Katalog

Maria Magdalena Dziejma, 2014-05-12
Białystok

Język polski, Scenariusze

Dzieła dla koneserów, czyli o kinie autorskim.

- n +

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń umie:
• Wyjaśnić pojecia: „kino autorskie”, „szkoła polska”;
• Wyjaśnić genezę kina autorskiego;
• Wskazać nazwiska i przykładowe dzieła kojarzące się z „kinem autorskim”;
• Wyjaśnić, na czym polega trudność w odbiorze niektórych z tych dzieł;

Przebieg lekcji:

1. Przed przystąpieniem do omawiania zagadnienia uczniowie oglądają jeden z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, np. jedną z części „Dekalogu” – „Krótki film o zabijaniu”.

2. Pracując z podręcznikiem, uczniowie w grupach opracowują zagadnienia:
Grupa I
Jak należy rozumieć nazwę „kino autorskie”? Kto zazwyczaj jest tzw. autorem dzieła? Jakie nazwiska twórców kina autorskiego można wymienić?

Grupa II
Jakie są początki „kina autorskiego” i z dziełami jakiego kręgu kulturowego się one wiążą?

Grupa III
Na czym polega fenomen „kina autorskiego”? Co było celem twórców tego kina?

Grupa IV
Proszę pokrótce scharakteryzować charakter dzieł klasyków „kina autorskiego”: M. Antonioniego, I. Bergmana, F. Felliniego.

Grupa V
Wyjaśnij pojęcie „szkoła polska”.
3. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. W ten sposób nauczyciel przechodzi do rozmowy o Krzysztofie Kieślowskim. Nauczyciel prezentuje uczniom materiały znalezione na temat tego twórcy w Internecie. Podaje też ciekawe adresy stron, gdzie można zdobyć informacje na temat reżysera, np.:
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_kieslowski_krzysztof
http://krzysztof.kieslowski.filmweb.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kie%C5%9Blowski

4. Następnie nauczyciel prosi uczniów, by spróbowali odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście obejrzany film K. Kieślowskiego jest filmem o zabijaniu?

5. Dlaczego autor nadał dziełu taki tytuł?


6. Jaka jest geneza tego filmu? (reinterpretacja jednego z przykazań)

7. Jakie jest przesłanie filmu? Czy jest ono oczywiste i czytelne, (czy jest to utwór z tezą) czy też pozostawia odbiorcy możliwość różnorakich poszukiwań?

8. Czy czasy współczesne nadają nowy sens dziełu Kieślowskiego? – dyskusja (nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie zasad kulturalnego dyskutowania).

9. Na czym polega swoista „atrakcyjność” dzieł Kieślowskiego o czym świadczy ich popularność poza granicami Polski i Francji oraz liczne nagrody?

10. Nawiązując do tematu, jak rozumiecie pojęcie „dzieła dla koneserów”?


Praca domowa:
Analizując bieżący repertuar filmowy, spróbuj odpowiedzieć na pytanie czy współczesnemu widzowi potrzebne jest „kino autorskie” i kino "moralnego niepokoju"?

Wyświetleń: 438


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.