Katalog

Ewelina Anna Jabłońska, 2014-05-13
Kraków

Chemia, Ciekawostki

Ciekawe doświadczenia chemiczne

- n +

1.Piana
Do cylindra miarowego o poj. 500cm3 wlewamy ok. 50 cm3 perhydrolu, trochę płynu do mycia naczyń i 1/3 łyżeczki sproszkowanego jodku potasu. Po dodatku jodku potasu z cylindra gwałtownie zacznie „wychodzić” piana. Jej kolor zależy od koloru płynu do mycia naczyń.
2.Ogródek chemiczny
Do zlewki o poj. 500cm3 wlewamy szkło wodne i wodę w stosunku 1:1, ostrożnie mieszamy. Do roztworu wrzucamy kolejno kryształki: siarczanu (VI) kobaltu(II), siarczanu (VI) żelaza(II), siarczanu (VI)niklu(II). Po 20-30min w zlewce powstanie z małych kryształków coś na kształt kolorowych roślin.
3.Wulkan
Do cylindra miarowego o poj. 1000cm3 wlewamy ok.50cm3 perhydrolu i dodajemy ¼ łyżeczki stałego manganianu (VII) potasu. Po dodaniu na manganianu (VII) potasu zachodzi gwałtowna reakcja rozkładu z wytworzeniem dużej ilości pary wodnej.
4.Samozapłon- przykład reakcji egzoenergetyczne
Do kuwety porcelanowej wsypujemy niewielka ilość manganianu(VII) potasu formując nieduży kopczyk i wkraplamy na niego 2-4 krople gliceryny. Po chwili obserwujemy gwałtowne „zapalenie” manganianu(VII) potasu.
Należy używać niewielkich ilości substratów ponieważ reakcja jest silnie egzotermiczna.
5.Burza w kieliszku
Do probówki wlewamy ok. 5-20cm3 stężonego kwasu siarkowego (VI) a następnie warstwę alkoholu etylowego w tej samej ilości(nie mieszamy). Wrzucamy kilka kawałków manganianu (VII) potasu. W probówce obserwujemy błyski ognia i trzaski.
Należy używać niewielkich ilości substratów ponieważ reakcja jest silnie egzotermiczna.
6.Zielony znicz olimpijski
W kolbie o poj.250cm3umieścić 5g boraks, 30cm3etanolu i 6cm3 stężonego kwasu siarkowego(VI). Kolbę zatykamy korkiem z rurka odprowadzającą. Zawartość kolby ogrzewamy do wrzenia. Wydzielające się opary zapalamy u wylotu rurki
7.Barwne reakcje strąceniowe.
FeCI3 + 3NH4SCN =Fe(SCN)3 +3NH4CI
żółty +bezbarwny =krwisty (sztuczna krew)
Pb(NO3)2 +2KJ = PbJ2 +2KNO3
bezbarwny+ żółty = kanarkowy osad
Wyświetleń: 781


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.