządu wykorzystanego do jego rozpoznania


3.Rozmowa na temat zadania
Czy wszystkie zmysły są potrzebne?
Jak radzą sobie ci, którzy są pozbawieni jednego ze zmysłów
Swobodne wypowiedzi uczniów

4. Badanie różnymi zmysłami cech owoców. Praca w grupie.
Uczniowie losują kartki do badania i wybierają odpowiedni owoc lub warzywo
Następnie za pomocą różnych zmysłów określają jego walory i zaznaczają na kartach pracy
Analiza wyników

5. Nauczyciel recytuje wierszyk uczniowie wykonują polecenia
Dotknij ramion
Dotknij nosa
Dotknij łokci oraz włosów
Dotknij piety,
Dotknij ucha
Dotknij łydki oraz brzucha,
Dotknij ściany i podłogi A na koniec krzesła nogi.

6.Rozwiązywanie krzyżówki tematycznej praca samodzielna

7.Degustacja owoców i warzyw.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 893


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.