Katalog

Izabela Ćwik, 2014-05-23
Ryn

Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej "Świeta Bożego Narodzenia w naszych domach"

- n +


Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Temat: „Święta Bożego Narodzenia w naszych domach”


Data: 17.12.2012 r.

Cele zajęć:

Cel główny:
- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia

Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie czym jest tradycja i jaką rolę odgrywa w życiu każdego człowieka,
- docenia znaczenie tradycji bożonarodzeniowych w życiu rodziny
- potrafi wymienić zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
- swobodnie wypowiada się na temat przygotowań do nadchodzących świąt,
- potrafi wypowiadać swoje myśli i wyrażać uczucia,
- potrafi rozwiązać zagadki ( krzyżówka, quiz)
- zgodnie współpracuje w grupie

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa

Metody: (klasyfikacja wg K. Kruszewskiego)

- słowna: opowiadanie, wyjaśnienie, rozmowa kierowana, quiz
- oglądowa: krzyżówka, obrazki z ozdobami choinkowymi
- praktyczna: rozwiązywanie krzyżówki, dekorowanie choinki


Środki dydaktyczne: krzyżówka, wiersz B. Formy pt. „Wigilia”, tekst opowiadania o zwyczaju ubierania choinki, pytania do quizu, płyta CD z kolędami, papierowe bombki z symbolami ozdób choinkowych

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązanie krzyżówki na tablicy - nauczyciel czyta głośno zagadki, uczniowie podają rozwiązania (hasło: WIGILIA)
2. Wyjaśnienie pojęcia„wigilia”, nawiązanie do tematu zajęć „Boże Narodzenie w naszych domach”
3. Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie postawione przez nauczyciela „Co to jest tradycja?” – wypowiedzi uczniów,
4. Odczytanie wiersza B. Formy pt. „Wigilia”.
5. Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów świątecznych w naszych domach - nawiązanie do przeczytanego utworu i osobistych doświadczeń dzieci
• Przygotowania do Świąt (wysyłanie kartek z życzeniami, porządki, zakupy itp.)
• Pojawienie się pierwszej gwiazdki
• Składanie życzeń i łamanie się opłatkiem
• Sianko pod obrusem
• Wolne miejsce przy stole
• Spożywanie postnych potraw – tradycyjne potrawy wigilijne
• Odświętne przybranie stołu
• Spotkania rodzinne w czasie świąt,
• Śpiewanie kolęd.
• Pasterka.
• Obdarowywanie się prezentami
• Ubieranie choinki
6. Ustalanie wyglądu świątecznie zastawionego stołu, wyjaśnienie znaczenia potraw wigilijnych. Wypowiedzi dzieci, uzupełnianie wiadomości przez nauczyciela.
7. „Tradycja ubierania choinki” – opowiadanie nauczyciela.
8. Powieszenie na choince umieszczonej na tablicy bombek z obrazkami dawnych ozdób choinkowych- wyjaśnienie znaczenia symboli.
9. Zebranie informacji na temat znanych dzieciom tradycji bożonarodzeniowych – quiz (dzieci odpowiadają na pytania)
10. Wspólne zaśpiewanie wybranej kolędy.




Opracowała:

Izabela Ćwik



Wyświetleń: 1172


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.