Katalog

Wioletta Kowalewska, 2014-05-13
Drygały

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji Schulsachen - przybory szkolne kl. 1 PG

- n +

Scenariusz lekcji
,, Schulsachen”.
Przybory szkolne.
2 x 45 min

Cele lekcji:
Uczeń:
- zna i stosuje słownictwo dotyczące przyborów szkolnych,
- zna nazwy kolorów po niemiecku,
- wie co to jest rodzajnik określony i nieokreślony rzeczownika i w jakiej sytuacji go stosować,
- potrafi opisać swoje przybory szkolne podając ich kolor,
- ćwiczy sprawność rozumienia ze słuchu i mówienia.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody pracy: ćwiczeniowo- utrwalająca, komunikacyjna

Środki dydaktyczne: zeszyt, podręcznik z ćwiczeniami, tablica multimedialna, multibook
Aha ! Neu 1A, odtwarzacz i płyta CD, karteczki ze słownictwem i ćwiczeniami dot. przyborów szkolnych, karty pracy oraz koperty z ilustracjami i napisami przyborów szkolnych do pracy w grupie, mazaki.


Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej, podanie tematu lekcji
Krótka charakterystyka tematu lekcji ( przedstawienie uczniom celów tematu lekcji ).

Faza realizacyjna
1. Uczniowie otrzymują od nauczyciela słownictwo dot. przyborów szkolnych i wklejają
do zeszytu ( zał. nr 1 )
2. Przypomnienie o rodzajniku określonym i nieokreślonym oraz jego zastosowaniu.
3. Wysłuchanie przez uczniów ćwiczenia ( ćw. 19a str. 58- podręcznik Aha! Neu 1A ) dot. nazw przyborów szkolnych.
Zadaniem uczniów jest wpisać poprawny rodzajnik. Następnie uczniowie sprawdzają i powtarzają słówka.
4. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki z ćwiczeniem dot. przyborów szkolnych oraz ich rodzajników.
Zadaniem uczniów jest podpisanie ilustracji rzeczownikami wraz z prawidłowymi
rodzajnikami oraz odgadnięcie, jakie to przybory . ( zał. nr 2 )
5. Praca w grupach- zabawa w przybory szkolne.
Uczniowie w ciągu dwóch minut zapamiętują jak najwięcej słówek dot. przyborów
szkolnych.

Następnie zamykają zeszyty i podręczniki.
Zad. 1
Uczniowie otrzymują koperty z ilustracjami i nazwami przyborów.
Zadaniem ich jest w ciągu 2 min. dopasować jak najwięcej wyrazów do ilustracji.
Liderzy grup czytają głośno, stosując prawidłową wymowę. Za każde poprawnie dopasowane słówko do ilustracji, grupa otrzymuje 1 punkt ( zał. nr 3 ).
Zad. 2
Uczniowie wypisują ( bez korzystania z zeszytów i podręczników) jak najwięcej wyrazów dot. przyborów szkolnych.
Za każdy rzeczownik z prawidłowym rodzajnikiem również otrzymują 1 punkt.
Podsumowanie pracy w grupach

6. Uczniowie poznają nazwy kolorów w języku niemieckim ( zapisują do zeszytu).
7. Uczniowie wykonują ćw. 21 str. 59 – podręcznik Aha! Neu 1A, ćw. 15 i 16 str. 103- zeszyt ćwiczeń Aha! Neu 1A ).
8. Ćwiczenie budowy zdań związanych ze słownictwem dot. przyborów szkolnych, kolorów oraz prawidłowego stosowania rodzajników określonych rzeczownika (praca zbiorowa).
Uczniowie opisują swoje przybory szkolne.

Faza podsumowująca
1. Powtórzenie słownictwa dot. przyborów szkolnych, kolorów oraz stosowanie
prawidłowych rodzajników rzeczownika.
2. Zadanie pracy domowej – ćw. 19 i 20 str. 104- zeszyt ćwiczeń Aha! Neu 1A.
3. Wypełnienie przez uczniów ankiet ewaluacyjnych.















Zał. nr 1


der Kuli - długopis die Büroklammer - spinacz
der Spitzer - temperówka die Tafel - tablica
der der Radiergummi - gumka die Mappe - mapa
der Pinsel - pędzel das Lineal - linijka
das Lineal - linijka das Dreieck - ekierka
der Zirkel - cyrkiel das Mäppchen - piórnik
der Füller - pióro wieczne das Buch - książka
der Rucksack - plecak das Blatt - kartka
der Taschenrechner - kalkulator das Wörterbuch - słownik
der Klebstoff - klej das Klebeband - taśma
der Papierkorb - kosz na śmieci das Heft - zeszyt
der Zeichenblock - blok rysunkowy die Filzstifte - mazaki
der Ordner - segregator die Buntstifte - kredki
die Schultasche - tornister die Bücher - książki
































Zał. nr 2










































Zał. nr 3

Podpisz ilustracje.

1. Das ist ein Lineal. Das Lineal ist lang.
2. Das ist ein Bild. Das Bild ist sehr bunt.
3. Das sind - Hefte. Die Hefte sind dünn.
4. Das ist ein Radiergummi. Der Radiergummi ist klein.
5. Das sind - Bücher. Die Bücher sind langweilig.
6. Das ist ein Federmäppchen. Das Federmäppchen ist alt
7. Das ist eine Kreide. Die Kreide ist weiß.
8. Das ist eine Tafel. Die Tafel ist schwarz.
9. Das ist ein Zirkel. Der Zirkel ist scharf









Ankieta ewaluacyjna dla ucznia

Podkreśl wybraną odpowiedź.

1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca?
TAK NIE NIE MAM ZDANIA

2.Czy polecenia wydawane przez nauczyciela były dla Ciebie zrozumiałe?
TAK NIE
3. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy?
TAK NIE

4. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy?
TAK NIE NIE MAM ZDANIA



Opracowała:
Wioletta Kowalewska
Wyświetleń: 1834


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.