Katalog

Sylwia Borowicz, 2014-05-15
Gliwice

Pedagogika, Konspekty

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych - nauczanie indywidualne

- n +

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (nauczanie indywidualne)

Prowadzący: Sylwia Borowicz
Charakterystyka ucznia: uczeń z rozlanym uszkodzeniem mózgu w następstwie uszkodzenia CUN po ostrym niedotlenieniu i niedokrwieniu w wieku 16 miesięcy. W efekcie nastąpiło czterokończynowe porażenie skutkujące bardzo dużymi ograniczeniami funkcji ruchowych. Potrafi wykonać niewielkie ruchy głową. Najsprawniejszym zmysłem jest słuch. Chłopiec rozpoznaje po głosie znane mu osoby, potrafi okazać niezadowolenie oraz zmienić swoje zachowanie pod wpływem zmiany tonu głosu. Uspokaja się pod działaniem dotyku, śpiewu czy kołysania. Rozpoznaje kolejność występowania po sobie zrytualizowanych czynności. W większości ruchy Mateusza regulują odruchy bezwarunkowe.
Temat: Jesień wokół nas – stymulacja polisensoryczna według pór roku.
Metody: stymulacji funkcji poznawczych (dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku), metoda aktywności Knillów, masaże rąk i nóg (stóp).


Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznawania świata,
- integracja nauczyciela i ucznia,
- komunikowanie się za pomocą mimiki, znaków i symboli,
- pobudzenie ukierunkowanej aktywności ucznia,
- inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z uczniem,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Cele operacyjne (uczeń):
- doskonali wrażliwość zmysłową angażując zmysły w trakcie działania,
- zapoznaje się z zapachem, smakiem i kolorem związanym z jesienią,
- aktywnie (na miarę swoich możliwości psychofizycznych) uczestniczy w zajęciach,
- rozwija sprawność manualną,
- rozwija percepcję wzrokowo- słuchową.

Pomoce :
- kominek zapachowy,
- świeczka w żółtym świeczniku,
- olejek lawendowy,
- krem do rąk lawendowy,
- żółta chusta,
- żółta miska z kasztanami, żołędziami, liściami, jarzębiną.
- cymbałki,
- liście,
- kartonowe elementy pogody,
- zapałki,
- podgrzewacze lawendowe,
- miód,
- papier kolorowy,
- obrazek z konturami kasztanów,
- wiersze o jesieni,
- piosenki o jesieni,
- nagranie z odgłosami wiatru,
- suszarka do włosów,
- materiał sypki ryż,
- różne przedmioty do masażu,
- muzyka relaksacyjna jesienna.


Przebieg zajęć:

1. Cechy ognia (zapalenie lampki zapachowej) i świeczki. Zwrócenie uwagi na zapach, (wąchanie zapachu unoszącego się z lampki), cechy ognia – jasny, ciepły, dotykanie lampki w celu odczucia temperatury.
2. Piosenka powitalna i masaż kremem lawendowym rąk. Zbliżanie dłoni dziecka do nosa, by wyraźnie poczuło prezentowany zapach.
3. Obserwacja pogody. Powieszenie przez nauczyciela na oknie symboli kartonowych elementów pogody.

4. Krótkie opowiadanie o danej porze roku (wiersze, ilustracje, naturalne dary jesieni): wiersz „Jesień”, krótkie opowiadanie: „Jesienna kołderka”, wielozmysłowe poznawanie naturalnych darów jesieni (wąchanie, dotykanie, poznawanie kształtu i nazwy).
5. Spotkanie z żywiołem (słuchanie odgłosów wiatru). Dmuchanie suszarką z ciepłym powietrzem w skórę ucznia i włosy. Za pomocą suszarki prezentowanie spadających z drzewa liści, odtwarzanie wiatru za pomocą gazety (teczki), folii.

6. Gra na instrumencie do piosenek o jesieni: „Idzie lasem Pani Jesień”, „Ola i liście”.

7. Bodźce smakowe (smakowanie miodu).

8. Zakładanie żółtej chusty na głowę ucznia i werbalne podkreślanie symbolicznego znaczenia tegoż koloru jesieni. Pokazywanie uczniowi na wysokości oczu różnych przedmiotów w kolorach zgodnych z porą roku. Ściąganie chusty z głowy samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
9. Gaszenie lampki zapachowej.

10. Usprawnianie manualne – wypełnianie kawałkami papieru kolorowego konturów kasztanów (smarowanie klejem, naklejanie).

11. Zabawa w wyszukiwanie darów jesieni wśród ziarenek ryżu (zabawa bierna materiałem sypkim (ryżem).

12. Słuchanie muzyki relaksacyjnej masaż rak i stóp różnymi materiałami (gumowe piłki z wypustkami, piórko).

13. Program specjalny Knilla.





Wyświetleń: 2628


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.