Katalog

Joanna Marcinczyk, 2014-04-24
Gdańsk

Język niemiecki, Scenariusze

scenariusz lekcji - Was fehlt ihnen?

- n +

Konspekt zajęć
Klasa: I Gimnazjum
Czas: 45 minut
Temat lekcji: Was fehlt ihnen? Co im dolega?
Der, die, das Neu I – rozdział 5
Tematyka: Choroba, lekarz.

Zakres materiału:
Na poprzednich lekcjach uczniowie poznali słownictwo dotyczące części ciała oraz budowę zdań oznajmujących i pytających dotyczących dolegliwości. Na dzisiejszej lekcji uczniowie utrwalą te zagadnienia, a także poćwiczą umiejętność czytania oraz rozumienia tekstu słuchanego.

Cele ogólne:
Powtórzenie i utrwalenie słownictwa związanego z tematem
Doskonalenie wymowy niemieckich słów
Rozumienie tekstu słuchanego

Cele operacyjne:
Uczeń aktywizuje słownictwo związane z tematem
Uczeń kształtuje umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz rozumienia ze słuchu
Uczeń udziela informacji na temat stanu zdrowia – pytanie – odpowiedź


Pomoce dydaktyczne:
Zeszyt ćwiczeń,
Podręcznik,
Płyta,
Karteczki –nazwy części ciała – pantomima,
Karta pracy,
Tablica interaktywna/ przygotowana wypowiedź awatara


Formy pracy:
Cała klasa,
Indywidualna


Czynności organizacyjne
Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności.

Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji: Was fehlt ihnen? Co im dolega?

Wcześniej jeden z uczniów zapisuje datę.

Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytów. W celu ćwiczenia wymowy uczniowie powtarzają temat lekcji na głos – chórem.

Część główna
1.Awatar stworzony przez nauczyciela tłumaczy, że głównym zagadnieniem na dzisiejszej lekcji będzie przypomnienie nazw części ciała, pytań i odpowiedzi dotyczących stanu zdrowia oraz ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu.

2.Aby powtórzyć materiał z poprzedniej lekcji, czyli nazwy części ciała oraz zadawanie pytań dotyczących stanu zdrowia oraz udzielanie na nie odpowiedzi uczniowie wykonują zadanie:

zad.1. Powtórzenie i utrwalenie materiału
Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy na której w zad.1 znajduje się ilustracja z postacią – należy podpisać zaznaczone części ciała.
Zadanie zostaje sprawdzone na tablicy interaktywnej – chętni uczniowie uzupełniają luki – za prawidłowe uzupełnienie luki uczeń otrzymuje +

3.Ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu.

Nauczyciel wyjaśnia zadanie E1 w zeszycie ćwiczeń str. 162.
Chętni uczniowie czytają zdania - nauczyciel wyjaśnia, że tylko jedna z trzech podanych odpowiedzi jest zgodna z tekstem, którego wysłuchają.
Uczniowie dwukrotnie słuchają tekstu z płyty i wybierają właściwą odpowiedź.
Aby sprawdzić wykonanie zadania uczniowie kolejno czytają swoje rozwiązania.
(za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje +)

Zad.2. Powtórzenie i utrwalenie materiału
Kilkoro uczniów losuje karteczki z nazwami części ciała zapisanymi w języku niemieckim, poprzez pantomimę pokazują, że ta część ciała ich boli. Zadają pytanie – Was tut mir weh? – Co mnie boli?. Chętni udzielają odpowiedzi.
(za prawidłową odpowiedź uczeń pytający oraz odpowiadający otrzymuje +)

4.Ćwiczenie umiejętności rozumienia ze słuchu.

Kolejne zadanie polega na dwukrotnym wysłuchaniu dialogów oraz dopasowaniu ich do ilustracji. Zad. 2/ karta pracy
(za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje +)


Część końcowa
Nauczyciel tłumaczy uczniom zadanie domowe, które polega na odnalezieniu w magicznym kwadracie nazw części ciała, chorób oraz lekarstw – zad. 3/ karta pracy

Nauczyciel podsumowuje lekcję.

Nauczyciel dziękuje uczniom za lekcję, żegna ich.




























Wyświetleń: 556


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.